Народились у один день, тільки з різницею у 9 років
Багато в них спільного: обоє розумні, працьовиті. Він механік-інженер, вона - медсестра. Прагнення навчатися не зникало у нього аж до 35 років, а вона все життя працювала медсестрою в одній медичній установі. У обох у них позаду невдалий шлюб. Але обоє щасливі, що знайшли одне одного і вже разом більше 30 років. Він спащанин, а вона з Новгород-Сіверського району. Познайомились Іван Федорович та Ніна Андріївна Лапи у Сосниці, куди обоє влаштувались на роботу.
ЖАГА ДО НАВЧАННЯ
Вона постійно його переслідувала. Однак знаходилося безліч причин, через які вступ до вишу відклався аж до 35 років. Спочатку одруження, народження синів, потім будівництво нового будинку, який чоловік побудував від фундаменту.
Думка вчитись промайнула ще у армії, - розповідає Іван Лапа. - Я служив у прикордонних військах і начальник кон- трозвідки агітував мене вчитись на прикордонника. Але військова спеціальність мені не подобалась. Розглядав медицину, але і це мені здавалось недосяжним. А ось факультет електрифікації і механізації у мінську мені був найближчий. Тому після строкової служби я відразу поїхав туди. Але не врахував того, що навчальний рік вже триває півроку, демобілізувався я якраз під Новий рік. Тому мені сказали, щоб приїжджав на наступний.
У Мінську жив дядько і мій двоюрідний брат, який працював лікарем-терапе- втом. У них я зупинився. Він теж погодився з тим, що важко буде доганяти півроку навчання. Але між іншим спитав поради у свого пацієнта, який саме лікувався, він був викладачем та головою приймальної комісії. Він теж радив приїжджати наступного року і обіцяв стовідсоткове зарахування.
Повернувся Іван додому, пішов на роботу. А тут дівчина, яка листи йому писала в армію. Одружився. Настала осінь - пора збиратися на навчання. А дружина вже вагітна, проти мого навчання. Так і не поїхав.
Минули роки, а думка про навчання не полишала. Товариш і викладач тоді училища, нині аграрного ліцею, Іван Павлович Кожедуб теж вчився заочно у Ленінграді. Підбурював і Івана, мовляв, вже рік провчився, щоб підказати можу тобі. Ще був вчителем біології Олексій Олексійович Журавченко. До вчителювання у Спаській школі він був директором Ленінградського інституту сільського господарства. Тоді були Сталінські часи і його судили, він мусив покинути місто і приїхав у Сосницю. Але зв'язки у нього залишились. Іван був його улюбленим учнем - міг п'ятірку поставити авансом. Отож і він штовхав Івана вчитися, казав, що допоможе.
- По життю мені везло, - каже Іван Федорович. - Мене оточували розумні впливові люди. І Толя Доценко вчився у Ленінграді, теж мене із собою звав вчитись. Він і закінчив, а я ніяк не поступлю, все ніколи. Як їхати вчитись, то краще поїду на Північ та зароблю грошей, треба ще багато чого купити для будівництва. Їздив на промсезон, не на довго. У Якутії був різноробочим, вантажником. Тоді я працював на засолці трактористом і мав 80-90 карбованців зарплати, а там я за місяць заробляв тисячу чистими.
Якось поїхав Іван зі спащанами продавати картоплю. І знову у потязі пішла мова про навчання. Там, у Ленінграді, жила Галя, вона каже: «Поступай, будеш у мене жити, маю 3-кімнатну квартиру».
Галя - це рідня. Позашлюбна донька Іванового дядька.
Мій дядько, батьків рідний брат Михайло (у діда було 13 дітей), під час війни приробив дівчинку. А після війни він виїхав із села, бо його батька розкуркули- ли та своїм ходом із 5 меншими дітьми він мусив іти на Свердловськ. Але з роками сім'я здружилася. Брати з'їжджалися, хто з Ухти, хто з Мінська, із півночі, везли один одному що у кого було. Михайло одружився на білорусці, дітей у них не було, але він знав, що у Спаському у нього є донька. Коли Галя закінчила школу, він забрав її до себе. Вивчив у юридичному інституті, проживала вона у батька, аж поки не вийшла заміж. Працювала у Мінську прокурором. Але за сімейними обставинами перейшла у Господарський суд.
