У недавно відкритому модульному містечку в селі Красне Чернігівського району помалу обживається сім’я переселенців з Алчевська Луганської області — Ніна і Сергій Наливайки з дітьми. Вони не з чуток знають, що значить зостатися без даху над головою. Бо з цим гірким досвідом стикалися аж двічі. Вперше — у 2014-му, коли були вимушені виїхати з окупованої Луганщини на підконтрольну Україні територію. Тоді доля привела сім’ю на Чернігівщину. Кілька років Наливайки поневірялися по чужих кутках, аж поки не придбали собі хату в Скорінці Іванівської громади. Здавалося б, життя налагоджується, та в одну мить усе перекреслило повномасштабне вторгнення росії. Під час боїв будинок родини було зруйновано, а їм самим знову довелося втікати від війни.
Зараз Ніні Наливайко 40 років. Її чоловікові Сергію 41. У них п'ятеро дітей: 23-річний Володимир, 13-річний Андрій, 12-річна Крістіна, 9-річна Аліна і 4-річна Аня. Володя вже у “вільному плаванні” — разом із дружиною та маленьким сином мешкає в Чернігові.
- Ми з чоловіком обоє родом з Луганщини. Навчалися в одному класі, тож фактично все життя разом, — розказує Ніна. — До війни у мене був в Алчевську свій продуктовий магазинчик, а Сергій працював електрозварювальником в одній фірмі Мав свій “відсоток”. На хліб із маслом вистачало. Спершу ми мешкали у квартирі, яку нам на весілля подарували батьки. А згодом перебралися у приватний будинок.
У квітні 2014-го на Сході України почалися бойові дії. В Алчевську, як і в багатьох містах Донбасу, так звані «ополченці» захопили відділення міліції, СБУ, міськраду. Невдовзі почалися перші бої. Та наше місто тоді майже не обстрілювалося. Прильоти були в основному по сусідніх Стаханову (нині Кадіївка. — Авт.), Горлівці. Дебальцевому. 3 рідного міста ми виїхали не стільки через обстріли, скільки через несправедливість. Я пересварилася мало не з усіма знайомими, бо намагалася довести, що ми українці і маємо жити в Україні. Що казати, якщо навіть мати від мене відмовилася і назвала «укрофашисткою». Останньою краплею стали події кінця липня 2014 року. Тоді по телебаченню повідомили: «В Алчевськ зайшли танки. При найменшій загрозі прямуйте в бомбосховище». Тож коли ми з чоловіком почули звуки вибухів, то зібрали малих і побігли в бомбосховище. Воно було занедбане, сире. Ми ніч там промучилися, а коли вранці вийшли, то нас зустрів «ополченець» з автоматом. П'янючий. Сказав: “Вы на охраняемом объекте. Мне вас что, расстрелять?» І це при тому, що ми були з дітьми на руках! Зрештою він нас таки відпустив, але я твердо вирішила: ми більше не залишимось там, де нас навіть за людей не вважають. І де можуть вбити лише за те, що ти українець.
Того ж дня родина зібрала документи, гроші, мінімум речей І вирішила їхати на підконтрольну Україні територію.
— Ми вирішили спочатку добратися до Маріуполя, який уже був визволений від бойовиків. Спершу на таксі доїхали до Ясинуватої Донецької області. Заплатили по 2,5 тисячі гривень за кожного! Навіть за Андрія і Крістіну, яким тоді було по 3-4 рочки. Лише за 4-місячну Алінку таксист не взяв грошей. Їхали в колоні з десяти машин через якісь поля, дорогою не раз ламалися. Загалом витратили 18 годин, хоча в мирний час туди можна було доїхати менш ніж за дві. Вже пізніше ми дізналися, що нашу колону супроводжували сепаратисти, яким таксисти платили “долю”. Вони їхали попереду і позаду колони, чим наражали всіх на смертельну небезпеку. В Ясинуватій ми зразу направилися по квитки на електричку до Маріуполя. Біля вокзалу потрапили під обстріл і лише дивом не постраждали. Що ж до електрички, то нею змогли проїхати лише кілька станцій. Потім з'ясувалося, що перебито залізничне полотно. Тож ми своїм «циганським табором» поїхали маршруткою в Донецьк.
А вже звідти автобусом таки доїхали до Маріуполя. На блокпостах в очі зразу кинулася разюча різниця між військовими. На окупованих територіях це були чи то п’яні, чи то наколоті типи, у тільниках, небриті. А на підконтрольній Україні території нас зустрічали бійці, вдягнені за формою, охайні. Такі, що викликали довіру.
У Маріуполі родина на три тижні винайняла житло, витративши при цьому чи не всі свої заощадження. Потім Наливайки звернулися по допомогу до волонтерів.
Ті запропонували їм список із 10 областей, куди родину готові були відвезти і допомогти там облаштуватися.
- Чесно кажучи, нам було все одно, куди їхати. Головне, щоб в українське місто, — зізнається багатодітна мати. - Обрали Чернігів. І вже 9 вересня 2014-го були тут. Спочатку нас на тиждень поселили в гуртожиток для еменесників. Потім волонтери підшукали нам будиночок у Пролетарському Гаю (нині вул. Урочище Святе. — Авт.). Там ми жили 9 місяців, платили лише за газ і світло. А в червні 2015-го нам виділили кімнату в малосімейці. За оренду ми платили символічних 30 гривень. Стали обживатися, зробили ремонт. І тут як сніг на голову нас «попросили на вихід». Комусь терміново знадобилася ця кімната. Це був лютий 2016-го. Довелося самим шукати житло. Два роки ми орендували квартиру, справно платили 1600 гривень за оренду плюс комунальні.
