На Конотопщині діє єдина на Сумську область оленяча ферма. Натрапили ми на неї зовсім випадково - повертаючись із Сосниччини. Через зруйновані мости і переправи довелося шукати новий маршрут і «розумна тітка» у навігаторі повела наше авто через Коропщину на Конотопщину, далі через Рубанку на Парафіївку - і так дісталися Ічні.
І от у селі Козацькому на Сумщині ми натрапили на оленів, які мирно скубли траву у великих загорожах. Було видно, що оленів тут живе чимало: самці із гіллястими рогами і самиці, яких було у рази більше. Декілька особин бродили понад сіткою, але як ми до них наблизилися, побігли у глиб вольєра.
Звісно, нас зацікавило це місце і завдяки інтернету вдалося дізнатися більше про оленячу ферму. Про неї розповідало інтернет-видання «Голос Конотопа». Виявилося, що ферму заснували у 2019 році уродженець Конотопщини підприємець Дмитро Русанов і власник місцевого сільськогосподарського підприємства ТОВ «АФ «Козацьке» Віктор Гала. На 50 гектарах збудували вісім вольєрів, де утримують благородних оленів.
До слова, Дмитро Русанов - професійний каскадер, який 15 років працював за кордоном, в Італії має свою каскадерську студію. У Європі бував на подібних фермах і набув там досвіду розведення тварин.
Для збільшення популяції закупили самців різних селекцій виду благородний олень: англійської, австрійської, румунської, новозеландської. Є ще на фермі й дикі лані.
Молодняк оленів передають у конотопський лісгосп або продають у приватні ферми.
Кожна тварина тут чіпована - чіпи прикріплені на бирці, на вусі, а також додатково чіп вживлено під шкіру (на випадок, якщо вухо через будь-який випадок може бути пошкоджене). На цих чіпах зберігається вся родословна тварини.
Як розповів виданню Дмитро Русанов, диких оленів для розведення в державних лісгоспах Конотопщини завезли ще 1973 року минулого століття. Але з тих часів кров стада не оновлювалась. Державна галузь, м’яко кажучи, не достатньо розвивається в цьому напрямі. У сучасній науці інбридінг (inbreeding) - близько-родинне розмноження тварин не вітається. Тож у 2016 році він допоміг тогочасному керівнику ДАП «Конотопський агролісгосп» оновити кров стада, придбавши за 5 300 євро самця благородного оленя угорської селекції в одній із Прибалтійських країн. Це був подарунок лісгоспу. Цей олень і досі сприяє розмноженню стада.
Після придбання оленя у них із Віктором Галою виникла спільна ідея 50/50 створити ферму для виведення благородних оленів. Бо, як виявилось, процес транспортування оленів із Латвії у фурі, процедура оформлення тварин - одна особина чи декілька - одна й та сама. Шляхом штучного запліднення завдяки постачанню насіння самця у пробірках можна отримати тварин родословної із Австрії, Нової Зеландії чи Угорщини тощо - на ваш вибір.
У вересні 2019 року, орендувавши землю у власників паїв пасовищ, розпочали будівництво цієї ферми, що має види розвитку на перспективу.
Щоб залучити туристів, на фермі приручають окремих тварин, щоб не боялися контакту із людиною. Адже туристам дуже подобається близьке спілкування із цими тваринами, а дітям із церебральним паралічем воно ще й корисне.
Отже, за дві години від Ічні є цікавий туристичний об’єкт, про який більшість мешканців Ічнянщини і не здогадувалася. Подібних ферм в Україні лише 4.
Джерело: «Трудова слава», Ніна НАЛИВАЙКО, відео “Суспільне Суми”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.