Інвалід Петро Баранов , який два рази хотів покінчити життя самогубством, через нестерпні болі розповів про погані умови проживання у Чернігівському геріатрічному пансіонаті
"Аби не відрізали ногу і жив дома, то корівку б тримав і розсада досі б на підвіконні сходила. А зараз я не живу - існую. Болі такі, що два рази хотів покінчити життя самогубством". Так говорить Петро Баранов, що вже рік знаходиться в Чернігівському геріатрічному пансіонаті, який називає "богодельнею". А перед цим рік жив у Бутівському будинку престарілих, який закрили і те місце порівнює з раєм.
Петру Баранову 53 роки. В Сосниці, на Покрові, стоїть його будинок. Жив собі чоловік, працював на роботі, доглядав стареньку маму, тримав корівку, вирощував помідори. Та і подумати не міг, що доля так поверне - будинок стоятиме порожній, а він житиме в пансіонаті. Колись довгий час працював пожежним десантником на вертольоті, що стояв на маленькому аеродромі під лісом, за Сосницею. А після скорочення влаштувався в Укртелеком, де минуло 12 років його праці. Проживав зі старенькою мамою, яка потребувала догляду за станом здоров'я. Косив сіно, рубав дрова, готував, прав, прибирав.
Любив порядок у всьому, тому на подвір'ї, в будинку завжди було охайно, чистенько. Біля будинку маленький клаптик землі слугував віддушиною - там чоловік вирощував городину. На роботі попав під скорочення. Корівку-годувальницю сім'ї довелось збути не за власним бажанням.
А тоді з'явився цукровий діабет і стан здоров'я різко погіршився. На пальцях ноги з'явилась гангрена, яка нестерпно боліла. Чоловік був у розпачі. На лікування грошей нема, адже жили тільки на мізерну мамину пенсію, з якої нічого не відкладеш. Стан був такий поганий, що і світ немилий.
Його врятував сусід Ігор Холмецький. Молодий чоловік жив навпроти через дорогу і бачив - щось не те з господарем коїться. Прийшов, а хвіртка кілком підперта. Переліз через паркан і зайшов до хати. Побачив - треба негайно в лікарню. І щоб врятувати сусіда, пішов збирати гроші по хатах.
Люди відгукнулись. Петра відвезли до обласної лікарні, де видалили половину ступні з гангреною на пальцях.
Через цукровий діабет рана не заживала. Лікувався в Сосницькій лікарні, звідки його відвезли в Корюківку.
Довелось відрізати ногу по коліно.
Ось тоді і постало питання, як йому жити далі, адже вдома немічна мама, а він сам в інвалідному візку. Дякувати родичам, вони оббивали пороги інстанцій, щоб його влаштували в Бутівський будинок престарілих. Туди забрали і недієздатну маму. Жили вдвох в одній кімнаті. На жаль, невдовзі вона покинула цей світ. А тоді Бутівську установу влада просто закрила. Так вчинили з усіма будинками престарілих по області. Інвалідів 1 та 2 груп перевели до Чернігівського геріатричного пансіонату.
Петро мав третю групу, попри те, що без однієї ноги пересувався тільки в інвалідному візку. Його мали відправити... додому. Працівники територіальної служби приїхали подивитись будинок, щоб підготувати оселю для повернення господаря. На даху виявили 7 місць протікання. Груба потребувала переробки. Вода в будинку, але ні туалету, ні ванної кімнати. Газ не підведений, потрібно топити дровами. Умов для інваліда ніяких. Крім того в нього стались два інсульти. Ліва рука згинається, але пальці взагалі не працюють. Ні ложки, ні чашки не тримають. Керівництво територіального центру знайшло вихід. Об'їздивши лікарні, добились, щоб йому дали другу групу інвалідності і тоді чоловіка прийняли в обласну установу. Вже рік, як Петро перебуває там, з великим теплом згадує Бутівку і каже, що проживання в селі було просто раєм. А тут він просто існує.
