GOROD.cn.ua

«Не мийте очі сечею – попалите». Поради окуліста

«Не мийте очі сечею – попалите». Поради окуліста

Очі — дзеркало душі. А якщо червоні, сльозяться, гнояться, погано бачать? Душа така? Хто її, душу, знає. А очі просто хворі.
На десять запитань про очі та зір відповідає завідуюча відділенням мікрохірургії ока обласної лікарні Ірина Биховець.

1. Бувають спадкові захворювання зору?

— Бувають: далекозорість, короткозорість, астигматизм (поєднання короткозорості та далекозорості), катаракта, особливо глаукома. Але спадковість не означає, що захворювання себе проявить. Це залежить від умов життя: роботи, харчування, в якій екологи проживає людина.
На зір впливають супутні захворювання, наприклад, гіпертонія, ожиріння, цукровий діабет.
А можна зір просто зіпсувати, сидячи днями за комп'ютером, читаючи в незручній позі.

2. Як часто треба перевіряти зір?

— Перевіряти зір особливо важливо після 40 років, щоб запобігти глаукомі. Тим, у кого в роду було це захворювання, необхідно перевірятися вже з 35 років. На жаль, зараз у нас відсутня практика активної перевірки, коли лікарі робили подвірний обхід.
Обов'язково перевіряють дітей, коли вони йдуть у дитсадочок, у школу, вступають до навчальних закладів.

3. Чи є продукти для покращення зору?

— Продукти для профілактики або й часткового покращення зору містять вітаміни А, С, Е і мікроелементи. При цьому важлива регулярність їх вживання.
Вітамін А (або бета-каротин) міститься в моркві. Ще більше його в жовтому болгарському перці, авокадо. А лідером бета-каротину є абрикос. Як свіжий, так і курага. Добова доза бета-каротину міститься в двох сирих яєчних курячих жовтках.
Вітамін С захищає судини ока. Дуже багаті на нього чорниці. За сезон необхідно з'їсти не менше 10 склянок чорниць (як курс профілактичного лікування). Чорниці, протерті з цукром, підтримують зір взимку. Можна вживати сушені, заморожені, вони також підживлюють око. Але, звичайно, свіжі найкорисніші.
Вітамін Е — сильний антиоксидант. Він запобігає передчасному старінню тканин ока. Зараз у супермаркетах можна придбати пророщену пшеницю. Столова ложка її містить добову дозу «третього очного вітаміну», її можна отримати і з 50-100 грамів фундука (ліщини).
З мікроелементів особливо цінний цинк. Він міститься в печінці, рибі, гарбузі.
Їжа має бути багата на кальцій, особливо при короткозорості. Тому слід їсти молочні продукти.
Лютеїн робить око менш вразливим для вікових змін. Зменшує ризик розвитку катаракти, глаукоми. Міститься в шпинаті, листковому салаті, солодкому перці.

4. Що краще для очей — окуляри чи лінзи?

— На сьогодні для виправлення зору (короткозорість, далекозорість, астигматизм) використовують такі методи корекції: окуляри, контактні лінзи та лазерні технології. Останній метод полягає в оперативному втручанні. Недешевий, близько двох тисяч одне око. В кожному випадку метод підбирається індивідуально.
Контактні лінзи досить комфортні. В окулярах ми добре бачимо тільки простір перед собою. Лінзи охоплюють усю панораму. Існують лінзи з різним складом води, такі, що не порушують живлення ока.
Контактні лінзи мають свій термін придатності, за ними треба доглядати, користуючись спеціальною «косметикою для лінз»: контейнери, рідина для чищення, пінцет. Не можна мити лінзи простою водою. При деяких умовах ними користуватися не можна: під водою або коли багато пилу, при вірусних захворюваннях. Їх також краще знімати на ніч, щоб око могло «дихати». Але є і лікувальні нічні лінзи, такі, що одягають на ніч, а вранці знімають. Допомагають при несильно вираженій формі короткозорості.

5. Чи може з віком короткозорість виправитись самостійно або перейти в далекозорість?

