Сосничанка Галина Стельмах 40 років пропрацювала на пошті
Загалом Галина Степанівна має 50 років стажу, бо працювала відразу після шкільної парти.
Закінчивши 8 класів, вона не поїхала здобувати освіту, а пішла працювати на засолку. Дитинство її минало весело і щасливо у колі величезної сім’ї - Галина мала 6 братів і одну сестру. Хоч і їли з однієї тарілочки по черзі, і шматочок хліба мати ділила на всіх, та в сім’ї панував затишок і гармонія.
Батько Галини був знаним садоводом, а ще працював у побуткомбінаті і добре шив чоловічий одяг. Але спочатку він був слідчим. Та один прикрий випадок, який міг вартувати йому життя, назавжди перекреслив йому дорогу у міліцію. Того разу керівництво йому поставило завдання зловити злочинця. Так він у робочих справах відправився у Змітнів. Там зустрів голову сільради і той порадив переночувати у нежилій сільській хатині. Добре, що батько мав професійне передчуття і вночі вийшов з хати. А тим часом туди попрямували злочинці. Слідчий тоді упіймав того чоловіка і доставив у міліцію - завдання виконав. А через тиждень його випустили. (Для чого було наражати співробітника на небезпеку?) Так все життя він шив і сам кроїв одяг. Був учасником першої світової і громадянської воєн, інвалід, у Другій Світовій участі не брав, а увесь час проводив у сім’ї. Мама мало була на постійних роботах, бо вдома зростало 8 дітей, перебивалась сезонними роботами, в основному працювала головним кухарем.
А після засолки, де дівчина збивала ящики, вона пішла працювати на фабрику. Та довго тут не затрималася, не витримала шуму машин. Перейшла у кафе «Юність», але і тут їй не сподобалось. Ще вона 5 років працювала у лікарняній стерилізаційній. Але молодість брала своє - хотілось танцювати, у кіно ходити, а тут, бувало, викликали на роботу і серед ночі, коли була операція.
Коли Галина опинилась без роботи, ніби бачачи це, до них у гості прийшов Марциняк. Він саме розраховувався з пошти і запропонував на своє місце Галину. Тоді ще пошта розміщувалась біля фабрики. Туди і пішла дівчина, чоловік всього її навчив, допомагав, розказував і пошта стала для Галини Степанівни раєм. Вона бігла туди,як на свято.
Колектив дружний, працьовитий, відповідальний. Треба працювати - значить всі разом роблять. Плани були високі і за їх виконання одержували грошові премії. Від листоноші Галина Степанівна доросла до завідуючої сортувальним відділенням. Спочатку втрьох сортували періодику, листи і всю кореспонденцію. А потім залишилась одна і добре справлялася. Сортувати газети потрібно було на всі села і в кожне село повний мішок періодики. Треба не помилитись, бо передплатники різні. Часто Галина Степанівна виходила на заміни. Важко було розносити пресу на незнайомих ділянках, особливо у Гапішківці. Та з часом вивчила всі ділянки. Тільки по Сосниці їх було 5, а ще по 2 на В’юнищі та Загребеллі, у Масалаївці та в Гутищі, М.Устя і Ганнівка.
Одного разу приїхали з Чернігова і попросили зробити передплату газети «Просвіта». Хто набере відповідну кількість примірників, обіцяли головний приз - кольоровий телевізор з дистанційним управлінням, індикатором часу.
- Нікому не спішіть його віддавати, він мій», - тоді сказала Галина.
Чернігівці здивувалися такій упевненості. А колеги-листоноші її підтримали, мовляв: якщо вже сказала - точно її буде.
І робота закипіла. Врешті Галині Степанівни умовляти сосничан передплачувати газети - не звикати. Вона завжди, коли не вистачає плану, допомагала листоношам.
- Знаю, що сьогодні на фабриці зарплата, іду туди. А назавтра у технікум побігла, тут брали конверт упаковками. І так по всіх установах і організаціях, - пригадує жінка.
А коли ще й такий потрібний заохочувальний приз попереду, то вже ніщо не зупиняло Галину. Їй дуже потрібний був цей телевізор, адже її старий, чорно-білий, вже вийшов з ладу.
Це було у 1997 році. Тоді у газеті «Просвіта» за 25 січня було надруковано про вручення призу сосничанці. Для одержання телевізора потрібно було мати у лютому-червні 15 000 передплатників!
Приз одержувати Галину Степанівну у Чернігів возив особисто начальник пошти Кубрак.
- Я саме тоді зарізала порося, взяла з собою і випити, і закусити. Там і «замочували», - розповідає Галина Степанівна.