- Навіть у страшному сні не снилось, куди попаду і що так може бути. Ти тут нікому не потрібен. В мене на другій нозі палець почорнів. Вже з першого гіркого досвіду знав, що гангрена пішла. Біль не вщухав. Став казати, та нікому діла до мене нема. Аби не подзвонив зі скаргою на урядову гарячу лінію, то досі б здох. Хірург жодного разу на поверх до мене до цього не піднімався, а тут прибіг, вибачення просить. А я кажу: вам тільки машину дати, щоб мене до лікарів доправили, хіба це багато? Відвезли мене до обласної лікарні, а там військових багато ранених. Звідти відправили в першу міську лікарню. Там відрізали палець. Хірург, який оперував, сказав, що знизу так вигнило, що повністю біла кістка виднілась. Мені ж самому того не видно. Тільки біль нестерпний, що на стіну ліз.
Чесно признаюсь: два рази було таке, що хотів покінчити життя самогубством. Ще до операції від страшного болю хотів повіситись, а вдруге думав з балкону головою униз, аби мук позбутись. Дякую Богу, що зупинив. Каліка, а жити хочеться, - заплакав чоловік. - Знайшлась дівчина спонсор, яка дала гроші на лікування. Пішло 26 тисяч. Операцію робили в травні, від болю майже знепритомнів - анестезія не взяла. Через цукровий діабет зробили пересадку шкіри для заживлення рани. А вона не прижилася і згнила. Тільки намучився. Без таблеток знеболювальних і зараз не живу. Ті , що дають в пансіонаті, біла крейда, нічого не допомагають. Одного разу медсестра вибила для мене 5 уколів морфію. Це єдиний раз, що мої страждання зникли на 5 днів.
В листопаді вдруге возили до лікарів, бо не заживає. Наш хірург називає мене «кляузніком», через скаргу. А я кажу йому: не «кляузнік». Хоч інвалід, а жити хочу. Та повірте, це вже була крайність. Тут таке кругом робиться, а ми мовчки терпимо - дітись нікуди. Їжа жахлива. Мені, як діабетику, дають окреме харчування. Вівсянка грудкою, ніби клейстер. Риба варена всередині часто зовсім сира. Мабуть кидають мерзлі шматки, зверху ніби готова, а далі не питайте. Якось принесли рибу, розламав її, а там черви. Уявляєте? Зате торби такі додому тягнуть не соромлячись, - розповідає Петро Баранов.
- На вихідні один раз на тиждень і на свята дають по 5 шоколадних цукерок. Мені 3 батончики, вони менш солодкі. Іноді кефір дають, соки, мій - томатний. Перед Новим роком по пару мандарин дісталось. Раз на тиждень м'ясо курятина, майже одні кістки і пару печива. Іноді так домашнього захочеться. Дякую Олегу та Ігорю Холмецьким - два рази друзі організували мені передачу з Сосниці, Вітя Двойнос привіз. То хоч смакіток з'їв. Молоко тут порошкове, вода і білий колір.
Тримав корівку і пив натуральне, тому це мені ніяке. Хоч би раз справжнього молока чашку випити. Востаннє пив його в Бутівці. Під час окупації фермер Швед привозив нам молоко бідонами. І телят різав, м'ясом наділяв безкоштовно. Мені видають пенсії 600 гривень. Що за них можна купити? Йде на таблетки знеболювальні. Двоюрідна сестра Тамара Стельмах прислала не так давно 600 гривень. Дав картку медсестрі. Вона зняла і купила мені знеболювальні - 10 таблеток 480 гривень. А що робити, коли біль постійно? Три рази на місяць повинні перевіряти рівень цукру в крові. За півроку ніхто жодного разу цього не зробив.
Зараз не топлять взагалі. Начмед сказав, що на вулиці тепло і треба вкластись в ліміт. Спати лягаю вдягнений - в штанах, светрі, жилетці. Поправ білизну, добу висить на батареї і не висохла. З вікна видно трубу котельні, так дим взагалі не йде. В сусідній кімнаті є градусник, показує 12 тепла. Хай я ще на одній нозі туди-сюди шевелюсь, а є ж повністю лежачі. В декого в кімнатах є дуйчики, то на трохи вмикають. У мене коштів, щоб його купити, нема взагалі, тому і мерзну. На нашому поверсі усі каліки, без ніг, рук і так далі.