Жили з чоловікової зарплати (він влаштувався зварювальником). «Дитячих» тоді вже не отримували. Лише виплати ВПО (2400 гривень на всіх). Та в якийсь момент через бюрократію ми на півроку зосталися і без цих виплат. Виживати в борг стало важко, тож ми почали підшукувати собі будиночок у селі. Обов’язково біля Чернігова (щоб Сергій міг їздити на роботу) і під викуп. Зупинилися на варіанті зі Скорінцем Іванівської громади. Там нам одразу ж сподобалося. Взимку 2018-го заселилися. Два роки викупляли ту хату, потім ще два роки вкладали гроші в ремонт. А вийшло так, що тепер будинку немає...
ЗНОВУ ВІЙНА, ОБСТРІЛИ, ЕВАКУАЦІЯ
Аня народилася вже в Скорінці. Там родина зустріла повномасштабне вторгнення.
— До 13 березня ми вшістьох ховалися у себе в погребі. Зразу не виїхали, бо думали, що раз росіяни рвуться до Києва, то не звертатимуть у село (Скорінець за 2 км. від траси — Авт.) Та вже у перші дні стало ясно, що наша громада опинилася в епіцентрі боїв Уранці. 13 березня наші солдати сказали, що вивезуть нас у Вертіївку під Ніжин. Дали пів години на збори. Та вивезти не встигли - почався бій. Ми сховалися в погребі, довго чекали, поки все стихне. А коли наважилися вийти, військові наказали: «Тікайте подалі, бо зараз знову почнеться стрілянина!» Ми із Сергієм схопили дівчат, син узяв рюкзак із документами, й усі гуртом ми щодуху побігли на другий куток села - до куми. Не добігши буквально кілька метрів, потрапили під обстріл. Пам'ятаю, як чоловік крикнув: «Лягайте!» Ми попадали на землю. Підіймаємо голови — а паркан увесь посічений. Дякувати Богові, нас не зачепило.
Тиждень ми мешкали у погребі куми, аж поки під час обстрілу не вбило її сусідку. Після цього зрозуміли, що треба кудись евакуюватися. Разом з односельцями (групою із 20 чоловік) пішки дійшли до Красного. Звідти наші бійці довезли нас до Красилівки. Спасибі місцевій старості, яка взяла нас під опіку. Виділила місце в школі, а люди позносили різні продукти, одяг. У селі ми пробули три дні, а потім волонтери автобусом вивезли нас до Козельця. Звідти - на Захід України. Рік ми прожили у Вінниці. Це чудове місто, але житло там дуже дороге. Ми орендували другий поверх будинку. Платили 10,5 тисячі гривень за місяць. Того, що залишалося, нам ледве вистачало на їжу і найнеобхідніші речі. Тому вирішили повернутися на Чернівщину. Тим більше про це дуже просили діти. Наприклад, Аліна дуже прив’язана до своєї вчительки. Вона, до речі, й підказала нам, що в Красному зводять модульне містечко. А староста пообіцяла допомогти із заселенням.
ЧЕРНІГІВЩИНА СТАЛА РІДНОЮ
Модульне містечко в Красному відрізняється від тих, що є на Чернігівщині. По-перше, його встановлення фінансував не польський уряд, а швейцарський бізнесмен Андреас Сайц. По-друге, ці будиночки раніше використовували як дитсадок поблизу Цюриха. Тож вони комфортніші і просторіші. Загалом містечко складається із трьох блоків. У кожному по 6 кімнат (одна розрахована на двох людей).
— Ми заселилися в середині квітня. Оскільки нас шестеро, то нам виділили зразу три кімнати, — каже Ніна Наливайко. — У кожній кімнаті є електрообігрівач, два ліжка, стільці, полички, шафа. У кожному блоці - спільна кухня (із двома столами, шафками, двома електроплитами з витяжкою, раковиною та холодильником — Авт.), а також дві душові з кабінками туалетами та бойлерами. Пральня - надворі, в окремому приміщенні.
— Як Вам тут живеться?
- Тут дуже затишно і комфортно. До речі, комунальні послуги пообіцяв оплачувати цей бізнесмен зі Швейцарії.Тож, можливо вдасться потроху відкладати копійку на купівлю хати десь у селі. Та це на перспективу. Зараз же найголовніше, щоб закінчилася війна. Ми так стомилися від неї. І від того, що діти, а особливо Аня, не знають, де їхній дім... Та нічого, дякувати Богові, всі живі-здорові. Решта - діло наживне.
— Що з вашим будинком в Алчевську?
— У 2015-му по ньому був приліт. Від дому зосталися дві стіни. Це ми побачили в Інтернеті на знімках із супутника. Подробиць не знаю, бо я ні в кого не розпитувала. Із рідними й знайомими, які залишилися на окупованій Луганщині, я на тему війни не розмовляю. Щоб не псувати стосунків. Сподіваюсь, що скоро Алчевськ повернеться під контроль України. Проте повертатися туди ми не збираємося. Бо Чернігівщина вже стала для нас рідною.
Джерело: газета “Гарт” від 19.05.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Красне, переселенці, Алчевськ, Наливайко