— Ні, короткозорість нікуди не дінеться, просто з віком змінюється структура очного яблука, і ступінь короткозорості може зменшитись. І людина може бачити навіть краще, але захворювання нікуди не дінеться.
Тому коли хтось каже: «моя мати в 70 років без окулярів читала», — значить, у неї була короткозорість.
Після сорока років більшість людей одягає окуляри. У цьому віці у людини розвивається пресбіопія (віддалення найближчої точки ясного бачення).

6. Правда, що, вдягнувши окуляри, людина починає гірше бачити без них?

— Це не так. Зір нам потрібен, щоб відчувати всю красу навколишнього світу. І позбавляти себе всього цього просто злочин. Окуляри (або лінзи) носити треба, адже людина з порушенням зору може потрапити під машину, розбити лобом скло вітрини тощо. Одягнувши окуляри, людина вражена: «Як усе добре видно!» Людина чітко бачить дорогу, квіти, дитину. А знявши окуляри, відчуває великий контраст. І здається, що бачити вона почала набагато гірше, хоч насправді це не так. Але якщо окуляри підібрані неправильно або сила лінз більша, ніж потрібно, то це, звичайно, шкідливо для очей.
Раджу всім мати і окуляри, і лінзи. При роботі за комп'ютером, наприклад, лінзи не потрібні (для короткозорих). Увечері читати (кому за 40 років) краще в окулярах.

7. Що робити, щоб очі не втомлювалися при роботі на комп'ютері?


— Існує таке поняття: комп'ютерний зоровий синдром. Коли очі червоніють, болять, виникає сухість. Якщо він триває довго (або регулярно), може розвинутись короткозорість, особливо у дітей. Дітям до трьох років взагалі не треба показувати комп'ютер. У першому класі — 10 хвилин в день, від другого по п'ятий — 15 хвилин, шостий-сьомий клас — 20 хвилин, восьмий-дев'ятий — 25 хвилин, десятий-одинадцятий — ЗО хвилин. Студенти повинні перебувати за комп'ютером: не більше двох годин — перший курс і три години — старшокурсники. Кожне відвідування комп'ютера має завершуватись гімнастикою для очей. Через те, що користувачі комп'ютерів рідко моргають, у них розвивається сухість очей. Це веде до порушення структури сльозової плівки. Рогова оболонка ока висихає швидше. Щоб позбутись дискомфорту, необхідно приймати «штучні сльози». Їх зараз можна придбати в будь-якій аптеці.

8. Чи можна самому виявити катаракту? І як її лікувати?

— При перших же симптомах зниження зору звертайтеся до лікаря. В Чернігівській обласній лікарні лікування катаракти проводиться на найвищому рівні, з використанням сучасного хірургічного обладнання та імплантатів останнього покоління. Але не слід затягувати. Чим раніше прооперувати катаракту, тим краще. В початковій стадії можливе і консервативне лікування, краплями. Але люди, в основному в селах, будь-які прояви сліпоти сприймають за катаракту. Буває, приводять до нас за руку вже зовсім сліпого: «У мене катаракта, прооперуйте мене!» А там зовсім інше, уже і зорових клітин нема — відбулася повна дегенерація, глаукома. Але ж йому в селі знайомі порадили, мовляв, то катаракта, жди, поки осліпнеш, а потім операцію зроблять, і знов бачитимеш... Ні в якому разі не можна ставити діагноз самому або покладатися на сусіда.

9. Чи є панацея на все життя, так, щоб зробив операцію — і все, ніяких більше проблем?

— Захворювання в кожного проявляються по-різному. В оці може суміщатися кілька патологій. Але якщо після операції (або лікування) регулярно проходити огляд, рекомендовані лікарем курси лікування, не слухати і не користуватися порадами доморощених «знахарів», зір буде збереженим надовго.

10. Правда, що очі промивають сечею? Навіщо?

— Сечею очі промивати категорично забороняється! Хтось колись пустив таку чутку, і люди почали випробовувати «народну панацею». Потім приходять в лікарню з опіками, кон'юнктивітами, тяжкими запаленнями. Сеча викликає захворювання переднього відділу ока, які важко піддаються лікуванню. В око з сечі потрапляють різні інфекції, хламідії. З опіками від сечі приводять дітей. Роблять собі такі промивання і дорослі. І ще добре, як просто промили, деякі собі і салфетки на ніч прикладають, отримуючи серйозні опіки.

Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №29 (1209)

 

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: очі, окуліст, Олена Гобанова