- На пошті було прийнято відзначати всі свята. Хто що приготує, те й приносив. Керівники, а їх у мене було аж 7, до цього ставились нормально, один, правда забороняв випивку. Та хіба робочим веселим людям це перешкода. Якось ми святкували 8 березня «без горілки - сухий закон». Та поки начальник спустився до нас у підвал, зрозумів, що вже остограми- лись. Почав шукати пляшки, заглядав у наші сумки, але нічого не знайшов. Свято удалось. Пляшки були заховані всередину вугілля, яке там лежало. (Дівчата жартівливі!) Пізніше, звісно, ми признались.
Був період, коли в установах і організаціях затримувались виплати зарплат. Але ж передплатна кампанія мала пройти вчасно, а не чекати, коли в кого будуть гроші. Тоді виріши
ли проводити її в обмін на картоплю. Так назбирали цілу машину картоплі. Начальник сказав Галині Стельмах та Валентині Воскобойник везти продавати цю картоплю, щоб мати гроші. Поїхали аж у Краматорськ на Донеччину. І так було не один раз.
Залишились тільки спогади
Працюючи на пошті, Галина у 20 років вийшла заміж за Володимира Карету, щоправда прізвища свого батька не змінювала. Коханий грав у духовому оркестрі. Завжди брав участь у концертах і дружина завжди мала місце у глядацькій залі у першому ряду. Вона дуже любила концерти і сама гарно танцювала. Він, ще залицяючись, запрошував її на побачення:
- Приїдеш на міст?
- Приїду, - залюбки відповідала закохана дівчина.
Весна. Розлив. Баркас - це все було так романтично, цікаво і захоплююче.
І це на все життя.
У 21 рік Галина народила свою єдину доньку Іринку, яку допомагала тішити бабуся, коли Галина йшла на концерти. Пара ніколи не сварилася, він ніколи її не зобижав. Та напевно так мало бути, так вирішила доля
- він пішов до іншої. Хоч аналізуючи роки, Володимир прожив не дуже світле життя. З другою жінкою він мав ще двох дітей, які любили Галину Степанівну і часто гостювали в неї, а вона не могла їм відмовити, це ж діти, пригощала, зігрівала. І все життя спілкувалася з Володимиром і його дружиною. Досі Галина Степанівна не знає причини їхнього розриву. Але тоді вона постійно за нього переживала, думала і якби він сказав їй, що хоче повернутися - прийняла б, пробачила усе.
Вже 33-річною Галина зустріла другого чоловіка. З його сестрою вони покумалися і та радила, щоб Галина зійшлася із її братом. Все було добре, одне стримувало - він щойно повернувся із міст позбавлення волі. Строк мав за велику крадіжку магазина у москві ще в молодості. Але за те, що він неодноразово втікав, йому збільшували строк. Федір Скляр родом із Лав став прекрасним чоловіком, незважаючи на своє минуле, яке жодного разу у жодній ситуації не проявилося. Галина з ним стала найщасливі- шою жінкою. Він постійно порався, бо утримували і корову, і поросят, і гусей, і качок. Допомагав обробляти городи. Вони разом проводили багато часу на природі. Він був затятий рибалка. Першим поїде на Десну, наловить риби і чекає Галину з внуком на обід. Ніжаться на деснянськім піску до вечора, бо він ще зранку потурбується про те, щоб сусідка впустила корову з паші. Підтримував він дружину і тоді, коли вона йшла у поденщики, допомагати подругам полоти чи копати картоплю. Вона завжди була компанійською, працьовитою, заводною - вона допоможе і їй допоможуть. Бо тільки молодої картоплі садили 15 соток і всю обробляли вручну. А де тільки вона не відпочивала по профспілкових путівках! Була навіть у Грузії.
І все це дякуючи Федору, який ніколи не перечив і займався домашніми справами поки вона відпочивала.
На жаль, проживши 25 років, смерть Федора розлучила пару, залишивши щонайкращі спогади.
Дім звела самотужки з нуля
Ще до другого заміжжя, розлучившись із Володимиром, Галина самотужки почала будівництво власного будинку із нуля. У 70-х роках проріза
ли вулицю Корольова, куди виходив город батьківської хати. Мама порадила доньці зводити будинок на власному городі. Та дівчина і думати про це не хотіла. Який будинок! Коли хочеться і одягтися, і красиво взутися. Але мати наполягала, мовляв жити є де, їсти теж вона приготує. Так Галина сама почала копати траншею під фундамент. Рідний брат Сергій допоміг їй скласти зруб, накрили. Гроші висилав і брат із Львова. Потягти стіни, каже Галина, когось попрошу, бо соромно брата постійно навантажувати. А Сергій присоромив сестру, показав, як тягти і у всіх кімнатах Галина сама зробила потяжку. Вже коли дороблювалась веранда, прийшов Федір і потім разом вони створювали домашній затишок.
