GOROD.cn.ua

Почалися тестові випробування цифрового телебачення

"Ну, коли цифру показувати будеш?" - герой програми "Наша Раша" Сергій Бєляков завжди розмовляє з телевізором
Два-три тижні тому у Чернігові на телевишці закінчили монтаж цифрового обладнання. Встановили нову німецьку антену й приклали американський кабель. Почалися тестові випробування. Отож буде цифра.

Що за цифра?

Цифрове телебачення — це спосіб передачі рухомого зображення і звуку в стисненому вигляді. Таким чином, замість одного старого аналогового телеканалу вміщається вісім цифрових. Перший час у Чернігові планують поставити чотири нових передавачі на вісім цифрових каналів кожний — всього 32 програми. Сигнал цифрового телебачення «не помічає» дерев і високих будинків, тому картинка завжди чітка, не «сніжить», не «двоїть». Якийсь час цифрове й аналогове телебачення працюватимуть паралельно. З 2013-ого аналог поступово почнуть відключати, остаточно відключать у 2015 році.
Тестові випробування цифрового обладнання у Чернігові йдуть поки що без ефіру. Тобто телевізори цифрових каналів ще не показують.
— Тестове мовлення у Чернігові скоро почнеться, — каже технічний директор «Зеонбуду» Віктор Галич.
— Що люди побачать? Як скоро зрозуміють, що по телевізору пішла цифра?
— Приставок під цифру вдома ще ні в кого нема, тому люди нічого особливого не побачать. Нема приставок і в продажу. Зараз ми займаємося питанням, хто їх буде завозити та розповсюджувати. Враховуємо, щоб приставки були доступні малозабезпеченим верствам населення, — сказав Віктор Галич.

Яка приставка?

Недолік цифрового телебачення — його не можна подивитися на старому телевізорі. Потрібна спеціальна приставка, що коштуватиме близько 300 гривень.
У «Зеонбуді» розглядали два варіанти приставок — дуже погану китайську і дуже дорогу корейську.
Або потрібен новий телевізор, у якому ця приставка вмонтована.

«Білі плями»

Такий же комплекс робіт, як на вежі в Чернігові, виконали і на інших телевежах області — в Ніжині, Прилуках, Бахмачі, Холмах і Бобровиці. Там монтажні роботи завершаться до кінця третього - початку четвертого кварталу цього року.
— Обладнання вже встановлене у Бахмачі (ще не підключене до випромінюючої антени). Почався монтаж у Прилуках. У Холмах ще не підійшли строки, — каже головний інженер Чернігівського філіалу концерну РРТ Сергій Ковальов.
— У Ніжині поки що обладнання не монтується. Нам надали вежу залізничники. Орієнтировно обладнання на ній запрацює у жовтні. Те ж саме по Бобровиці, — коментує Віктор Галич.

Подейкують, може статися, що Ніжин і його околиці залишаться зовсім без телебачення. Місцева вежа, яка до того ж належить не концерну РРТ, а залізничникам, дуже низька і перевантажена антенами — цифрові можуть не вміститися разом з аналоговими. Спочатку, поки буде аналогове, глядачі цього не відчуватимуть. З'ясується, коли аналогове відключать.
Можливо, і в інших містах області будуть «ями» і «білі плями». Наприклад, у Городні.
— Поряд з Городнею нема вишки. Чернігів далеко. Передавач у Холмах малопотужний. Можливо, у Городні буде сигнал. Остаточно буде відомо, коли підключать передавачі. Але по карті покриття бачу тільки кілька точок «впевненого» прийому в районі Городні. Антена з підсилювачем, можливо, дасть бажаний результат. Краще, ніж зараз, телевізор там показувати не буде, — каже Сергій Ковальов.

З чернігівської вежі сигнал буде «впевнено» прийматися за 40 кілометрів. А зараз — 30. Кажуть, що збільшиться дальність сприйняття і від інших веж.
У «Зеонбуді» місця «білих плям» поки не називають. «Покриття буде достатньо щільним — 95% населення України. Проблемні місця можна буде виявити після пуску цифри. Скоріше за все, щоб їх знищити, потім щось придумають».

«Яка різниця, чия ми фірма?»

Провайдером цифрового телебачення (структурою, що запроваджує і підтримує технологію) по всій Україні стала київська фірма TOB «Зеонбуд», за якою стоїть група приватних інвесторів (їх імена фірма не розголошує). Три місяці тому отримали ліцензію на 10 років на цифрове ефірне телебачення.

