В Олени Назаренко з Риботина двоє найрідніших чоловіків нині виконують свої військові обов'язки. Чоловік Роман зі зброєю в руках захищає Україну на сході країни. Понад рік не бачила Олена і сина, котрий служить у Національній гвардії. Та як би далеко вони не були, але щохвилини її думки разом із ними: щоб живі-здорові були, щоб якнайшвидше додому повернулися.
Бачаться лише по телефону
Нині у більшості випадків наша увага прикута до чоловіків, котрі боронять Україну. Переживаємо, молимося за них. А ось дружини, мами залишаються, так сказати, поза увагою. Але як тільки подумати, скільки всього тягарем лягає і на плечі, і на душу жінок. Скільки роботи сільській жінці по господарству треба переробити, скільки безсонних ночей треба провести в очікуванні звісточки від своїх хлопців!
На фото - Роман Назаренко з Риботина
Опора, підтримка, сенс життя Олени - це троє її рідненьких хлопців: чоловік Роман, 22-річний син Максим та найменшенький 5-річний Артемко. Нині біля мами лиш найменший із чоловіків, бо ж і Роман, і Максим несуть бойову службу.
- Наш Максим мріяв проходити строкову військову службу у Нацгвардії в Києві, - розповідає Олена про сина. - Ми його навіть відмовляли. Казали, щоб добре обдумав, бо ж служба у Нацгвардії - не з легких. Він прагнув до цього, і його мрія здійснилася - він став нацгвардійцем. І вже в листопаді буде півтора роки, як він служить у столиці.
- 24 лютого, коли широкомасштабне вторгнення розпочалося, він у Києві був. Так?
- Звичайно. їх відразу з частини вивезли. І вони п’ять місяців жили в будинку одного з міністерств. Але все одно страшно було за нього. Бо у перші місяці Київ був під прицілом окупантів, і могло прилетіти будь-куди. І аби попало у ту багатоповерхову будівлю, то шанси вижити були б мінімальними.
Тож кожен день батьків проходив у переживаннях за сина, за його життя. Та хіба зараз менше хвилювань у матері! Кожен день серце болить. Нині вони, нацгвардійці, два дні в частині знаходяться, два - на об’єкті, котрий охороняють. І хай би скільки не говорили, що Київ нині охороняють дуже пильно, проте події останніх тижнів показали, що в країні нема жодного безпечного місці, жодного куточка, де б ти міг жити спокійно.
До речі, мама свого сина не бачила вже більше року. Зв’язок лише по телефону. Та й це іноді велика розкіш для строковиків. А ще за ці півтора роки Максим жодного разу не приїздив додому. Лише пару разів і батьки мали
змогу приїхати до сина. Та й коли додому повернеться, теж не знають, бо ж війна в країні.
- Про те, що почалася війна, ми ж від сина і почули. Рано-вранці, коли ми з чоловіком ще тільки прокинулися, дзвонить і питає, як ми. Я ж йому відповідаю, що в нас усе добре, тільки прокинулися. А він з таким здивуванням питає: «Як нормально? Ви що нічого не знаєте? Війна ж почалася», - ось таким тривожним дзвінком розпочався ранок 24 лютого для родини Назаренків.
Збирають гроші на авто
Роман Назаренко, як і багато наших земляків, отримав повістку і був мобілізований ще у квітні. Навчання проходив у військовій частині, що у Десні знаходиться.
І вранці 17 травня, коли російські окупаційні війська завдали ракетних ударів по селищу Десна, Роман був у частині. Йому лише дивом вдалося лишитися живим.
- Коли почули, що військову частину, де чоловік служить, обстріляли, що подумали, відчували? - запитую.
- Рано-вранці, десь о пів на шосту, мені син подзвонив і каже: «Мам, тільки що дзвонив тато, але ти не переживай, усе нормально. У його частину ракета влучила. Він зараз говорити не може, тож сам тебе набере». Роман пізніше, ближче до обіду передзвонив, - розповідає дружина військового про ще один тривожний ранок. - Після цього випадку їх відразу вивезли з військової частини.
Що тоді в Десні відбувалося, як і що є нині, Роман, звісно дружині не розповідає. Лиш говорить, що все добре. Але ж хіба приховає від дружини, з якою вже понад двадцять років у парі, що оте «все добре» насправді зовсім не так.
- Роман часто дзвонить? Є у нього така можливість?
