GOROD.cn.ua

Весілля гуляли цілий тиждень

Дащенки — село на самому півдні колишнього Варвинського району, на межі з Полтавщиною. За два кілометри — вже полтавське село Білоцерківці. У 68-річної Анастасії та 70-річного Олексія Давиденків з Дащенок великий світлий будинок, на підлозі багато саморобних килимків — і плетені круги, і ткані доріжки.



— Круги я плела, доріжки ще свекруха ткала, — проводить до вітальні Анастасія Григорівна. На дивані чекає господар, Олексій Миколайович. 48 років подружня пара разом.

Олексій Миколайович місцевий, шоферував у Варві в «Сільбуді». Анастасія Григорівна народилась в Озерянах, за 30 кілометрів звідси. У 19 років приїхала в Дащенки в колгосп працювати бухгалтером. У клубі познайомились. А через рік одружилися.

— Весілля гуляли цілий тиждень, — сходила за знімками Григорівна. — Он в якому костюмі заміж йшла, — викладає на стіл фотографії. — Тоді всі в українському виходили. Але починали і у фаті.

Сорочку мама вишивала. Поверх неї в мене корсетка, ще мамина. Спідниця в клітинку, її не видно. Підв’язана червоним рушником. Ось на дружці такий самий. Рушник ткали спеціально до весілля. Потім передавали з покоління в покоління. У нас був. Чобітки куплені. Вінок зробила бабуся-майстриня на замовлення. Пєнти на вінок і свої, і дівчата принесли, ми одна одній позичали.

І намисто дівчата добавляли, бо по стільки багато в нас ні в кого не було.

Весілля починалося із п’ятниці. А осьо піч вигрібають. Могли й розвалить, дядьки такі. Раніше ж короваї пекли в сільських хатах. У п’ятницю натоплять піч, і по сто грам мужчинам. Тоді «вигрібають піч», жар розправляють. Саджають туди шишки, короваї, калачі.

Лотім забирають придане молодої, називалося «худоба».

— Багато?

— Ліжко, гардероб і подушки. Що в кого було, всяке добро.

Це вре в п’ятницю забирають. А наречену ще вдома залишають.

У суботу ходили ми зі старшою дружкою по селу, просили дівчат в дружки. Я з хлібиною, вона з конем.

— З живим конем?

— Така палка вбрата. Папером різнокольоровим жатим прикрашена.

Я в такому вбранні, хусточкою зав'язана, заходжу, наприклад, до подружки: «Просили батько і мати, і я прошу: приходь у дружки». А там, де родичі, кажу: «Просили батько і мати, і я прошу: приходьте на весілля».

А ввечері суботи гуляли дружки, дівич-вечір.

— Зараз стриптизера викликають, а тоді що?

— Приходили гості, дівчата сиділи за столом. Повечеряють, тоді гуляють. Жених не приїжджав, бо далеко, доїхати було нічим. А зазвичай і жених присутній.

А в неділю вже свадьбу гуляють.

Оце молодий по мене з Дащенок приїхав поїздом. Поїзд — це процесія, коли молодий приїжджає за молодою з світилками, боярами. Навіть якщо в селі йшли пішки, все одно називалося поїзд.

На такій машині їхали, — тицяє пальцем на вантажівку з відкритим кузовом. В кузові вантажівки стоять ошатні молоді: вона у віночку, покритому хусткою, в нього пальто не до кінця застібнуте, щоб було видно краватку. В оточенні веселої компанії свідків, дружок та бояр.

— Машину в колгоспі свекруха на весілля брала. Зверху оце я закутана. Це вже мене забрали, везуть. Четвертого березня весілля було. Якби літо, може б я і у. фату вбралася.

— Холодненно ж їхати у відкритому кузові майже зима і 30 кілометрів?

— Та вони попідливають, то їм тепло. А ми, молодий і молода, стоїмо ж, що зробиш. Молодий теж не пив. І нам сказали, присідати не можна всю дорогу, то ми так.позамерзали!

