Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Друковане "Слово Варвинщини" призупиняє свій вихід

Друковане "Слово Варвинщини" призупиняє свій вихід

 



З нового року не виходитиме газета "Слово Варвинщини". У останньому номері за 2024 рік редакція так пояснила своє рішення:

Друковане "Слово Варвинщини" призупиняє свій вихід. Повернення коштів передплатникам здійснить "Укрпошта"

Шановні передплатники, читачі

Нам, редакції газети «Слово Варвинщини», дуже прикро повідомляти цю новину, тим паче ˗ "під ялинку". Але, на жаль, так складаються реалії. Ми змушені призупинити випуск друкованої газети, оскільки у наступному півріччі не матимемо на це достатнього фінансового ресурсу.

Якщо пояснити спрощено, у доступній кожному формі, для самостійної діяльності сільської газети потрібен наклад (тираж) хоча б близько 4 тис. примірників ˗ такий у нас був востаннє хіба у минулому сторіччі; для функціонування з фінансовою підтримкою місцевої влади на рівні попередніх років ˗ 2 тис. примірників. Станом на грудень 2024 року наклад газети становив 1600 (передплата і роздріб), на січень 2025 року орієнтовно наберемо за передплатою близько тисячі примірників, з яких не всі ˗ на півріччя. Досі нам вдавалося покривати різницю між потребою і наявними коштами, надаючи рекламні і поліграфічні послуги, беручи участь у грантових проєктах, але і в цьому можливості в останні роки звужуються.

Як ми повідомляли у ході попередніх передплатних кампаній, у сучасних реаліях існування місцевої газети залежить від двох основних чинників ˗ підтримка людей (передплата) і селищної ради (оплата інформаційних послуг). Навіть без однієї із цих складових роботи не вийде: безкоштовно нас не надрукують, не повезуть до читача, та й працювати без зарплати, яка сплачується тільки після чималих відрахувань і податків, ніякий ентузіаст довго не зможе. Отож розпочинати нове півріччя із недостатнім бюджетом і зобов'язаннями перед читачами щотижня випускати газету заявленого обсягу ˗ завідомо одягти на себе борговий зашморг.

Останнім часом ми часто чули таке: приватна газета, хай заробляє. Хто це говорить і для чого ˗ всім добре відомо, бо, зрештою, мешкаємо у селі. Але нагадаємо, приватними ми стали вимушено, коли держава ухвалила закон про роздержавлення преси, і були дві альтернативи ˗ закритися одразу або спробувати попрацювати у приватному форматі.

Відтоді протрималися сім років, але переконалися: у сільських реаліях, та й не тільки, без підтримки держави, котра недооцінює важливість інформаційної політики, як і культурної, соціальної тощо, невдовзі друковані газети існувати зможуть хіба як благодійні проєкти.

З розвитком безкоштовних інтернет-ресурсів друковані видання України, особливо мала преса, стрімко втрачають своїх читачів і рекламодавців.

Більшість людей, і це природно, керуються принципом: а навіщо платити, коли можна безкоштовно почитати щось в інтернеті, розмістити там оголошення. Свою справу зробили і поштові реформатори – робота пересувних відділень впроваджувалася важко, видання на перших порах доставлялися невчасно, отож, хто з передплатників "пішов" тоді, більше вже не повернулися.

Не замовчуємо і того факту, що цікаву газету має робити професійний колектив ˗ а це знову кошти.

Зараз колектив кількісно недостатній, а зарплати у редакції такі: від близько 15 тис. грн. окладу керівника (без відрахування) до майже мінімальних на технічних посадах. Працівників критично мало, а це означає, що кожен виконує обов’язки за кількох.

Подібна ситуація не тільки у нас, а повсюдно в Україні. Локальні газети «посипалися», як груші, ˗ чимало випадків закриття, і вже тоді, коли запізно ˗ з боргами. Здавалося б, і якісніші обласні видання чомусь втратили до половини своїх колишніх тиражів, а, приміром, «районка» нашого, тепер Прилуцького, району у минулому півріччі мала наклад за передплатою лише близько пів тисячі, сусідня срібнянська - близько тисячі. Зичимо колегам ще попрацювати - хтось «назасіває» по громадах, комусь, можливо, підсобить бізнес, обласні ˗ ще намагаються за сільського передплатника ˗ у кожного свої обставини.

Окремо варто наголосити. Органи місцевого самоврядування - раніше Варвинська районна рада, Гнідинцівська сільська рада, а нині ˗ Варвинська селищна рада, робили все можливе, аби своя, місцева, газета якомога довше залишалася доступною для варвинців, особливо людей старшого покоління, котрі звикли читати друковану пресу. Витримуючи шквал критики ˗ мовляв, викидаєте бюджетні гроші на власний піар. Нагадаємо, у сучасному світі для так званого піару є чимало інших способів, ще й значно дешевших. Всі органи влади мають свої інтернет-сайти для інформування, і наразі співпраця з друкованими ЗМІ ˗ це лише намагання зберегти їх для людей якомога довше.
У бюджеті Варвинської громади на 2025-ий рік теж передбачено кошти на інформування мешканців громади (друковані ЗМІ, телебачення), але, як вже зазначалося, це ˗ лише частина потрібного фінансування, за яке ще треба боротися на тендерах (їх можуть виграти іногородні зайди, просто збиваючи ціну), потім потрібно надати передбачений обсяг послуг (у сантиметрах друкованої площі). А потім ˗ ще й витримати шквал оскаржень, аудитів і перевірок, копіювати і завіряти «центнери» документів для перевіряючих, замість того, щоб готувати цікаві матеріали читачам ˗ це вже суто варвинська специфіка.

Щодо "захмарності" сплачених у попередні роки бюджетних коштів наведу такі приклади: близько 400 тис. грн на рік заробляли ми на інформаційних послугах місцевій владі, а приміром, за друк віддаємо більше 360 тис. Або: із передплатних коштів більше третини йде на послуги пошти, на умовні 100 грн у зарплату 40 треба знайти на податки.

Той, хто не працював у будь-якій сфері особисто, охоче роздає поради і вказівки, як треба було б робити. Ми випускали газету доти, доки була фінансова змога. Хто знає, як це можливо без грошей, хай зробить. Вислуховувати періодично, як ми "паразитуємо" на бюджеті громади зрештою теж набридло.

Наразі випуск нашого друкованого видання призупинено, працюють сайт і сторінка у соцмережі, тож будемо раді прислужитися землякам, чим зможемо.
Кошти передплатників знаходяться на рахунку "Укрпошти", тому це підприємство здійснить їх повернення після завершення передплатної кампанії.

Зрозуміло, що заохочувального розіграшу призів за таких обставин проводити не будемо. Квитанції передплатників, переважно мешканців селища, подані на розіграш призів, знаходитимуться у Варвинському відділенні пошти.
Дякуємо всім нашим передплатникам, людям, які довгі роки намагалися зберегти місцеве видання ˗ за ваші розум, мудрість, доброзичливість, терпіння.
Зичимо вам здоров’я, миру, оптимізму, стійкості у новій реальності.

З повагою, Євгенія Зима, редактор "Слова Варвинщини» 2005-2024 років

Джерело: фейсбук-сторінка газети "Вісник Ч"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: газета, Варвинщина

Добавить в: