Колишня староста Грем’яча, яку повернули з російського полону стала вимушеною переселенкою
На знімку: Ганна Гавриліна (справа) із Іриною Верещук у Санжарах
Ганна Гавриліна із чоловіком Анатолієм Михайловичем проживають у Авдіївці, як внутрішньо переміщені особи. 24 жовтня 2024 року вони переїхали сюди із Грем’яча, оскільки не могли ні морально ні фізично там перебувати. Ганна Михайлівна була старостою у Грем’ячі, через це і потрапила у полон.
- Вже у перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, село було окуповане. Десь о 6-ій ранку у село зайшли росіяни. Мені треба було їхати на виконком у Н-Сіверський, - пригадує Ганна Михайлівна. - Зранку я прокинулась, поставила варити суп і недоварила, повалили гради, минаючи таможню, блок-пост, який постійно працює на кордоні. Спочатку ми думали, що гуде техніка, освітлює далеко, збирають кукурудзу. Телебачення у нас тоді було російське.
Ми з чоловіком народились і увесь час проживали у Грем’ячі, я взагалі жила на кордоні - нам до магазину було ближче сходити у росію. Багато наших дівчат заміж повиходили за російських хлопців. Ніхто і гадки не мав, що може початися війна.
Відразу росіяни почали привозити гуманітарну допомогу і роздавали її у приміщенні школи. Люди брали охоче. Мало хто з місцевих наважувався виїжджати із села. Один наш підприємець постійно возив хліб із с. Пушкарі, це за 18 кілометрів від Грем’яча, його розстріляли. Ще інший підприємець із Н.Сіверська возив товар і його одного раз поранили, але куля вийшла наскрізь, я викликала швидку, його забрали у лікарню. Бувало, кого забирали до свого штабу на допит по своїх списках, а на ранок випускали. Я, як староста села, бувала на зустрічі з російськими військовими, вони викликали. А того фатального дня, я не повернулась додому.
- 21 березня я пішла до школи, щоб попросити дозволу проїхати завтра у Пушкарі за хлібом. Перед цим зранку я попередила своє керівництво, що йду у школу. А того й не знала, що вони знайшли свого двохсотого і зрозуміло, вважали, буцімто хтось із місцевих його застрелив. Отож коли я запитала дозволу у старшого, він наказав віддати телефон для перевірки, а завтра скаже результат, чи можна проїхати по хліб для односельців. Я віддала телефон і вийшла з території школи, старший мене відпустив. Та відразу мене зупинили два солдатики. їм щось сповістили по рації і тут же вони мені закрили очі, руки зв’язали позаду і повели у БТР Я не знала куди мене привезли, у яке місто.
Там був холодний вагончик. Вони погрожували стріляти, було сильно страшно і погано. Як потім стало відомо, мене привезли у курську область у табір. Там мене переодягли, зняли сережки, кільце, тисяча була у кишені - теж забрали і потім почались допити. Це неможливо передати, на голові постійно був мішок, стукали по голові і такі допити були щодня. У туалет могли сходити тільки зранку, в обід і ввечері, коли вели їсти. Там дуже було багато наших хлопців. Коли двоє дуже молоденьких хлопців заносили дрова, я у них тихцем спитала звідки вони. Сказали із України. Так тривало з 21 по 28 березня. А 28 завантажили у машину і повезли. Це все із закритими очима, у кайданах. І привезли у курське СІЗО. Мені одразу пред’явили звинувачення, шо я наводчиця. Хоча у телефоні ніяких доказів не знайшли, бо якби щось було, то навряд чи обміняли за порівняно короткий термін. У СІЗО вони казали, що прийшли нас визволяти. Я у відповідь сказала, що хто їх просив нас визволяти, від кого, що ви зробили хорошого? І вони відразу посадили мене на стілець, поголили повністю і повели у холодну баню, а далі у камеру. Три дні я відмовлялась їсти. Тиск піднімався, я себе відчувала дуже погано. Ноги опухли. А скільки я привезла звідти вошей натільних. Це було пекло. Один солдатик мені каже: «Те, що ви не їсте, не на вашу користь. Якщо не будете їсти - будуть годувати шлангом».
