У Мені працює громадська лазня, тоді як в області їх практично не залишилось
Фахівці й досі сперечаються, коли і де з’явилися перші лазні. Одна з версій — близько двох тисяч років тому в давньофінських народів. Доказ — фольклор. Збереглися записи , що в саунах фіни також приймали пологи, їх відвідували наречені перед весіллям, а люди похилого віку — перед тим як піти в інший світ. В епосі «Калевала» фінських богатирів називали чоловіками сауни.
Та в кого існував справжній культ лазні, так це у римлян. Навіть вітаючись при зустрічі, вони запитували одне в одного не «Як живеш?», а «Як пітнієш?». У римських лазнях — термах — не лише пітніли, милися, а й читали вірші, вели бесіди, влаштовували бенкети. Римляни ще й дрова обробляли так, щоб вони не диміли: сушили над вогнем, а потім просочували настоєм оливкової олії.
В Україні лазні, згідно з дослідженнями, є частиною національної культури починаючи із XVII століття. Навіть гілля для банних віників наші предки зрізали у визначені дні, читаючи при цьому молитви.
У радянський час з’явилося багато громадських лазень — в тому числі й у невеликих селах. Їхньою головною функцією була доступність для всіх верств населення. У кінці 80-х — на початку 90-х років минулого століття небідні українці почали будувати власні сауни в заміських будинках, на дачах. З’явилися перші комерційні лазні. Бізнес орієнтувався на організацію елітних, закритих і VIР-саун. А «лазні для народу» з кожним роком усе більше й більше занепадали, закривалися або були в жалюгідному стані.
До сьогодні багато де від них залишився тільки фундамент. Або руїни — як, приміром, у Сновську. Приміщення тут було з тих, які будували на роки, тож розвалюється воно повільно. Усі спроби містян зберегти лазню (до кого тільки люди не зверталися) не мали успіху. Як і інші планово-збиткові підприємства, вона була приречена.
А в Мені лазня працює. П’ятницями і суботами — із 16.00 до 19.00 — відкрита для чоловіків. Для жінок — суботами із 12.00 до 15.30.
— Бо чоловіків завжди приходить більше, — пояснює начальник КП «Менакомунпослуга» Олександр Манжула.
Запитую, як вдалося вберегти лазню від закриття.
— Деякий час — починаючи з кінця 80-х — вона теж не працювала. Але потреба в цих послугах була постійно. Тож у 2016-му лазню знову відкрили. Вона без особливого комфорту, але все, що необхідно, є — кімната відпочинку, роздягальня із шафками, загальна зала, парильня.
У залі одночасно можуть комфортно митися близько 20 людей. Перебувати в парильні — до 10-ти.
Лазня, розказує Олександр Васильович, працювала навіть під час повномасштабного вторгнення.
І кількість відвідувачів постійно зростає.
— 2023 року їх. було близько 2 тисяч, минулого — понад 2 500.
Це — без урахування літніх місяців, коли тут роблять черговий ремонт.
— Приміщення далеко не нове. Стіни, стеля, дах — усе треба постійно лагодити. Справляємось своїми силами. У найближчих, планах — поміняти вікна.
Дрова для обігріву теж заготовляють самі. Цей процес не припиняється навіть узимку — саме зараз бригада з благоустрою «Менакомунпослуги» проводить обрізання і видалення аварійних дерев у місті. Стовбури і товсті гілки йдуть на дрова, а тонші зразу подрібнюють на щепу. Таким чином економлять на опаленні.
— Але прибутків від лазні немає. В основному виходимо на нуль, — пояснює Олександр Васильович. — Для прибутків треба піднімати ціну на послуги. Та міськрада, щоб лазнею могло користуватися більше людей, цього не робить. Навпаки — компенсує нашому підприємству 50 гривень за кожен пільговий квиток. Такі квитки передбачені в основному для незахи- щених верств населення (пенсіонерів, осіб з інвалідністю тощо). Для них двогодинні послуги лазні коштують 100 гривень, для непільгових категорій, відповідно, 150. У вартість входить і користування парильнею.
— Вона теж на дровах?
— Авжеж. Від них запах, свіжої деревини йде по всьому приміщенню. Електричні печі-кам’янки не дають такого аромату.
— Після парильні дехто любить занурюватися в холодний басейн...
— На жаль, басейну немає. Замість нього — відро з холодною водою.
Воно — на стіні біля входу в парильню. Розміщене зверху — біля водопровідної труби. Смикаєш за мотузочки — і на розпашіле тіло обрушується льодяний потік. Це триває якусь мить. Та багато й не треба. Після парильні — навіть здоровим людям — лікарі не радять занурюватися в холодну воду більш ніж на 22 секунди.
Втім бажаючі можуть повторити процедуру — відро наповнюється автоматично.
— Ще є любителі після парильні обтиратися снігом, — продовжує Олександр Васильович. — Але зараз його немає. До того ж наша лазня — майже в центрі міста. Голяка на вулицю не вибіжиш.
— Коли в лазні найбільше відвідувачів?
— Як правило, перед Новим роком і Великоднем.
Щоб забезпечити всім бажаючим можливість помитися до Чистого четверга, тут вносять зміни в графік роботи.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.