Краса на кінчику голки

 



В останні, ще не морозяні дні у Олександри Боклаг з Нових Млинів, окрім щоденної звичної роботи, вистачало завдань у квітнику: треба було підго­тувати троянди до зимівлі. їх у жінки - без малого пів сотні кущів, і на кожен вона висипає по відру землі, щоб захистити рослину від холодів. Короле­ва квітів - не єдина пристрасть Олександри Іванівни. Адже у її дбайливих, вправних руках розквітають не лише живі, а й вишиті квіти. І не тільки. За роки захоплення вишивкою вже не злічити робіт і сюжетів майстрині. Якісь народилися на єдиному подиху, за іншими могла засидітися до світанку, але у кожній - тепло, душевність, любов, вкладені майстринею.

Від хрестика до бісерини

Тримати голку у руках, як і більшість тодішніх ді­вчат, Олександра Іванів­на почала ще у школі, на уроках рукоділля, коли їх вчили опановувати ази шиття. Та й обидві бабусі вміли добре вишивати - досі у жінки зберігаються їхні старовинні рушники. Але далі справа якось не пішла. Та й потім закру­тило доросле життя, за­нурило у буденні справи - не до творчості було.
І лише якихось 15 ро­ків тому трапилися на очі Олександри Іванівни ви­шиті роботи колеги, при­пали до душі.

«Потім ще й до Ви­сокого на храм поїха­ли, у гостях примітила невеличкі декоративні подушки, - розповідає жінка. - Так захотілося й самій спробувати ство­рити подібну красу. Спо­чатку почала вишивати хрестиком. Накупила різних ниток (їх і зараз у мене з мішок залиши­лося), виписала через інтернет різної тканини, простої та зі спеціаль­ною канвою. І взялася за рушники, диванні й ве­ликі подушки, святкову скатертину, вишиванки для доньки і сина».

Так на білому полот­ні склалися національні узори, оживали голуби та ведмедики, та найбіль­ше - розквітали яскраві мальви, півонії, троянди, соняхи, маки, синіли не­бом волошки, підкрес­лені сніжною білизною ромашок, полум’яніли грона калини, навіть лягли рівними рядками Кобзареві слова: «Як умру, то поховайте мене на могилі...»

«А тоді я побачила, якою гарною, об’ємною, сяючою, наче живою, може бути та сама квітка, вишита бісером, - веде далі розмову Олексан­дра Іванівна. - Працюва­ти з яскравими намисти­нами мені сподобалося навіть більше. Так у до­чки Яни з’явилося кіль­ка вишитих суконь із об’ємним малюнком. На майбутнє вже приготу­вала й весільні рушники, й ніжні, мереживно-пер­линні ікони - надзвичай­но гарні, як побачила, не могла втриматися, щоб їх не вишити. Ці малень­кі намистинки можуть створити неповторну картину.

А ось із нитками вже й важче працювати стало. І зір за роки послабшав, і звичайну голку, значно грубішу за тоненьку бі­серну, вже не придумаю, як у руках тримати».

Сумка-випробування і сукня-мрія

Скільки за півтора де­сятка років народилося вишитих шедеврів, руко­дільниця навіть не раху­вала. Вдома їх - у кожно­му куточку, ще чимало - подаровано рідним та друзям. Є серед робіт і така, за якою у майстри­ні сім потім зійшло.
«В одній із серій філь­му «Кріпосна» котрась із героїнь бідкалася, що загубила свою бісерну сумочку, - посміхаєть­ся Олександра Іванівна.

- Так мені ця сумочка влізла у голову, потрібна мені - і край! Звернулася знову до інтернету, зна­йшла схожу. Думалося, що поштою надішлють готову сумку, лише бери - та вишивай. А коли відкрила посилку - не знала, за що й братися: окремо шкіряні викрійки, підкладка, ручки... Та що робити, очі бояться, руки роблять. Спочатку виши­ла бісерні лілії, а тоді, аж у Головеньках, знайшла людину, яка змогла зши­ти сумку спеціальною товстою, для шкіри, гол­кою. Гарна, звісно, ви­йшла річ. Хоча мені осо­бливо й немає куди з нею ходити, хіба кілька разів на пошту прогулювала. А нещодавно мені за цю сумку аж п’ять тисяч гривень пропонували. Не знаю, чому такі чималі гроші, але й за них не погодилася продавати. Бо свої роботи я взагалі не продаю: не хочу заро­бляти на тому, що роблю для душі. Виключенням стала хіба що виставка- ярмарок, проведена до Дня вишиванки. Але то були благодійні збори на підтримку наших захисників, тож не долучитися до благо­родної справи було просто неможливо.

Та найперше вишивання для мене - найнадійніше за­спокійливе. Як хочеться нарви до порядку привести, думки впорядкувати і серце заспо­коїти - беруся за вишивку. Коли бачу, як народжуються візерунки, як оживають під пальцями квіти - радію над­звичайно і такий приплив енергії відчуваю - гори хо­четься звернути! Якби можна було, я б цілісінькими днями вишивала. Але у селі, за ве­личезним господарством за­вжди роботи вистачає. Нині воно трохи менше, тож, може, нарешті знайдеться час на втілення ще одного бажання: вишити для себе святкову бісерну сукню, як для дочки вишивала. Не знаю, чи буде куди мені в ній ходити, але як жінці так хочеться мати свою особливу сукню!»

Джерело: "Вісті Борзнянщини", Марина Гриненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: рукоділля, вишивка, Боклаг, майстриня

Добавить в: