Життя у розмитих рисах
Йому лише сорок. І всі ці сорок років, попри вади зору від самого народження, він дуже чітко бачив біль, несправедливість, байдужість, злість, самотність, які його оточували. Він боровся і продовжує боротися за власне місце під сонцем, хоч інколи здається, на це йдуть останні сили. Він не вимагає чогось особливого чи надмірно, задовольняється тим, що має, не тримає зла на серці та каменю за душею. Максим Олефіров із села Шевченка - про своє життя, як воно є...
Без батьківської любові
Свій перший подих він зробив у Дніпропетровську. Подих невпевнений, слабий, адже від народження Максим був дуже кволий, мав кілька діагнозів, серед яких - гідроцефальний синдром та дуже слабкий зір. Через підвищений внутрішньочерепний тиск чоловік і до сьогодні страждає від нестерпного, майже щоденного головного болю. А через слабкозорість на обидва ока він закінчував спеціалізовану місцеву школу, де проводили спеціальні тренувальні уроки для очей, вітамінотерапію. Все це не могло покращити зір - намагалися зберегти хоча б той, що мав.
«Мені було трішки більше року, коли мати з декрету повернулася на роботу, - згадує дитинство Максим Сергійович. - Жили ми разом із дідусем і бабусею. Бабуся, Ганна Яківна, все життя, до останнього свого дня, працювала санітаркою у лікарні, добу через три. Тож вона мене й тішила.
Разом із дідусем, Петром Кузьмичем, вони пізніше навчили мене порядкувати по господарству.
Коли мені було сім, народився молодший брат, батькам від заводу дали однокімнатну квартиру, куди вони втрьох і переїхали. Мене ж залишили на діда з бабою. З того часу з батьками я більше не жив».
Стареньким непросто було піднімати онука, та вони були його єдиною підтримкою, єдиними, хто розумів, як сильно йому болить, і душевно, і фізично.
«У мене були такі сильні головні болі, що я навіть міг загубитися у просторі. А могло стати зле прямо на уроці, тому інколи я пропускав заняття у школі. Вчителі одразу телефонували батькам (вони вперто не розуміли, що я з ними не живу), до нас приїздила мати і починався скандал - батьки вважали, я просто прикидаюся хворим. Було дуже неприємно... Після закінчення школи я вступив до транспортно-економічного технікуму, провчився два роки, а тоді довелося покинути: в один рік померли двоє моїх найдорожчих людей. Спочатку, у травні, не стало бабусі, у вересні поховали й дідуся. У 18 років я залишився один. Мені довелося піти з рідної хати, бо мати й дядько - прямі спадкоємці - ділили спадок. Приїхав на квартиру до батьків, а там почув: «У нас лише дві кімнати, не забувай, що ще й молодший брат є, а тепер і тебе треба годувати». Для батьків я став зовсім чужим. У руках був лише паспорт та посвідчення інваліда. Я пішов звідти лише в тому, в чому був, і більше ніколи не повертався. Яке навчання? Довелося йти працювати, щоб якось вижити.»
Нове життя через втрату
Юний хлопець подався на заробітки. Спочатку три роки куховарив у будівельній бригаді, у росії, а тоді повернуся до України. У Києві брався за будь-яку роботу, яку міг фізично витримати: був і сторожем, і продавцем, і консьєржем, і двірником, і кухарем при монастирі у столиці. Одного разу чоловікові треба було готувати до одного зі свят. Була друга година ночі, на плиті - важенна 50-літрова каструля, яку треба зняти з плити. А гукнути на допомогу нікого. Самотужки зніс її спочатку на табуретку, тоді - на підлогу, але таке фізичне навантаження вже на ранок мало жахливі наслідки: внутрішньочерепний тиск піднявся, відшарувалася сітківка - чоловік повністю осліп на одне око. Щоб врятувати зір потрібні були дві операції. Першу Максим Сергійович зробити спромігся, знайшовши на неї 4 тисячі гривень (у ті роки - майже 800 доларів, - Авт.), а ось на повторну за рік грошей вже не знайшов. Тож око довелося видалити... Через 2 тисячі гривень, які ніде і ні в кого було взяти.
«Знайшлися добрі люди, які забрали мене пожити до себе на кілька місяців, - веде далі розповідь чоловік. - Адже коли я втратив роботу, сплачувати за орендоване житло з пенсії по інвалідності було складно. Треба було далі якось влаштовувати нове життя. Саме у той час спілкувався зі знайомими, у яких так само був дуже складний період. На стільки складний, що молодій родині не було за що купити їжу. І вони вирішили переїхати у село, саджати город, розводити господарство, мати щось своє. Вони допомогли й мені знайти хату тут, у селі Шевченка. Недорогу, ще й на виплату: домовився з власницею щомісяця віддавати по 500 гривень (на той час - третина від пенсії чоловіка, - Авт.).
Хатка, звісно, старенька, одинадцять років тут ніхто не жив, проте вона не була зовсім занедбаною чи розграбованою. Знайомі, друзі, колишні колеги зібрали, хто що міг: стіл, стільці, шафки, полиці, фіранки на вікна, щось із постільної білизни, щось із посуду. 20 грудня 2017 року я вперше переночував у своїй новій хаті.»
І один у полі воїн
За словами Олефірова, нині село - малолюдне, переважна більшість - пенсіонери, за 70 років. Його вулиця - одна з «найжвавіших», адже з 30 дворів тут хат шість, у вікнах яких вечорами спалахує світло.
Зараз Максим Сергійович порядкує на землі: щороку обробляє під оранкою 10 «соток». Сам вирощує всю розсаду у парничку, а тоді має свої помідори, огірки, кукурудзу, капусту, моркву, бурячок, картоплю, ще за сезон - зо два десятки смачних, солодких кавунів, які завжди добре родили у цій місцевості. На городі чоловікові працювати важко, навіть у величезних окулярах всього не видно. Тому часник із цибулею він не шарує, бо дрібна зелень в очах зливається докупи. Чекає, поки зілля підросте, щоб рукою можна було взяти, а тоді навприсядки все вириває.
До війни мав у господарстві ще й півня та 6 курок. Але взимку до господи внадилася ласка, половину птаства задавила. Мусив чоловік решту дорізати, щоб собі мати хоча би щось. А тоді почалася війна, було вже не до того, щоб господарство розводити.
«Я задовольняюся малим, - зізнається співрозмовник. - Раз на тиждень-два приїжджаю до Борзни, купую олію, цукор, хлібину (її на тиждень вистачає), тому до сільського «магазину на колесах» навіть не ходжу. Крупи та макарони, м’ясо, молоко, яйця не купую, щоб вистачало на нові шкарпетки, футболку, за світло й телефон заплатити. Інколи можу взяти суповий набір, колись сусіди дали десяток яєць за те, що допоміг із телефоном розібратися. А так мій основний раціон - картопля та овочі, вирощені на власному городі. Що мені ще потрібно? Картопельку, кропиву, щавель, трішки томату додав - ось і суп зварив. На зиму я консервую салати з огірків, роблю томат, варю варення з яблук, порічок, вишень та груш».
Найбільша турбота чоловіка - дрова. Сили й вміння спиляти й дотягти щось велике, путнє в нього немає. Тож частіше збирає сухе гілля, складає оберемок у ганчірку, скільки підняти може, й несе додому. І таких оберемків на день потрібно кілька. І взимку, і влітку, щоб на плиті юшку зварити.
«Минулого року звернувся до керівництва громади, дрова отримав, - говорить Максим Сергійович. - Щоправда, вистачило їх ненадовго, та й за доставку й рубання заплатив. Вийшло те ж, що купувати. Звертався по допомогу через соцмережі. Чоловік із Ніжина знайшов людей, тракторець, один причіп дров мені привезли. Другий напиляли, та доставить не вийшло. Поки я пішов забирати, напиляне вже хтось перевіз. Але я собі так думаю: добре, що живу у маленькому селі. Тут пусток багато, як і сухого, нікому непотрібного гілля. У більшому селі я б хати не протопив. А тут що можу - роблю, що не можу - переступив і далі пішов».
На своєму острівку життя Максим Олефіров сам. Він сам собі господар, сам собі кухар, сам собі лікар. Буває, по кілька тижнів він не бачить людей, а, буває, вибирається до столиці: везе до давніх товаришів городину, фрукти, зелень. Його вечори протікають у неспішних клопотах, в компанії кота й собаки. Про життя, що вирує довкола, чує з телевізора або ж читає у телефоні. Чоловік зізнається, іноді охоплює туга - хоч сядь та й плач. Ніхто не телефонує, ніхто навіть з днем народження не вітає. Рідні давно викреслили його зі свого життя, а власної родини він так і не створив. Тож сподівань на особливі зміни у власному сьогоденні Максим Олефіров не має. Але життя іде. Нехай неквапливо, непросто, через біль. Та чоловік за роки навчився долати труднощі, не опускати руки, радіти малому, що має. Його життя - як його хатинка, самотужки доведена до ладу, куточок за куточком. І сьогодні в ній тепло, чисто і затишно.
Для тих, кого є бажання допомогти Максиму Олефірову надаємо його номер телефону +38 068 593 37 52 та посилання на сторінку у Фейсбук https://www.facebook.com/profile.php?id=100091659022212
та картку банку для допомоги 4149500189683157
Джерело: “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.