10-тисячна Мена не має своїх очисних
Точніше вони є, але давно не працюють. Найкращим способом вирішення питання, вважають у міськраді, було б відкриття індустріального парку — цілого містечка площею 68,8 га з об’єктами промисловості, орієнтованими на переробку, і сучасною інфраструктурою, у тому числі з очисними спорудами. Це дало б можливість одразу забути проблеми водовідведення в місті.
Фото ілюстративне
Концепцію індустріального парку в Менській міськраді почали розробляти за кілька років до повномасштабного вторгнення. Не припинялася робота над втіленням задуманого й під час війни. І це дало результат — минулорічного січня уряд включив Менський майданчик до Реєстру індустріальних (промислових) парків України. Це обіцяє надходження інфраструктурної субвенції уже наступного року — у 2025-му державою передбачено розбудову інфраструктури індустріальних парків.
У Мені для цього вже обрана керуюча компанія (переможцем конкурсу стало місцеве підприємство — будівельна компанія «ВОЛМАКС»), розроблений бізнес-план, триває пошук інвесторів.
Тим часом проблема водовідведення в місті стає дедалі гострішою. Її намагалися розв’язати уклавши договір на вивезення стоків на очисні в Макошине. Вони були побудовані там для водовідведення з виправної колонії №91. Та вже хтозна-скільки без належного ремонту. Тож час від часу щось виходить із ладу. Минулорічного червня прорвало прийомну камеру, куди надходять усі нечистоти, — і вміст вилився на дорогу. У результаті варіант возити водостоки в Макошине відпав.
На сьогодні їх спрямовують на очисні споруди розміщеної в місті філії «Менський сир». Однак через те, що економічна ситуація на «сирнику» зараз залишає бажати кращого, його власник недавно заявив про підвищення тарифів на послугу з очищення нечистот.
Тож у новому році на абонентів «Мен- ського комунальника» (саме це ТОВ займається міським водопостачанням і водовідве- денням) чекає додаткове (крім прогнозованого) збільшення плати за водовідведення.
Прогнозоване здорожчання очільник ТОВ Володимир Білик пояснює стандартно:
— Вартість електроенергії, закладена в попередній тариф, становила 7 гривень за кіловат, а зараз вона вже 10,8 грн, зросли витрати на пально-мастильні матеріали.
Дехто тішив себе надією, що нові розцінки будуть помірними — як попередні. Скажімо, згідно з тарифами на централізоване водовідведення, встановленими рішенням Менської міської ради, із 1 січня нинішнього року населення платило за 1 кубічний метр стоків 63,24 грн, із 1 травня — 64,08 грн. Втім сподівання не справдилися: з початку 2025 року плата має зрости майже на 8 грн — до 72,3 грн за куб. м.
Та це ще квіточки у порівнянні з тим, як філія «Менський сир» збиралася підвищити тариф початково: вартість послуги з очищення міських стоків на підприємстві визначили в розмірі 36 грн за куб. м.
— Після перемовин фахівців міськради і «Менського комунальника» з власником філії вартість знизили до 18 гривень за кубічний метр, — розповіли в міськраді. — Але ця сума теж немала. Тож близько 4 гривень із неї — як збитки — бере на себе ТОВ «Менський комунальник», близько 7 гривень будуть компенсовані для населення за рахунок місцевого бюджету, але 8 гривень все ж таки «лягають» на споживачів.
Зрозуміло: аби не залежати від цінової політики надавачів послуг, треба, щоб запрацювали міські очисні. На їх відновлення, за попередніми підрахунками (проєктно-ко- шторисна документація вже розроблена) треба близько 25 млн грн. Але коштів на це поки що немає.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.