А тоді в понеділок батька й матір продають, У вівторок йдуть то до хрещеної, то до хрещеного. А в середу курей крадуть і кашу варять.

А в четвер вже не цікаво. Похмеляються... Та доки вже ходить?

В основному справляли весілля зимою. Влітку ніколи було. Це ж не зараз, що кафе заказали та й усе. Колись спробуй же наготовиться. Та й холодильників не було, а влітку все попортиться. Що не готовили, але було ж. Холодне варили.

Надарували нам грошей 500 рублів. Чимало. 300 поклали на книжку, а на 100 рублів купили двоє поросят. І так почали хазяйнувати.

Жити я прийшла до нього в хату. Оце на цьому місці, але старенька була. Жив з матір’ю Ганною Іванівною. В тій старій хаті прожили 13 років. Одна кімнатка, отак — наше ліжко, а свекрушине — в ногах. А що робить? Свекрусі 43 роки. Ну, от так.

Через рік після весілля народилась дочка Валя. А через п’ять років, ще в старій хаті, — і син Володя.

Коли Валі рік був, корову купили. Набридло в людей молоко просити. Були свині, телят вигодовували. Курей, качок. Городу 45 соток. Вручну все: садили і сапували, й підгортали, й вибирали. Важко було. Діти: маленьке, а вже картопельку накидає.

Свекруха ще не на пенсії, в ланці робила. А я діток попідгледжувала, та й собі на роботу. Діток влітку в садочок (при колгоспі був), а зимою свекруха сиділа. А я робила в бухгалтерії в колгоспі, потім касиром у сільській раді. І пішла на пенсію в 55, і дня не переробила. Як глянеш: молоді без роботи, а я сидітиму?

Зі свекрухою ловко жили. Всяке було, але й думки не мелькало, щоб кудись одійти, відділитися. Раніше жили сім'ями.

— А хто хазяйка в домі була, ви чи вона?

— Вона, — з повагою наголошує Анастасія Григорівна. — Я ж знялась, пішла: то на роботу чи гулять. Якесь весілля, виряджання, ми там, вона з дітьми.

І так ми з свекрухою прожили все время, вона при нас і померла в 2014 році. У 84 роки.

Ми поставили времяночку, там два роки жили. Піч, все там є. А цю хату розвалили і збудували нову. Перейшли в 1985 році. Каменщиків наймали стіни класти. А багато чого чоловік сам робив. Він у нас столяр, поли сам послав, вікна полаштував. Укривали хату щитай самі. І я лазила. Між сволочками очеретом утепляли по стелі.

Мазали толокою. Людей гукали. Сьогодні до нас, завтра ще в когось мазка, на той тиждень в інших. Тоді багато будувалися.

Побудували будинок на чотири кімнати, бо надоїло в одній тіснитися. Так хотілося великої хати! Ну, пожалуста. А тепер не раді. Оце в одній кімнаті я, дід там, а далі — ніхто вже. Газ є, але й грубою підтоплюємо.

Коли побудувалися, тут хат 20 жилих було. А зараз оце тільки ми і ще чотири хати. Позаростало все.

Вже нас соціальний працівник обслуговує. Продукти, ліки приносить, водички з колодязя. Пересувне поштове відділення аж сюди до нас на Вигонець приїжджає. Отам на скамейці всім кутком, шість чоловік, збираємося ) визираємо. По нас в суботу пошта приїжджає. Газети привезли, рахунок на телефоні поповнили, комуналку заплатили. І продукти возять: конфетки, консерви, крупи, Бо магазин далеко, ми з дідом вже не дійдемо.

А з господарства — чотири куриц/, півтора десятка каченят, кіт і собака. І соток 15 городу.

Бач, діду, виграли! А ти не вірив!

Анастасія та Олексій Давиденки виграли останній приз в розіграші серед передплатників газети «Вісник Ч» на друге півріччя 2021 року. І отримали в подарунок блендер від улюбленої газети.

Олена Гобанова, «ВісникЧ» №30 (1837) від 29 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Дащенки, Варвинщина, суспільство, Давиденки, Гобанова, ВісникЧ