— Вікторе Миколайовичу, чия ви фірма?
— напряму спитала технічного директора.
— Є державна програма цифровізації країни, яку прийняли ще у 2008 році. Успіхи її були дуже скромними. Державних коштів не надходило. Яка різниця, чия ми фірма? Головне, ми знайшли гроші й успішно працюємо, — люб'язно відповів чоловік. Ходять чутки, що фірма якимось чином має стосунок до найбагатшого українця Рината Ахметова.
Компанія власними коштами оплатила вартість, купує і доставляє обладнання, фінансує монтажні роботи. В цьому році «Зеонбуд» планує покрити цифрою до 80 відсотків населення України. Близько 15 об'єктів по всій країні повністю готові. В цифрове ТВ фірма планує вкласти близько мільярда гривень. Без крупного капіталіста явно не обійшлося.

— Навіщо фірмі витрачати такі гроші?
— Проект, звісно, комерційний. Ми вкладаємо гроші не просто так — повинні їх повернути. Джерело доходу таке. Телекомпанії, які отримують ліцензій будуть іти до глядача через наші передавачі. І щомісяця за це будуть нам платити, — пояснив Віктор Миколайович.
Спочатку канали будуть платити 50 відсотків тарифу за користування каналами мовлення цифрового сигналу. Потім знижка становитиме 25%. Далі — без знижок.
— Плата з телекомпаній за трансляцію буде помірною. Хіба її вистачить, щоб ваші затрати окупилися?
— Бізнес-план є. Ми плануємо повернути гроші вже через п'ять років, — відповів Віктор Миколайович.
Експерти ж кажуть, можливо, ця приватна компанія планує заробити на іншому. Наприклад, після 32 безкоштовних каналів відкриє стільки ж платних. Тим, хто побажає дивитися платне ТВ, доведеться придбати додаткову приставку-декор і заплатити за картку доступу.

Який формат?


Як ми вже говорили, картинка і звук у цифровому телебаченні стиснуті. На світі існує багато способів, як цю картинку зі звуком пожмакати. Так званих стандартів цифрового ТВ. У Європі найпоширеніший формат «DVВ-Т». А в більш розвинених Великобританії і Німеччині — паралельно і новіший «DVВ-Т-2». Спеціалісти говорять: око телеглядача різниці у форматі не помічає.
На чернігівську телевежу передавач «DVВ-Т»привозили ще у березні минулого року. Включали. Відправили на завод. На його місце ставлять новий, формату «DVВ-Т-2».
Деякі чернігівці купили телевізори під формат «DVВ-Т». А до формату «DVВ-Т-2» вони підійдуть?
— Ні, — сказав Сергій Ковальов. — Але викидати телевізори «DVВ-Т» не поспішайте. Можливо, у подальшому паралельно будуть іти обидва стандарти.

Чи покажуть цифру нові телевізори?

— Є такі, що можуть приймати «DVВ-Т-2», — говорить начальник відділу «ТВ-ПК» магазину «Технополіс» Олексій Пономаренко. — Наприклад, ультратонкий рідкокристалічний телевізор «Самсунг» із діагоналлю 32 дюйми, вартість його 10 тисяч гривень. Вони є у продажу. РК-телевізор «Самсунг» з такою ж діагоналлю — близько 6,5 тисячі гривень. Це найдешевші телевізори, які підтримують формат «ОУВ-Т-2». Якщо телевізор більший, він дорожчий. Із 120 виставлених на сьогодні у магазинах —15-20 підійдуть під ефірну цифру.
Майже по всій Європі — формат «DVВ-Т», тому під такий формат телевізор дешевший. «LG» діагоналлю 32 дюйми — 3,5 тисячі гривні. Приставки під старі (пузаті) телевізори у нас не продаються. Цілком можливо, що приставки знадобляться не тільки до старих телевізорів, а й до «Вісник Ч»телевізорів нового покоління. Точно будемо знати тільки тоді, коли цифру підключать.
— Які телевізори приймуть цифру, а які ні, дізнаємось тільки еспериментальним шляхом, — погоджується продавець магазину «Лагрос» Олександр Кшенський.

* * *


Втім, більшість жителів області давно придбали супутникові антени і якісно дивляться, що хочуть: хоч «Хастлер ТВ», хоч канал «Альджа зіра», хоч НТВ.

Аліна Сіренко, тижневик «Вісник Ч» №34 (1320)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: цифрове телебачення, «Вісник Ч», Аліна Сіренко