84-річна Валентина Зайченко доїть козу на інвалідному візку, до якого прикута вже 20 років
Молочниця сама заходить на спеціальний столик, який зробив господар, і з якого легко її подоїти. «Аби здоровилось, а роботи ми не боїмося», - каже Валентина Зайченко.
А її донька Люба, яка із Макошиного приїхала провідати батьків та допомогти, додає: «Батькам завжди потрібен був будинок, щоб тільки переночувати, увесь день вони клопочуться по господарству».
Але роки не добавляють здоров'я, навпаки наближають старість. Вже у Валентини Іванівни за плечима 86 років. Сім років тому вони з чоловіком Іваном Яковичем були героями газетної статті. А ми, будучи проїздом у Філонівці, вирішили поцікавитись у них, що нового в селі, як змінилось їхнє життя.
Наступного року мине вже 20 років, як Валентина Іванівна прикута до інвалідного візка, їй ампутували ногу, вона інвалід І групи. Як завжди сильна і життєрадісна жінка пригадала своє дитинство, як все робили вручну: косили, жали, пололи, на плечах з лісу носили дрова. Вона була старшою із трьох маминих дочок, тому допомагала і няньчити сестер, і вести домашнє господарство.
Згадала і роботу в колгоспі, якому присвятила 40 років, з них 20 по наряду, ланковою, а 20 дояркою.
- О шостій велосипедом їхала з Філонівки на вранішню дойку. А влітку нас возили автівкою до літнього табору на Красну гору.
Одного разу я запізнилася і мене не почекали, довелося велосипедом крутити до табору, щоб подоїти своїх 25 корівок. Прикрутила, утомилася. А тут саме з перевіркою приїхав Оселедець із райкому. Запитав, чому запізнилася. Сказала, що велосипедом довелось їхати до самого табору. Він одягнув гумові чоботи і почав підганяти корівок, щоб мені швидше подоїти. А потім зібрав усіх водіїв і наказав, чекати, щоб люди велосипедом не їхали.
Без господарства Зайченки не жили жодного дня. Біля хати порали 82 сотки городу, по 2-3 корови, 2 свиноматки, кури, індики.
Хотілось, щоб діти були одягнені не гірше інших і нагодовані. І на зберкнижку клали, хотіли машину придбати, на черзі стояли. Тоді за 5 тисяч рублів можна було запорожця купити чи жигулі. Але пропали ті гроші. Тепер пораємо лише соток до 15, решта засіяна травою. Тримаємо кізочку. Чоловік зробив спеціальний столик, куди кізонька заходить і я її дою. І піч топлю, і город полю. Помідорів мо, стебел сто цьогоріч посадили, самі з розсади виростили. У всьому нам допомагає менша дочка Люба, бо старша Віра теж інвалід і сама потребує стороннього догляду.
Цього року ми залишились без субсидії, бо, сказали нам, що дохід маємо великий, аж два паї, бо і я, і чоловік працювали в колгоспі. Чоловік за мною доглядає, хоч і сам вже слабує, бо ніяка соціальна робітниця не буде виносити після мене судно. Платили йому копійки - спочатку по 70 грн., потім по 200 грн., а це зовсім відмінили.
Платежами в нас займається внучка, що проживає у Швейцарії, ми їй передаємо за скільки кіловат платити, а вона платить. Спасибі їй, це велика поміч. Магазина в селі хоч і немає, та як є гроші, все можна купити. Два рази на тиждень приїжджає менянин, зупиняється біля нашої хати, я виїжджаю коляскою і купую що треба.
У Зайченків внуки і правнуки проживають у Швейцарії і у Данії. Одну внучку застала війна у Чернігові. Перебивались на сухарях та воді у підвалі, а у квартирі була повна морозилка їди. Були і втрати рідних. Коли Чернігів звільнили, пережили страхіття і поїхали у Данію.
Дочка пропонує їхати до неї, є окрема хатина з усіма зручностями. Та мати хоче доживати віку у своїй хатині. Ще вони удвох з Іваном Яковичем словом перекинуться, господарство попорають. Валентиина Іванівна сильна жінка, оптимізму у неї вистачає та ще й рідня, внуки підтримують бабусю.
Джерело: Олена Кузьменко “Вісті Сосниччини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.