Чернігівці колишніми не бувають
Чернігівці колишніми не бувають
Віталій Сєров народився в Чернігові. Один із засновників і президент Союзу каскадерів СРСР. Нині громадянин США, тут він веде бізнес. Має двох синів. Проживає в Мексиці. Президент Міжнародного клубу «Royal Marlin Club». Клуб організовує і проводить міжнародні змагання зі спортивного вилову «короля океану» - блакитного марліна. Віталій полює на марлінів уже 12 років. Єдиний капітан, наш співвітчизник, під керівництвом якого команди вигравали призи на неофіційному професійному чемпіонаті світу з вилову марлінів «Bisbee's Black & Blue». На його рахунку понад 300 спійманих марлінів. Четверо з його учнів стали членами міжнародного клубу «Royal Marlin Club». Мені випала нагода поспілкуватися з Віталієм у затишному чернігівському кафе. Міцний, засмаглий чоловік зі спокійним уважним поглядом.
- Віталій, часто буваєте в Чернігові?
- Як мінімум тричі на рік приїжджаю сюди. Адже це моє рідне місто. Тут минуло дитинство, шкільні роки. Звідси виїхав до Москви, вступати до інституту кінематографії. Однокласники і друзі потім дивувалися, побачивши мене у фільмах. Спочатку це була казка «Раз-два, горе - не біда». Сценарій написав Юлій Кім, режисером був Михайло Юзовський, а мені, початковому акторові, пощастило грати в компанії Тетяни Пельтцер, Миколи Караченцова, Семена Фаради. Загалом, робота була дуже цікавою. Потім стрічка «Берег бажання». Але з кіно не склалося. Я виїхав до Америки. Розпочав бізнес.
- Як стали мисливцем на марлінів?
- Я в Каліфорнії прожив 12 років, у мене там був свій автосалон. А потім переїхав трохи південніше, в Кабо Сан Лукас. Це рай. Там завжди м'яка температура, такого не буває ні на Гаваях, ні у Флориді. Тут 350 сонячних днів на рік, із середини жовтня до середини липня 24-27 градусів за Цельсієм. У 40 милях на північ розташована Консейшн Бей Бухта. Сюди кити припливають народжувати дітей з Аляски. Там, де море Кортеса зливається з Тихим океаном, із середини грудня і до середини березня можна спостерігати фантастичну картину - як зграї китів із малюками і дельфіни здійснюють щорічне паломництво в Консейшн Бей. Спочатку приїхав просто поглянути на це видовище, але закохався з першого погляду і залишився. Почав організовувати і надавати послуги з вилову марліна. Незабаром створив свій клуб.
- І що це за риба така?
- Марлін - це дуже швидка і сильна риба, яка володіє відчайдушною волею до життя. Коли вона розуміє обман, то на величезній швидкості починає рухатися в різні боки і виплигує з води, аби «струсити» гачок. Тієї ж миті важливо, щоб натягнення волосіні не слабшало ні на мить. Стрибає ж марлін чотири-п'ять метрів над водою. Відмотує до кілометра волосіні після підсікання, і тут потрібно віртуозне управління катером (особливо коли риба втомилася і «пішла на коло»), а також точний взаємозв'язок людини за штурвалом і рибалки, що виводить рибу.
- А як відбуваються змагання?
- Це дуже захопливе і цікаве заняття, яке залишається в пам'яті на все життя. На перший погляд риба здається дуже сильною, але за правильної техніки виводження, величезних марлінів витягують навіть тендітні дівчата. У мене чималий досвід подібного лову, і запевняю: навіть якщо ви важите 15 кг з «черевиками» але досконало володієте технікою і навиками вилову, добре знаєте звички риби, то немає такого марліна, якого не можна було б витягнути. До речі, вже два роки команди з України беруть участь у цьому багатомільйонному (в сенсі грошей) турнірі. Я створив власні змагання «Royal Marlin Club» перш за все для того, щоб навчати людей лову. Майже всі, хто сьогодні бере участь у міжнародних змаганнях з пострадянського простору, - це мої учні. Рибалки з європейської частини погано знайомі з цим видом лову. А мені хотілося створити умови за яких було б цікаво не лише вчитися ловити рибу, а й отримувати задоволення від чогось нового, колись недосяжного. До того ж важливо відчути в собі сили для серйозніших професійних турнірів.
- А які змагання вважаються найпрестижнішими?
- Наприклад, «Bisbee's Black & Blue». Для постійних учасників змагання «Bisbee's» - це справжній бізнес, тут можна добре заробити. Наприклад, на «Bisbee's Black & Blue», 2006 переможець турніру отримав трохи менше чотирьох мільйонів доларів - серйозна сума. «Bisbee's Black & Blue» - один із головних спонсорів відкритого чемпіонату міжнародного клубу «Royal Marlin», де я головую. Якщо «Bisbee's» - це змагання на заробляння максимальної кількості грошей, то в мене - це максимум задоволення. Мої учасники роз’їжджатися не хочуть, затримуються надовго навіть після закінчення рибалки.
- Можете коротко сформулювати Ваш життєвий принцип?
- Я вдячний людям і обставинам за те, що вони зробили мене таким. Страшно не падати - страшно не вставати. І якщо хоч один крок вперед зроблено, у вас уже є шанс зловити найбільшу рибу у вашому житті.
Ігор Тютькало, тижневик «Деснянка вільна» №64 (248)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.