Starlink — це платформа швидкісного супутникового інтернету компанії SpaceХ, що належить американському мільярдеру Ілону Маску. Після початку повномасштабного вторгнення росії Маск запустив в Україні підтримку сервісу Starlink і надіслав термінали, що забезпечують зв’язок з його супутниками. Першими в області в березні «Старлінк» запустили в Менській громаді.
— «Старлінк» пробивали самі, — згадує Юрій Стальниченко, секретар Менської міської ради. — Орки перебили магістральні кабелі, канали зв'язку наших інтернет-провайдерів Сіх у Мені два: «Укртелеком» і «Смартком»), Дротового інтернету не було, а мобільний недостатній. Стукали в усі можливі двері. І за допомогою працівників Мінцифри та через Асоціацію міст України змогли отримати перший пакет «Старлінк».
Наші волонтери тоді вже їздили в Київ за ліками, за продуктами. Закидали ящик зі «Старлінком» гуманітаркою, памперсами. Везли під кулями. Переправляли човном через Десну.
Підключили в березні. Вирішили піти нестандартним шляхом, —ділиться досвідом Юрій Стальниченко.
— Не використовуємо «Старлінк» як звичайний роутер (пристрій, що роздає інтернет). Ми розмістили систему в точці одного з наших інтернет-провайдерів і таким чином могли отримати інтернет не тільки в радіусі дії «Старлінка». «Приват- Банк» і «Укрпошта» — це перше, що підключили. Ще навколишні громади і не думали над тим, щоб запустити банківські системи, а в Мені вже черги до «ПриватБанку» стояли. Була проблема з готівкою, її доставили так само, як і «Старлінк».
Березень-квітень «Старлінк» використовували активно. Хоча ще було і в нас досить «спекотно». Не афішували, включали потрібні точки і отримували інтернет для поліції, банку та інших важливих структур. Підключили Центр надання адміністративних послуг, оскільки станом на 1 квітня в нас уже було сім тисяч внутрішньо переміщених осіб (тобто, кількість людей у Мені збільшилась майже вдвічі).
Березень-квітень «Старлінк» використовували активно. Хоча ще було і в нас досить «спекотно». Не афішували, включали потрібні точки і отримували інтернет для поліції, банку та інших важливих структур. Підключили Центр надання адміністративних послуг, оскільки станом на 1 квітня в нас уже було сім тисяч внутрішньо переміщених осіб (тобто, кількість людей у Мені збільшилась майже вдвічі).
Другий пакет «Старлінк» отримали від обласної військової адміністрації в рамках співпраці з громадами наприкінці травня-у червні. З сонячною батареєю. На випадок, якщо інтернет-зв’язок потрібно буде влаштувати за межами міста або за відсутності електрики. Встановили «Старлінк», підключили сонячні панелі і можна працювати.
Його використовували кілька разів. Наприклад, як резерв, коли в менській гімназії діти з північних громад нашої області проходили ЗНО. Тоді ще виникали проблеми з інтернет- забезпеченням. Підключили систему на вхід, через кабель. І якщо б інтернет зник під час тестування (а час обмежений), одразу б переключилися на «Старлінк».
Володимир Кордаш, начальник відділу комп’ютерних і цифрових технологій Менської громади, розкладає просто на траві сонячні панелі до системи «Старлінк». Усього вісім панелей, на 50 ват кожна.
Володимир Кордаш з сонячною батареєю
— Тепер їх треба поєднати між собою, — коментує свої дії Володимир Олександрович. — У коробці окремо зберігається акумулятор на 95 ампер/годин. Вагою кілограмів 40. Плюс інвертор (прилад, що перетворює енергію сонячних батарей на електричну). Прилад-контроль зарядки акумулятора. Запобіжники. Усе підключається, на виході дає 220 вольт.
І до цих 220-ти підключається вже сама система «Старлінк»: роутер і супутникова антена. Вона не важка. Довгий кабель, перехідники-перемикачі.
— Оце дозволяє роздавати вайфай. А це — для підключення до локальної мережі, — пояснюють чоловіки.
— Резервна система. Якщо електропостачання є, підключаємо «Старлінк» просто в розетку.
Складається вся система хвилин 15. Довше, кажуть, переносити з місця на місце і дроти розкручувати.
Супутникова антена встановлюється на підставку на рухомому кріпленні. При включенні повертається "обличчям" до верху і починає шукати найближчий супутник. Знайде кращий сигнал, заспокоюється, залишається в такому положенні.
- Набір портативний, для індивідуального використання. Не на всю громаду, а скоріше на квартиру або будинок. На даний момент у нас з інтернетом ситуація більш-менш стабільна.
— Тобто, обидва пакети «Старлінк» зараз лежать?
— Перший, від Мінцифри, використовуємо як резервне джерело. Якщо проблема з основним інтернетом, провайдер перемикається на «Старлінк». У минулому місяці різко впала швидкість інтернету, ми працювали на «Старлінку». Переключення зовсім непомітне: зник інтернет хвилин на п’ять і далі запрацював.
Другий, від ОВА, використовували кілька разів і з батареями, і без. Довго думали, де саме встановити. Вирішили передати другому нашому інтернет-провайдеру. Придумали підключити так, щоб і приватний сектор частково заживити, пошту. Знайшли канали, розтягли оптоволокном. Можна буде використовувати для критичної інфраструктури. Готовий канал і на «Ощадбанк», і на «Аваль». На РЕМ і на газ. Поки не знадобилось підключати, але могли б, — додає Володимир Кордаш.
— То і на все місто можна розтягти?
— Тоді швидкість зменшиться. Якщо швидкість 100 мегабіт і підключиться 100 споживачів, то вийде всього по одному мегабіту на кожного. Це хіба що текст почитати. Якщо на небі хмари і дощ, швидкість ще падає. У сонячну погоду — 150-170 мегабіт, більше ми не бачили. Якщо по 50-40 мегабіт перепадає кожному споживачеві, це добре.
— Люди з будинків могли б підключитися нелегально?
— Не вийде. Треба знати пароль.
— Ще чекаємо на отримання третього пакета «Старлінк», для центру первинної медико-санітарної допомоги Менської громади. Він ще
в процесі передачі, — здивував секретар міськради. — Отримуємо від обласного управління здоров’я. Уже є рішення про передачу Менській ТГ. Буде використовуватися для роботи сімейних лікарів.
У рамках проекту «Добре» громада отримала кейси «IDIS», 11 штук. Для працівників ФАПів, сільських амбулаторій. Це такі чемоданчики, мобільні діагностичні пакети для сільських населених пунктів. Для того, щоб медпрацівник міг взяти перші аналізи на місці, провести діагностику і зразу через інтернет передати результат сімейному лікарю. ЕКГ, аналіз крові, аналіз сечі і так далі. Фельдшер з села може передати це навіть через мобільний інтернет. А опрацьовувати інформацію буде лікар у Мені через швидкісний канал «Старлінк».
— Яка абонплата за «Старлінк»?
— Громада не платить нічого. Передано в користування на період воєнного стану. Оплату досі ніхто не вимагав. Перший, мабуть, оплачує Мінцифри. На другий акту прийому-передачі поки що немає. Вони передавалися в такий час, що про оплату ніхто й не думав.
Джерело: газета “Вісник Ч” від 06.10.2022, Олена ГОБАНОВА, фото автора
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Кордаш, Мена, старлінк, Стальниченко