Три великі свинячі пики зустрічають в м'ясному бутічку, що на варвинському базарі. У вітрині холодильника, і кожна з печаткою на лобі.
— Печатки — то з нашої лабораторії. Весь товар щодня здаємо на перевірку. Якщо цілу голову братимете, з усім: вуха, язик — по 25 гривень за кілограм, — підходить Ірина Андрієнко, хазяйка магазинчика. — Як без вух — то по 20, а без язика і щік — по 10. Мозок можна вибрати й підсмажити, він там, в середині.
Вуха окремо — по 20 гривень за штучку, щоки, відрізані від голови, — ЗО гривень за кілограм.
— А як не розкуплять голови?
— Невістка сальтисон в магазин робить, — не переймається Ірина. — Сальтисон по 110 за кіло продаємо.
Незважаючи на спеку, покупці є. Поки говоримо з Іриною, товар відпускає Володимир Стародуб, батько. Покупки кладе в фірмові пакети з поросячими мордочками.
— I на шашлик м’ясо беруть, і сало добре йде. їсти ж зажди хочеться.
Сало — 20 (обрізь), 30, 70,90 (з проріззю) за кілограм. Чим товще, тим дорожче. Підчеревина з шаром м'яса по 120. Здір по 10. Намазка з часником — 35 гривень за пластикову коробочку. Там трохи більше півкіло.
Легені по 25 гривень за кіло, свині ратички, вже порубані, — по 10 грн/кг. Свиний задок — 125 грн/кг, вирізка (балик) — 135, філейка — 150.
Кістки для собак по 8 гривень за кілограм.
М’ясо — родинний бізнес: родина тримає своє господарство, плюс батько з братом Ірини скуповують свиней по селах.
Зважили найбільшу з трьох свинячих голів, вийшло 180 гривень за всю.
Малина на Варвинському ринку по 35 гривень за пластикову коробочку.
— У кожному контейнері — літрова баночка малини. Сьогодні вранці сама вибирала. Мабуть, остання в цьому сезоні, малина майже відійшла. — Спонукає купити ягоду продавчиня з Калиновиці. — Молода картопля по 9 грн. Старої нема, її вже й свині їсти не хочуть. Молода капуста — 8 грн за кіло, огірки так само.
Цибулька по 9.
63-річна Лідія Шеремет з самої Варви продає молоко: 30 гривень за півторалітрову пляшку, літр — 20. Трилітрова банка, відповідно, 60. Незбиране, зверху зібрався товстий шар вершків.
— Сидимо на базарі до обіду, — поглядає Лідія Миколаївна як сусід по місцю складає парасолю, під якою ховалася від сонця и вона.
Дядько розпродав товар, спішить додому. — Поратися треба їхати, я ж хазяйство держу: корова, гуси, індики, кури. Півники ще молоді, ростуть.
— 100 гривень кілограм домашні кури зараз на базарі, — підказує колега. — Так само і качки, 100-120. Більша тушка і 200 затягне.
Літрова банка смородини—30 гривень. Вишні — 15 грн, а відром продавали за 100. Часник — 70 за кілограм.
Домашній сир по 90 гривень за кілограм, домашні яйця по 30. З птахофабрики — жовті по 21, білі по 22 гривні за десяток. Мед — акація та різнотрав’я — 80 гривень півлітра. Два з половиною літра — 400 гривень.
Олія фабрична — 45-49 гривень за пляшку близько літра. Трилітрова пляшка олії місцевого виробництва (з Журавки) — 120 гривень, півторалітрова — 60, літрова — 40. Дволітрова Ніжинського виробництва — 80.
Олена Гобанова, «ВісникЧ» №30 (1837) від 29 липня 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.