Ото ця поїздка із картоплею і розмова з Галею нарешті привели Івана до інституту. Тим більше, що до того часу між Іваном і дружиною утворилась тріщина у стосунках, хоч вже в сім'ї зростало 2 синів.
До вступу Іван ретельно готувався, бо шкільні роки давно позаду. Вчителі Андрій Костянтинович та його дружина Валентина Михайлівна Шекера допомогли повторити фізику і математику. Після роботи добросовісний «учень» поспішав на уроки.
Проблем із вступом не було. Вже перший екзамен з фізики Іван склав на відмінно. Міг без підготовки відповідати, два питання розповів і його зупинили. Досі знає про що розповідав - про індукційну котушку. Тоді 7 чоловік було на місце. Коли набралась група, то такого віку він був один і на групу два українці. Навчався заочно 5,5 роки. Тоді вже він розлучився. Дружина зустріла іншого - товариша Іванового, лікарем працював, з яким вони колись їздили на Північ заробляти гроші. Історія ця давня, вже дружина відійшла у вічність. А з синами у батька завжди був зв'язок.
ПО КАР’ЄРНИХ СХОДИНКАХ
Починав трактористом на засолці. Тоді перейшов в УОС слюсарем-інстру- ментарщиком, потім завмайстернею і став в.о. начальника відділу механізації. Потім очолив Сільенерго (нова назва Райагропроменерго). Ця установа була біля Сільгосптехніки. 7 років прокерував. Тут і зарплата була достойна - 350 крб., бо організація була госпрозрахункова, що заробили, те й одержали. А роботи було багато. Та коли «посипались» колгоспи - роботи не стало. Тоді перейшов в управління сільського господарства, де здійснював контроль за використанням коштів за електроенергію. І контроль справді був.
Після такого контролю ремівцям довелося повертати гроші колгоспам. А невдовзі керівництво РЕМу запропонувало Івану Федоровичу місце заступника директора. Тут він проробив аж до виходу на заслужений відпочинок. Уже 15 років, як господарює дома.
ЗНАЙОМСТВО НІНИ ТА ІВАНА БУЛО ВИПАДКОВИМ
Так каже Ніна Андріївна. Можливо.
Перший раз вони зустрілись у лікарні. Іван приходив у робочих справах, а на порозі лікарні, зустрівшись із своєю невісткою, братовою дружиною, розмовляли. Саме була обідня пора і Ніна вийшла, щоб іти обідати. Тоді всі ходили у техніку- мівську їдальню. Спитав про неї у невістки: хто, звідки... Друга зустріч теж була у лікарні. Іван з братом, який шоферував, заїхали на подвір'я лікарні, до невістки. А медпрацівниці саме білили дерева і Ніна вийшла.
- Виходьте допомагать, - озвались дівчата.
- Та серед вас холостячки нема, то поїдемо далі, - відповів Іван.
- Є, - кажуть.
Придивився. Пожартував і поїхав.
А одного разу Іван Федорович їхав у справах у Чернігів. Братова дружина попросилась поїхати з ними, щоб скупитись обновками. А ще просила, щоб взяли і подружку Ніну. Місць вистачало, то залюбки разом і поїхали. У дорозі вже познайомились ближче із того часу стали жити разом.
Випадковість чи ні. та якби не було, а Ніна Андріївна і Іван Федорович разом вже більше 30 років. А їхньому сину Олександру - 26. Він військовий. І син Ніни від першого шлюбу теж служить у ЗСУ, йому 43.
ДБАЙЛИВИЙ ГОСПОДАР І САДІВНИК
Сім'я купила квартиру, але так і не полюбили міське життя. Обоє виросли у селі, тому хотілось мати власний двір, город, тримати господарство, а не жити у «курнику». Отож у 90-х купили колгоспний сарай на Новоселлі і почав Іван Федорович нове будівництво. А квартиру залишили Олександру. Там доживала віку і мама Ніни Андріївни, її вона забрала із Н.Сіверщини, щоб не жила одинокою, бо ж вона у мами одна донька.
Зараз уже і не скажеш, що їхній будинок із сараю. Подивіться, який добротний велетень (на фото). Просторі кімнати. А зайшовши всередину, відразу в око впадає паркет у вітальні. З роками він не змінив ні кольору, ні структури. Іван Федорович каже, що сам на верстаті пиляв кожну дощечку, товщиною 6 см. Дошки темні і світлі, із дуба, клена та ясена.
А навкруги - сад. Росте більше 50 різних дерев. Всі яблуні, груші прищепив господар. Є смачні сливи, персики, а ще малина, смородина. А найбільшою прикрасою обійстя є виноград. Щоправда, залишилось 3 сорти: Сінєка, Мускат та Лідія.
І кущів набагато менше, ніж було раніше. Від хвіртки до порога веде довга доріжка, по якій вздовж стіною стоїть виноград. Раніше і по другій стороні була така стіна. А ще за хатою росте 6 кущів винограду сорту Лідія. Господар полюбив виноградарство під час строкової служби.
- На заставі у нас виноград ріс. Начальник застави нам загадував то пообрізати, то обривати. Тоді я зацікавився, читав спеціальну літературу і займався. На дворі, де звів перший будинок, було більше 50 кущів винограду. А щепить дерева навчили у школі на уроках, - розповів Іван Федорович.
Із винограду сорту Мускат господар робить вино, не добавляючи і грама цукру. Каже, що виноград дуже солодкий. Добре зберігати вино у пляшках з-під шампанського.
Ще рясніють на городі кавуни. Господарі кажуть, що великих не було, по 8-10 кілограмів. А ще каже Іван Федорович, що добре вино із калини з додаванням малини. Сосничани минулого року мали можливість купувати груші гладишечками, сливи, які Ніна Андріївна виносила на базар. Цього року і урожай слабий, і доїхати проблематично до базару. Ні здоров'я тобі, ні дороги. «Будемо ждати перемоги та ремонту нашої вулиці, мер обіцяв, що в першу чергу тут прокладуть асфальт», - каже Ніна Андріївна. Картоплі засадили латочку, більшість городу пустує, не здужають вже обробляти та й нема потреби. Для себе вистачить. А синам вона не потрібна.
Тільки заходить мова про синів, батько нервується. Розповідає, але з мір безпечності не будемо згадувати про це. Всі сини, як і батько, тяжіли до науки. Менший Олександр хотів вступати до Академії СБУ Зібрав всі необхідні документи (оцінки від 4 класу, дані про всіх братів, батьків) і тільки психолог написала «Не рекомендовано». І знову, випадково Ніна Андріївна про це розповіла тоді лікарю-стоматоло- гу, а за збігом обставин у нього брат у цій Академії був ректором, генералом. Він здзвонився і все було домовлено, але син не погодився, сказав, що вступатиме на наступний рік. Вступив. аж у 5 вишів на бюджет, але до Академії не пішов, вибрав Чернігівський технологічний університет Два роки залишалось до закінчення і йому запропонували військову кафедру. Отож, перевівшись тут на заочне навчання, у Сумах закінчив військову кафедру та одночасно університет з відзнакою. А далі військова служба. Нині він раз у тиждень дає про себе знати батькам.
А ми нетерпляче будемо чекати зустрічі з Олександром на сторінках газети, бо є про що розповісти читачам, щоб всі знали, які наші захисники!
А Івану Федоровичу та Ніні Андріївні бажаємо, щоб вся родина зібралась у батьківському будинку, щоб сльози бриніли тільки від щастя і гордості.
Джерело: "Вісті Сосниччини", Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.