У камері нас було 4 дівчини-прикордонниці зі Сновська, одна із Чорнобиля, казала, що працювала кореспондентом. 1 квітня дівчат-прикордонниць звільнили.
Анна Михайлівна три тижні перебувала у полоні. Тим часом її рідний брат, який від людей дізнався, що сестру взяли у полон, зв’язався із Іриною Верещук. Він розповів про себе і Ганну. їхня мама померла, коли йому було 10, а сестрі 8 років. Батько одружився вдруге, а потім покінчив життя самогубством. Так діти залишилися сиротами. Ірина Леонідівна пообіцяла будь-якими способами витягти цивільну Ганну з полону. Проте брат не знав, де саме перебуває сестра, думав, що вона у Брянську.
Чоловіку Анатолію Михайловичу теж життя не було без дружини. Сусіди викликали швидку, бо йому було зле. Він увесь час хотів йти на зустріч із російськими військовими, та його відмовляли, бо це могло обернутися для нього розстрілом. До того ж він не розмовляє. У 2018 році йому видалили повністю всі голосові зв’язки. Дружина його розуміє. По телефону їй важче з ним говорити, проте як він щось прошипить, вона розуміє, а в більшості здогадується, все-таки разом вони прожили 46 років! Хоч і не розмовляє Анатолій Михайлович, та спілкуватись з ним одне задоволення, все можна зрозуміти по губах, по жестах, які він проявляє, маючи щиру, гостинну, товариську натуру.
Він веде щоденник. Постійно пише там про погоду, скільки риби спіймав, бо він затятий рибалка. Отож у його щоденнику бачимо точний запис: 20 березня - арешт Ані.
- Того дня нас по обміну звільнили 22. В більшості військові із Харкова, двоє з Одеси. Нам видали пропуск, довідки, щоб ми могли їхати через блок-пости. О третій ночі ми прибули у Санжари (Полтавщина). Там ми проходили реабілітацію. Відразу переодя- глись, прийняли теплий душ, зігрілися і нас підняли на третій поверх. І відразу зайшла Ірина Верещук, - пригадує зі сльозами на очах Анна Михайлівна.
- Мені потрібна Ганна Гаврилівна. Вас розшукують, - сказала вона.
Ганна Михайлівна спочатку оторопіла. Подумала, син, племінник? Вона дала свій телефон і номер брата, бо Ганна нічийого телефону, крім свого, не знала. А оскільки брат телефонував Ірині Верещук, то у неї зберігся його номер. Отож о 3-ій ночі Ганна повідомила брату, що вона в Україні. Перше, про що вона спитала у нього: чи живий Анатолій. Бо знаючи його характер, була упевнена, що він піде до росіян дізнаватись де його дружина, чому її забрали. Та добре, що за ним наглядали сусіди і уберегли від смерті.
Забирати додому Ганну Михайлівну приїхав Анатолій Адаменко (колишній сільський голова Авдіївської сільської ради). Він працює у Новгород-Сіверській міській раді і сам виявив бажання їхати за колегою. На зворотному шляху Анатолій Миколайович купив їй телефон і вона змогла подзвонити всім рідним, чоловіку, сусідам і сповістити, що їде додому. Номера телефонів їй дав брат, коли спілкувалися у Санжарах. Ганна Михайлівна дуже вдячна Анатолію Адаменку, хоч після, звісно, повернула гроші за телефон, але тоді їй так важливо було поговорити з ріднею, та й у Грем’ячі вона відразу не змогла б купити телефон.
- Мені хотілося якнайшвидше приїхати додому. Я знала, що мене чекають чоловік, сусіди. Я попросила домашнього борщу і сусідка наварила, - пригадує Ганна Михайлівна.
Всі сусіди зустрічали її. Скільки було радості і сліз - не передати словами! Всі зібрались у будинку Гавриліних.
