GOROD.cn.ua

Амбулаторія у Тур'ї працює на повну, а в Хоробичах навіть не відкрилася

 



Починаючи з 2018-го сільські амбулаторії загальної практи­ки — сімейної медицини росли як гриби після дощу. Багатьом це пам’ятається не тільки то­му, що було порівняно недав­но. Це був прорив, який мав ви­вести сільську медицину на но­вий рівень: згідно з положен­нями Закону України «Про під­вищення доступності та якос­ті медичного обслуговування у сільській місцевості», амбула­торії мали відповідати вимогам сьогодення. Загальний бюджет однієї стартував із понад 5 млн грн. Основні кошти виділялися з державного бюджету. Співфінансування із місцевого скла­дало 10 відсотків — мінімум пів мільйона.

Будівництво йшло інтенсивно. Спо­рудження деяких амбулаторій (із 22-х, що було заплановано звести на Черні­гівщині) велося одночасно. Скажімо, станом на травень 2019 року в Тур'ї на Сновщині та Стольному на Менщині бетонували фундамент, у Чорнотичах на Сосниччині та Хоробичах на Городнянщині зводили капітальні сті­ни. Замовником виступало Управління капітального будівництва ОДА.

Заклади комплектувалися сучас­ним медобладнанням, забезпечува­лися службовими автомобілями. Іно­городнім лікарям, які погодилися при­їхати працювати в села, обіцяли жит­ло.
Як працюють амбулаторії зараз, з’ясовую на місцях.

— У нас — без перебоїв, — каже тур’янський староста Олександр Ар­тюшенко. — Це завдяки тому, що ма­ємо свого сімейного лікаря (Володимира Цуприка. — Авт.), який пра­цює вже давно. Крім нього, є ще дві медсестри. Обслуговують пацієнтів у Туринському старостинському окрузі і виїжджають у сусідні — Тихоновицький, Новоборовицький. Люди вдяч­ні.

— Маємо тільки фельдшера. Сі­мейний лікар приїжджає раз на тиж­день із Мени, — повідомив староста зі Стольного Костянтин Пасічник. — Умови роботи медиків, якість послуг із переходом зі старого приміщен­ня в амбулаторію покращилися, але без свого “сіменника” (амбулаторія розрахована навіть на двох лікарів. — Авт.), звісно ж, не те.

— Якби не війна, усе було б іде­ально, — говорить очільник Північ­ного (із центром у Чорнотичах) старостинського округу Олександр Ященко. — Селищна рада знайшла лікарку, вона стала до роботи, підпи­сувала декларації з пацієнтами. На­віть і житло вибрала, яке мали для неї купити. Але почалося повномасштабне вторгнення і наша медикиня виїхала додому на Вінниччину. Спорожнів і стоматологічний кабінет — лікар воює. Працює фельдшер. Сі­мейний лікар із Сосниці буває чотири рази на місяць.

Староста Хоробичів Олена Голо­вач у відповідь на запитання про ро­боту амбулаторії тільки зітхає: вона так і не відкрилася. Медичні послуги людям надає (раз на тиждень) фельд­шерка з Деревин — у старому примі­щенні ФАПу.
Амбулаторію тут почали зводи­ти у 2018-му. Але через недобросо­вісного підрядника (ТОВ «Буд Актив Груп»), який не виконував договірних зобов'язань, роботи загальмувалися. Новий (ТОВ «ДБК-Спецбуд») виявив­ся не кращим.

— Як не прикро про це говори­ти, але амбулаторія — це приклад то­го, як неефективно використовують­ся в нас кошти. Вона будується вже три роки, і я не впевнений, що підряд­ник встигне закінчити роботи вчасно, — припустив голова ОДА В’ячеслав Чаус під час перевірки ходу будівни­цтва амбулаторії 1 вересня 2021 ро­ку. І як у воду дивився.

Тоді готовність об'єкта склада­ла 77 відсотків — були вигнані сті­ни, облаштовані перегородки, покрів­ля тощо, виконувався монтаж систем опалення та вентиляції. Залишало­ся завершити внутрішні роботи, здій­снити благоустрій території. Але до вторгнення не впоралися, і нині майже готове приміщення амбулаторії стоїть без діла — занепадає і руйну­ється.

Не пощастило Хоробичам і з ліка­рем. Хоча на пропозицію працювати в новому медзакладі у 2021-му від­гукнувся навіть столичний фахівець — 44-річний Дмитро Пушнін. Спочат­ку він приймав пацієнтів у ФАЛІ, по- і тім, не дочекавшись відкриття амбу­латорії і поліпшення умов праці, пе­рейшов на роботу в Городню — сі­мейним лікарем. Прийом у Хоробичах у нього був тільки раз на тиждень.
У березні 2022-го Пушнін, розка­зують у місті, виїхав у білорусь І там начебто помер у лікарні. Відтоді ба­жаючих працювати в Хоробичах не було.

Джерело: газета "Гарт", Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: амбулаторія, село, лікарі