13 грудня архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря) взяв участь у першій після реставрації літургії столичної Андріївської церкви*. Сьогодні Андріївська церква — релігійне «міністерство закордонних справ», Ставропігія Вселенського патріарха в Києві (постійне представництво Константинопольського патріархату. Грецька церква, якщо простіше).
В Андріївській церкві
— Не варто думати, що Вселенський патріарх якимось чином може впливати на Україну, — говорить настоятель Єкатерининської церкви у Чернігові Роман КІНИК. — Патріарх Михаїл (Аніщенко), голова київської Ставропігії (і очільник Андріївської церкви. — Авт.), — як міністр закордонних справ в Україні. Євстратію на участь у службі в Андріївській церкві потрібен був дозвіл, Епіфаній благословив.
— Скільки Андріївська церква стояла без відвідувачів?
— З 2011 року. Якщо і були служби, то на дуже обмежену кількість відвідувачів.
— У чому причина?
— Потребувала реконструкції. Моя суб’єктивна думка — у центрі столиці достатня кількість церков. Андріївська церква розташована на пагорбах, до неї ведуть сходи з великою кількістю сходинок, не кожен може піднятися. Потім почали ремонт, реставраційні роботи проводилось і зовні, і з укріпленням пагорба. Всередині зберегли все, як було.
— Чи возитимете людей до Андріївської церкви на екскурсії?
— Практика організованих паломницьких поїздок є, — говорить отець Роман. — Однак, зараз, через хворобливу біду по Україні, таких подорожей немає. Чекаємо, поки хвороба відступить, і можна буде робити виїзди і в Андріївську церкву. Тепер її двері відчинені. Працює і як музей, і як церква.
* Андріївська церква побудована 258 років тому. Була на реконструкції. Тепер — Ставропігія Вселенського патріархату. Всього їх у світі — вісім.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №51 (1805), 17 грудня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.