Після звільнення Ганна Михайлівна проходила лікування і у Чернігові, і у Новгороді-Сіверському. Та рани як душевні, так і фізичні ніяк не загоювалися. Вона у травні навіть вийшла на роботу, але не могла сповна їй віддаватись. Не могла виходити на вулицю, зустрічатись з односельцями. І на першу сесію вона подала заяву про звільнення. До речі, її замінив колишній голова Шаболтасівської сільської ради Андрій Ірха (нині він має іншу посаду). За віком Ганна Михайлівна пенсіонерка, тому постійно перебувала дома. Але і стіни власного будинку не лікували. Коли жінка залишалась вдома і чула постійні вибухи - теж нервувала. Під час повітряної тривоги, відчуваючи загрозу, а вона звісно навчилася розрізняти, що і звідки летить, бігла до сусідів, у них вона почувалась безпечніше. Ото чоловік проведе її, а сам повертається додому. Та в основному брала маленький стільчик і виходила у коридор, бо там краще чула постріли, орієнтувалася, а у будинку вона не відчувала простору і їй важче було оцінити ситуацію. З нею обов’язково біг її найвірніший четвероногий друг.
-Тільки гуп-гуп, буває, не почую, а уже він крутиться біля мене, сповіщає, що пора убезпечуватись, - каже жінка.
Собака настільки все відчував, що коли Ганна Михайлівна попала у полон, він сидів на городі і дивився в одну точку, не їв, не пив. Господар його забере у хату, щоб погрівся, а випустить, він знову повертається на теж місце і дивиться в одну точку. А який радий був зустрічі! Із господарями він приїхав і у Авдіївку і нині вірно їм служить.
До останнього Гавриліни залишались у рідному Грем’ячі. Тут минули всі роки їхнього життя. Разом вони з нуля звели свій власний будинок, де був проведений газ, вода і всі зручності. Ганна Михайлівна до обрання на посаду старости, до речі, саме їй довірили головну у селі посаду із 6 кандидатів, працювала керуючою фермерським господарством «Аграрні інвестиції». Анатолій Михайлович знав у всьому лад. І риби наловить, і грибів назбирає, і господарство величезне тримали. Було 3 корови, кінь, вівці, індики, поросята і свиноматки, качки, кури.
Та терпець урвався, коли поблизу упав літак, все поле загорілося, вогонь доходив до їхнього будинку, а обстріли не вщухали. Більшість людей покидали домівки, бо не стало ні газу, ні світла, ні централізованої води. Якщо захворів, то потрібно наймати транспорт, щоб хтось вивіз у Пушкарі і тільки звідти могли забрати швидкою у лікарню, у село вона не доїжджала.
Брат на той час вже перебрався у Шаболтасівку. Ганна Михайлівна планувала ближче до нього. Але нічого підходящого не знайшли, тому опинилися у Авдіївці. Які могли пожитки забрати, привезли. Та всього не забереш. Ганна Михайлівна дякує односельцям, що допомогли пожитки вивезти трактором до Пушкарів, а двід- ти надали КАМаза «Аграрні інвестиції». Ще просили бусик із Новгорода- Сіверського. Щоб зробити останню ходку, якою забрали курей, качок, собаку і приїхав Анатолій Михайлович. Він дуже болісно переніс переїзд і досі для нього все чуже. «Не моє», - каже він. І живе думкою про рідний дім, де все зроблене його майстровитими руками. Для Ганни Михайлівни хіба у сні приходить домівка. Реальність диктує зворотне, бо у рідний дім повертатись нині небезпечно і нема ніяких умов для проживання.
Приїхавши на нове місце проживання, Анатолій Михайлович відразу зробив у сараї підлогу, щоб качкам було сухо. А ще першим ділом обладнав собі майстерню.
Дрова на перший випадок купили у власниці будинку, в якому проживають. А решту на 21 тисячу купили, дякуючи місцевій владі, яка звела їх із представниками благодійного фонду ZOA, з якими безпосередньо Гавриліни склали договір. Так само вони оплатили і за встановлення пластикових вікон. Одержували гуманітарну допомогу у вигляді гігієнічних наборів. Продуктів у них вистачає, тому не беруть, залишають більш нужденним. Вони привезли свою городину, консервацію - все у них є. І до роботи вони звикли. Тому чекають весни і будуть порать свої 8 соток землі. І обов’язково, коли настане перемога, вони зустрінуться із своїми синами, невістками і внуками - це їхнє найзаповітніше бажання. Щасти вам!
Джерело: "Вісті Сосниччини", Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.