Вісім гектарів придеснянського лісу – під забудову!
Пятница, 26 Декабря 2014 10:52 | Просмотров: 3004
Костянтин Шихальов
Незважаючи на заперечення екологів, численні протести прокуратури та громади більш, ніж вісім гектарів паркової зони в Чернігові намагаються забудувати. Конфлікт навколо лісопарку Кордівка триває з 2007 року - з часу, коли одна з місцевих будівельних компаній накинула оком на рекреаційну зону. Усі ці роки парк потихеньку вирубували, а звільнену від дерев територію огороджували високим парканом.
Активісти, які виступають проти забудови зони відпочинку, говорять про численні дозвільні порушення з боку міської ради та вимагають накладення дворічного мораторію на забудову ландшафтної рекреаційної зони загальноміського значення.
Забудовна епопея
За радянських часів цей парк був іменований «50 років ВЛКСМ». Лісопарковий масив являє собою сформовану екологічну систему з притаманною їй флорою та фауною: суцільний листяний ліс, частина якого - багаторічні дуби, навесні - це заплава річок Стрижень та Десна, через це землі масиву є частково заболоченими.
Виходячи з відомих вітчизняних екологічних канонів, будувати тут не можна. Однак власники будівельної компанії ДП «УкрСіверБуд» чомусь вважають інакше. Наприкінці травня 2007 року підприємство отримало дозвіл від міськради на розробку проекту відведення земельної ділянки по вулиці Савчука, 7-в.
Вже тоді місцева громадськість забила на сполох. Люди безрезультатно зверталися зі скаргами до міського голови, чиновників з управління архітектури та містобудування і самого забудовника. Втім, бажання будувати - вище за інтереси громади та екологічні норми, не кажучи вже про норми моральні.
За словами місцевого
активіста Костянтина Шихальова, забудовна епопея розпочалася з часу замовлення ДП «УкрСіверБуд» у державного науково-дослідного інституту «Діпро-місто» розробки «Містобудівного обґрунтування розташування житлового будинку Савчука 7-в».
- Після розробки проекту міська рада успішно затверджує його та надає в оренду будівельній компанії ділянку площею 0,2354 гектара, - каже активіст. - На тій самій сесії, 21 листопада 2007 року, відбувається зміна цільового призначення частини лісопарку з ландшафтно-рекреаційної зони загальноміського значення на житлову зону багатоквартирної забудови та другорядну громадсько-ділову зону. Проте матеріали попереднього погодження, складені в грудні 2007 року, а це не відповідає чинній на той час статті 151 Земельного кодексу України, відповідно до якої вибір місця розташування має бути проведено до початку проектування.
Змінивши цільове призначення лісопаркової зони, апетити забудовників збільшились і, знову ж таки, у той самий день міськрада ухвалює ще одне доленосне для Кордівки рішення «Про дозвіл на розробку проекту відведення TOB «Єврокон Полісся». У справі з'являється ще одна сторона - теж забудовник. І знову ж таки «Діпромісто» розробляє містобудівне обґрунтування, яке затверджується рішенням Чернігівської міськради.
- Це рішення також є незаконним, оскільки TOB «Єврокон Полісся» не отримало погодження від Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, - пояснює активіст. - Проводили лише екологічну експертизу представлених проектів рішень.
Навпаки, державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області видало негативний висновок про непогодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Паралельно міська прокуратура на початку 2008 року проводить перевірку і з урахуванням численних порушень вимог земельного та природоохоронного законодавства, виносить протести Чернігівському міському голові. Втім, ані звернення громадськості, ні протести прокуратури так і не були почуті.
- У грудні 2008 року міська рада затвердила «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду TOB «Єврокон-Полісся» за рахунок земель запасу Чернігівської міської ради на землях рекреаційного призначення для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення терміном на два роки і площею 7,5109 гектари, - каже Костянтин Шихальов.
Замість погоджених раніше 0,2354 гектара депутати розширюють для ДП «УкрСіверБуд» площу під забудову до 0,4624 гектара.
Проведено шипування
Дорога через ліс
Окрім забудови зеленої зони, обурення громадськості викликає так звана об'їзна дорога - магістральна вулиця, котра, згідно з проектом, має пройти від Київського шосе попід історичним Валом, потім новим мостом через Стрижень і далі через Кордівку на вулицю Молодчого.
Численні намагання забудовників порушити екологічну систему обурюють не лише екологів та громадськість, але й місцевих архітекторів.
- Магістральна дорога перекреслює всю планувальну структуру охоронних зон і порушує діючі містобудівельні норми, - каже провідний архітектор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Іван Казибрід. - Міська влада могла б отримувати кошти на розвиток Чернігова за рахунок інвестицій від міжнародного туризму і екскурсій. Але, забудовуючи зелені зони міста, улюблені місця відпочинку, особливо прибережні зелені зони біля річки Десна, влада бездумно наносить непоправну шкоду в цьому напрямку. Цей проект забудови вулиць Савчука-Молодчого є черговим порушенням у містобудівництві.
Директор архітектурної майстерні, архітектор Вільям Жигинас, висловлюється про рішення міської ради як про незаконні.
- Територія, на якій заплановані будівельні роботи, відноситься до лісопаркової зони з водоохоронною територією. І тут будівництво допускається тільки за умови згоди Верховної Ради, - каже архітектор. - Згідно з будівельними нормами, розташування будівель, споруд і комунікацій не допускається на землях зелених зон міст, якщо ці об'єкти не призначені для відпочинку та спорту.
За словами Вільяма Жигинаса, рішення міськради також суперечать природоохоронному законодавству.
- Парк за своїм статусом має бути природоохоронним заповідником і це також закладено в будівельних нормах, - уточнює директор архітектурної майстерні.
Активісти вимагають накласти мораторій
Поки люди намагалися вирішити проблему у законний спосіб, невідомі почали вирубувати парк та відгороджувати звільнену від лісу площу дерев'яними парканами. А нещодавно територію, призначену під забудову, працівники будівельної компанії обнесли ще й бетонними блоками.
До громадських активістів надійшла інформація, що будівельники можуть почати вирубувати парк у святкові дні (новорічні або різдвяні), коли увага людей буде приспана. Так вже бувало. Тому мешканці навколишніх будинків вдались до випробуваної технології захисту від вирубки - так званого «шипування» дерев. Паралельно вони звернулися до депутатського корпусу Чернігівської міської ради з проханням внести на розгляд сесії рішення про накладення мораторію на забудову зелених зон.
- Мораторій дозволить зберегти від руйнування під час забудови об'єктів стаціонарної природної рекреації та підготувати разом з екологами реальні пропозиції від громадськості по облаштуванню цієї частини зеленої зони лісового масиву Кордівка вже без розміщення будь-яких будівель і забудов, - каже Костянтин Шихальов.
В подальшому громадські активісти хочуть бачити парк облаштованим - територією, яка у майбутньому стала б, без перебільшення, перлиною міста.
Віталій Назаренко, тижневик «Чернігівщина» №52 (504)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.