Загалом 10 років йшло будівництво. Допомагали торги молодою картоплею, яку возила Галина по три рази за літо. Крім картоплі возили продавати і горілку, і сир сосницький у Гомель із подружкою Аллою з М.Устя, яка тоді ще була школяркою. Раз, другий, а тоді познайомились із власником ресторану і він забирав у них продукцію прямо з потяга і тут же вони повертались назад.
Справжня дружба
В народі кажуть, жіночої дружби не буває. Та не вірить цьому Галина Степанівна, бо з власного життя знає, що таке справжня дружба з дитинства і до старості. Хоча, каже, може в теперішній час і важко дружити все життя, мало кому вдається зберегти сильну дружбу, перевірену горем і радощами. Все життя вона має найвір- нішу подружку дитинства Ніну Яківну Буру. Їхні батьки жили поруч і дівчатка постійно разом грались. У школу разом ходили і паперові кораблики пускали по вулиці Щорса (тепер Якова Скидана), де ще не було асфальтівки. Її дитинство було нелегким, рано померла мама, а батько одружився вдруге і мачуха не добре ставилась до Ніни. Часто дівчина і їла, і ночувала у Галини. Як весело було спати влітку на горищі. Батько Галини ніколи не ночував у хаті, тільки на горищі. Ото ж і дівчатка полюбили свіже повітря. Тоді Ніна вийшла заміж і проживала у Загребеллі, але сина одружила, залишила його сім’ї свій будинок і повернулась у батьківський дім, сплативши за частину своїй мачусі. Все життя вона пропрацювала бухгалтером у райвідділі міліції, закінчивши технікум бухобліку. Молодим помер її чоловік. А дружба 82-літніх подружок триває й по цей день. Бувало різних ситуацій, та подружки ніколи одна одну не підвели. Ось, наприклад, такий випадок: одного разу Галині треба було терміново йти на роботу, а ключ від будинку десь загубився. Шукати його було ніколи. І тоді Ніна згодилася охороняти будинок подружки. Вона увесь день сиділа на ганку, аж поки не повернулась Галина. Ввечері жінка заходилась прибирати і знайшла під килимком ключа.
Ніна Яківна не любила ходити по гриби. А коли Галина Степанівна привозила їх повні ночви, тоді до півночі допомагала чистити.
Кажуть в народі: позич гроші - наживи ворога. Та це не про подруг. Ніна виручала Галину багато разів, бо доводилось два рази терміново проходити надскладні операції.
Галина Степанівна завжди що приготує, те й несе подрузі. Готує вона щодня, бо має сім’ю. А подруга одна, коли і полінується щось приготувати. Пригощають її і внуччиною випічкою, яку вона із задоволенням посмакує. Внучка Галини Степанівни слідкує і за оплатою комунальних послуг, це ж бабусина подруга! Вона не раз виручала і внучку.
На пошті Галина Степанівна зустріла ще одну подругу і теж на все життя. Людмила Свистун працювала заступником начальника пошти і жінки добре подружилися.
Дружили колись і всі сусіди, вся вулиця.
- Яке не свято - ми гуляємо разом. Валерій Верхуша виносить довгі столи, лавки, він був майстер у цьому ділі, Грицько Мудряк гармошку, хто що приготував смачненького теж виносять і гуляємо. А яка медичка Файницька була! Дуже зналася на медицині, всім сусідам допомагала, - пригадує Галина Степанівна.
Із родини старожилів
Своєю веселою, роботящою вдачею жінку наділила її величезна родина. Щороку всі брати, сестри, їхні діти і внуки збиралися у Галини Степанівни. На ліжках відпочивали впоперек, щоб більше чоловік помістилося. А в основному любили відпочивати на Десні у наметах.