- В основному щоранку і щовечора. Або дзвонить, або відписується. Я обох хлопців, Романа і Максима, до цього привчила: кожного дня має бути від них звісточка. Але ж буває й таке, що нема можливості у них подзвонити. Або ж сама кілька разів телефоную, і ніхто трубки не бере чи телефон відключений. Ось тоді серце з грудей вискакує. Починаю стрічку новин перелистувати, дивитися, яка ситуація на фронті. Важко це все...важко, - відповідає. - Хоча навіть після дзвінка переживання нікуди не зникають. Бо ж війна. І за хвилину вже щось може змінитися. Та погані думки жену від себе.
Намагаюся думати лише про хороше.
Де нині Роман, Олена точно не знає. Одне відомо, що чоловік там, де зараз гаряче, де стріляє і вибухає, де щохвилини треба бути вкрай обережним.
- Олено, бачили в інтернеті оголошення, що збираєте чоловіку на бойове авто. Багато вже вдалося зібрати?
- У їхньому підрозділі власного автомобіля не було. Зараз їх можуть лиш попутно довезти. Якщо ж нема такої можливості, то кілометри долають пішки, несучи на своїх плечах усе своє «добро». Через це багато чого доводиться просто залишати на старих позиціях, бо фізично не подужають усього перенести. Через це багато чого доводиться знову і знову купувати. Тож аби їм легше було - потрібна автівка. Не якась там крута іномарка. Головне, щоб на ходу була та містка, щоб якнайбільше речей вмістити, - розповідає. - Тому збираємо копійку до копієчки, аби хоч щось більш-менш толкове купити. Нині є понад 80 тисяч гривень.
Зізнається Олена, що доводилося різне чути від сторонніх. Багато хто по-щирому підтримує, і фінансово у тому числі. Та є й такі, хто говорить, мовляв, хлопці, що воюють, непогані гроші за це отримують, тож нехай за свій рахунок і купують. Чого ж це ми маємо їм скидатися. І від таких висловлювань-думок, м’яко кажучи, - в шоці. Сумніваюся, що рідні наших захисників бачать оті великі зарплати, бо левову частку всього доводиться купувати за власний рахунок. Хочеш не мерзнути - то купуй собі теплий одяг. Треба бронежилет чи каска - купуй. Бо ці всі речі - це розхідний матеріал, як-то кажуть. Це не те, що раз їм видали і на всю війну. А техніку теж мусиш за свій рахунок ремонтувати. І таких витратних пунктів ого-го. А ще хочеться сказати, якщо хтось заздрить воєнним заробіткам, то вони відкриті для кожного. Та чи кожен наважиться піти на війну, чи добровільно в саме пекло відправити свого чоловіка чи сина!
Усе на жіночих плечах
На нервах, у переживаннях за своїх хлопців Олена весь час. По-іншому бути й не може. Та що б у її душі не творилося, мусить триматися. Бо ж і Романа, і Максима треба підтримувати, підбадьорювати. Тримати себе в руках, не розкисати має ще й тому, що поруч малий Артем.
- Артем - це моя розрада зараз. Не дає мені сумувати. Та ще й на роботі відволікаюся від важких думок.
- Зрозуміло, що морально вам зараз важко. А як же фізично: бо сама лишилася із сільськими турботами? - ще й про щоденні клопоти мову завели.
- Хазяйства в мене нема. Городи лише. Але, чесно кажучи, роботи дуже багато. І буває важко, - відповідає. - Картоплю допомагали копати родичі. З мамою перебирали, брат носив. Виписала обзелу, теж брат попиляв. Повозила сама. Коли в мене вихідний на роботі, то я, буває часто, що навіть з двору не виходжу: уся в роботі, - відповідає. - Та й характер в мене такий, що чужих людей просити не буду. Хіба що в крайньому разі, коли вже зовсім безвихідь. Рідні, звичайно, ніколи не відмовлять, але ж і у них своєї роботи вдома вистачає. Тож стараюся все самотужки.
Та про переживання, що важко, часом навіть дуже, Олена не дуже хоче розказувати. А ось про те, що вдячна кожному за підтримку, говорить щиро. І волотеркам-трудівницям Оксані Тептюк і Тетяні Назарчук та їхній команді за продукти і ліки, які вони передавали Роману. Аллі Шаповал за аптечку та термобілизну. Та й усім знайомим і незнайомим людям, котрі на автівку допомагають гроші збирати. Бо ж лише в єдності наша сила. І сьогодні, як ніколи, ми маємо підтримувати і один одного, і тих, хто боронить нас.
Джерело: "Нові горизонти" від 27.10.2022, Ірина БОРОВСЬКА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.