Тут така «богодільня», що половину треба відправити в психлікарню навіть без обстеження. Випивохи є. Півлітра 100 гривень. Принесуть і відро, аби твої гроші. А тоді щовечора кричать, співають, б'ються.
Навпроти моєї кімнати живуть двоє без ніг - молодий і старий, якому за 80. Він півжиття по тюрмах просидів. Не поділили пляшки, той колишній зек так молодого палкою відгамселив, що і око вибив. Зробили операцію, довелось око взагалі видалити. А одна 80 річна п'яна бабуся на санітарку з ножем кидалась. Ось вчора в сусідній кімнаті півночі п'яна жінка бубоніла. Є на поверсі два телевізори, не має бажання їх дивитись. Пультом тільки клацають туди-сюди. А що їм скажеш? Лікарню в Халявині розбомбили, звідти всіх сюди переселили. І зібрали всіх калік з усієї області, адже будинки престарілих по всій області позакривали. Тут дійсно контингент різний, серед всіх і колишні зеки. Що від них можна очікувати? Звісно серед персоналу є і добрі жінки. Поспівчувають, допоможуть. А є такі, якщо грошей не даси, то і не підходь. Я жодного разу не давав, нема з чого, - розповідає Петро Баранов.
Цілком віриться, що нічого доброго нема від життя в пансіонаті. Та серед темних хмар, що зібрались над чоловіком, все ж блиснув світлий промінь. Спершу Петро жив сам, а вже півроку, як ділить свою кімнату з жінкою. Людмила приїхала на Чернігівщину з Донбасу до доньки. Чоловік помер, а за ним і донька пішла у вічний світ. Через поламане бедро Людмила ледь пересувається на милицях. Можна поставити жінку на ноги, та складна операція коштує понад 120 тисяч гривень. Таких коштів їй взяти взагалі ніде. На руки їй віддають....360 гривень від призначеної «допомоги». Вона старша від Петра на 10 років, та це взагалі не важливо. Один одному стали розрадою - є з ким добрим словом перекинутись і підтримати один одного, коли на душі зовсім тяжко як фізично, так і душевно.
«Ми о 18 годині свою кімнату замикаємо, щоб ніхто не заходив. Я не боюсь нікого, а Люді страшно, що п'яний хтось може забратись. Тільки й чути п'яні чвари з коридору. Люда в начмеда питала, чи можемо ми жити разом. Сказав, що ні - тільки через РАЦС. А тоді дозволив. На нашому поверсі 5 пар, що тут зійшлися і живуть разом. Вже півроку, як разом. Про минуле говоримо. Я любив розсаду вирощувати. Оце дивлюсь на підвіконня і думаю, що вже б в цей час досі б пікірував. Нічого не забув. Якби хоч рачки по землі - лазив би. І корівку тримав би, аби була можливість. Та додому, мабуть, вже ніколи не повернуся. Дуже вдячний людям, хто тоді допоміг врятувати мені життя. Через безгрошів'я змирився зі смертю. Якби Ігор не переліз через паркан, не зібрав гроші для операції, то досі б згнив у землі. Дякую кожному, хто мене підтримав. І Олегу Холмецькому, і Віктору Двойносу, і сестрам двоюрідним, і всім, всім, хто не залишив мене наодинці. Я хоч і мучусь зараз, та живий. Якби ви знали, як жити хочеться, хоч і калікою, - зі сльозами на очах промовив Петро Баранов.
Добрі люди були, є і будуть добрими завжди - час тому свідок! Не дай, Боже, просити - краще давати. Нема більшої благодаті, ніж дати нужденному найважливіше: голодному - хліба, спраглому - води, а хворому - ліки. Звісно, що цукровий діабет не лікується . І протез чоловіку не потрібен - ще в Бутівці впав на милицях, адже паралізовані пальці лівої руки не тримають нічого. Боїться щось зламати і стати зовсім немічним. Все, що йому необхідне, це таблетки, аби не відчувати болю. А купити їх нізащо.
Джерело: газета "Вісті Сосниччини”, Наталія Матвієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.