- Це Сашко, наш найстарший брат, всіх нас об’єднав. Він проживав у Львові. Щороку приїжджав у Сосницю, на свою батьківщину. І завжди казав: «Ми повинні щороку зустрічатись, допомагати один одному». Коли він гостював у Сосниці, приходили до нас його однокласники. Постійним гостем була Наталія Федорівна Решодько, яка написала про нього та людей героїчної долі книжку «Звитяжець з великої рідні», в якій згадує не лише нашу родину, а й інших сосничан. У книжці авторка пише так: «... Згідно прийнятої Урядом постанови про невідкладні заходи щодо відбудови господарства в районі, звільнених від німецької окупації, було рекомендовано послати на цю роботу кращих організаторів. До їх числа ввійшов і Олександр Стельмах. Він був направлений спочатку у Сосницький, потім у Менський райвідділ міліції. А потім надійшло розпорядження виїхати на роботу у Львівську область, де був призначений на посаду начальника Глинянського районного відділу внутрішніх справ. З того часу все його трудове життя пов’язане із Львівщиною». На жаль, перед війною наш Сашко помер майже у 100 років. Брат з Прилук - у 97. Двох братів забрала війна, один з них похований у Польщі. Уже нема нікого з рідних. У нашій родині всі прожили довге життя. Правда, мені здається, що так мало прожито, так хочеться, щоб повернулись роки назад,
- каже Галина Степанівна.
Творча натура
Щоб не наверталися на голову погані думки, жінка робить собі установку: не падать духом. Щовечора вона проходить вулицями кілька кілометрів, каже засиджуватись не можна. Коли нерви беруть гору - йде у спальню, де на неї чекає улюблене заняття - вишивка. Вишиває вона чи не щодня, навіть влітку, адже роботи городньої і по господарству після 80-ти значно поменшало. Тепер береться за вишивку зранку, коли сходить сонце, тоді добре видно узори. Вже доводиться одягати окуляри та ще й інколи брати лупу, щоб не наробити браку.
А ще вона любить плести. Її вишивками захоплюються онуки братів і сестер, особливо іконами. Вишиває Галина Степанівна рушники і доріжки, серветки і наволочки, ікони і сорочки. На замовлення вишила чимало весільних рушників. Вишиває хрестиком і нитками, і бісером.
У творчої бабусі творча і внучка, і правнучка, які нині проживають разом з нею.
- Оце подивіться, які ліпить фігурки із повітряного пластиліну моя Аня, - показує яскраві вироби бабуся і з гордістю розповідає про захоплення внучки.
У неї одна дочка, зате 3 внуків і 7 правнуків! Оце так багатство! Нема того дня, щоб з кимось із рідні вона не поспілкувалась по телефону чи вони по черзі не навідались до неї. Не часто дає про себе знати внук військовий, але коли є вільна хвилинка - не забуває бабусі. До внуків у неї особливе трепетне ставлення, бо вона всіх їх ростила, з ними їздила на Десну, для них старалася, щоб заробити «копієчку» і вивчити.
Було й таке, що і роль свахи виконала, звівши пару, яка щасливо проживає у Сосниці. А було це ще, коли робила на пошті. У неї була вільна кімната і вона брала дівчат-студенток на квартиру. Отож якось раз прийшла на роботу і похвалилися, що живуть у мене дівчата, одна така гарна. А парубки і підхватили. Один каже: «Познайомте». Ну добре. «Приходь ввечері». Він прийшов і від поріжка кричить: «Степанівно, ключі поклав на місце. Ой, подайте мені води та я піду». А вона: «Іринко, подай хлопцю води, а то у мене руки зайняті». З того часу вони почали зустрічатися і одружилися.
А ще наша героїня артистка. Справжня. Вона брала участь у зйомці фільму «Ріка». З того часу збереглось багато фотографій. Каже, що їй не треба було заучувати текст, вона говорила аби що, а потім підставляли її мову.
Життя дуже коротке, але скільки всього пережитого! А скільки перероблено! Бо без діла жінка не сиділа жодного дня, працюючи і на зернотоці в колгоспі, і допомагаючи людям перебирати картоплю, де її цінили за відповідальність, вправність і бездоганність у роботі. Вона все життя буде дякувати їм за допомогу, якої вона особливо потребувала, коли лікарі назвали шокуючий вбивчий діагноз.
- Мені все життя зустрічаються добрі люди. І коли кажуть, що робота з людьми напружує, то для мене така робота в радість. Я люблю людей, - захоплено каже Галина Степанівна.
Пошта їй досі сниться. Час від часу перечитує старі газети, користується узорами із старих журналів. Багато їх вона вже попалила і тепер про це шкодує. Ніколи не розлучається із своєю районкою. І взагалі не уявляє життя в інтернеті, каже, що любить читати газети. І хоч здоров’я похитнулось, вірить, що проживе не менше, ніж її брати. Вона ж бо із великої родини Стельмахів!
Джерело: "Вісті Сосниччини", Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Стельмах, сосничанка, пошта