Нещодавно Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)». Є в цьому документі й норма, яка нібито розв’язує проблему відносин між власниками земельних паїв і орендарями. Великі аграрії нові правила вітають, а селяни намагаються усвідомити їх наслідки. Проте закон ще не набув чинності.
Згідно з новим законом мінімальний строк оренди сільгоспугідь - 7 років. Лобісти новації стверджують, що це сприятиме залученню інвестицій в АПК, а також дасть можливість аграріям планувати свій бізнес на довгострокову перспективу, запроваджувати ґрунтозахисні технології тощо. Є приклади, коли бізнесмени після укладення угод із селянами брали великі кредити у валюті і використовували їх на придбання і встановлення дорогого обладнання, а власники паїв через два-три роки виявляли невдоволення умовами співпраці і через суд домагалися розірвання договорів оренди. Тож інвестори залишалися біля розбитого корита.
Зазначену норму представники інтересів великого агробізнесу «протягнули» через закон про дерегуляцію. І справді, після того, як закон набере чинності, орендарі можуть зітхнути з полегшенням: відпаде потреба вклонятися селянам, переконувати їх у вигодах співпраці, обіцяти золоті гори, аби збільшити термін користування їхньою землею, адже вони й так будуть зобов’язані укладати угоди щонайменше на сім років.
І ще один промовистий факт - експерти із земельних питань дослідили багато договорів оренди, щоб встановити, чи залежить рівень оплати від строків оренди. Виявилося, що ні. Селяни, які, скажімо, здали свої ділянки в оренду на 5 і на 25 років, мають однаковий щорічний дохід. Отже ніякого зиску від довгострокової оренди вони не мають. Ще одна закономірність: чим «свіжіші» договори оренди (укладені упродовж2013-2015 рр.), тим вища плата,
бо сторони враховують рівень інфляції. Селяни, які мають довгострокові угоди, безумовно, програють.
Однак поки що не все так погано, адже захисники інтересів дрібного аграрного бізнесу пропонують внести до проекту закону про сімейні господарства норму, згідно з якою власник паю, який хоче господарювати самостійно, матиме право на дострокове розірвання орендної угоди.
Ірина Осташко, тижневик «Деснянка» №16 (596)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: дерегуляція, землевласники, бізнес, «Деснянка», Ірина Осташко