Валентина Кузьменко 22 роки прожила у парі, а всі решта 46 — з думкою про нього
16-РІЧНОЮ ПІШЛА ЗАМІЖ
Чоловік привіз 18-річну дружину з синочком із Казахстану. Туди сосничанин Володимир Кузьменко прибув піднімати цілину після проходження у Німеччині строкової служби. Тоді він попросив у матері 16-річної Валюші благословення. Устина Петрівна прийняла українця, відгулявши весілля без укладання офіційного шлюбу. Біла сукня, віночок, туфлі на підборах - все, як за традиціями. Весільна сукня і понині зберігається, тільки вже занадто велика по розміру. А коли нареченій і вже молодій мамі виповнилося 18 років, тоді розписалися.
Валюша була найменшою у сім’ї із шести дітей. Батько дівчини українець, він родом із Чернігівщини. А до Казахстану приїхав у 1924 році, там і одружився. Від своєї дружини був старший на десять років. Дід дівчини був дуже набожний і навіть піші ходив у Київську лавру, брав у дорогу 2 пари лаптів, бо одних не вистачало, зношувались. Валя мріяла працювати у дитячому садочку вихователем, та тільки закінчила 8 класів, вступила у «сімейно-будівельний».
Щаслива пара приїхала до Сосниці. А правильніше у Чащі, до мами чоловіка. Батько його загинув на війні, пізніше діти відшукали його могилку у Білорусії. Мати сама ростила чотирьох дітей. Коли Володимир написав матері, що одружився, вона чомусь надумала собі, що за дружину взяв «старушку» і переживала. А коли вислав весільне фото, побачила молодесеньку невісточку і дуже зраділа. У зворотньому листі вибачалась і запрошувала до себе. А коли діти з’явились на її порозі, трішки розгубилася - саме «гнала» самогонку. Чавун упав і на ноги невістці полетіли бризки гарячої води. Мати все вибачалась, а сестра чоловіка Ольга відразу кинулась на поміч. Свекруха з щирим теплом прийняла Валю і завжди її любила та захищала.
Разом у Чащах прожили 2 роки. А тоді мати взялась за зведення нового будинку у Сосниці. Як колгоспниці їй дали ділянку під забудову і роботи закипіли. Будинок спланували один на дві сім’ї: частина - для сина і його сім’ї, а друга частина - для мами і дочки.
І Валентина, і Володимир влаштувались на роботу: він водієм у сільгосптехніці, вона пішла в колгосп у овочеву бригаду. А потім 20 років була кухарем - готувала для хлопців ПТУ-3І (нині професійний аграрний ліцей), тоді їх навчалося більше 300 чоловік. Робота хоч і важкувата, бо треба було вже о 5-ій вмикати та розігрівати плити, чистити на суп картоплі 5 відер. Але жінка дуже любила свою роботу, тому все горіло в її вправних руках.
- Побіжу, розпалю, підготую все і біжу додому корову доїти, а старший син вже тоді відганяє на пашу, - пригадує Валентина Кузьмівна.
Жінка взагалі мало спала. Часто прокидалась о 3-ій ночі і прала, бо сім’я велика - один за одним лелека приносив і синочків, і донечок - порівну - по двоє.
ВТІК, НІЧОГО НЕ СКАЗАВШИ
А одного разу 18 квітня 1978 року чоловік і батько чотирьох дітей не повернувся з роботи додому. Саме на той час його виробництво було у Мені. Дружина, не дочекавшись чоловіка, поїхала туди. Але у конторі сказали, що він розрахувався. Як тоді виявилось він із сусідкою і доброю подругою сім’ї втік у Душанбе, до її сина.
Ніяких сварок, ніяких пояснень. Злякався? Але кого чи чого? Валентині не приходило на думку: як жити далі. Всі гроші він прихватив з собою, навіть забрав 11 карбованців дитячих грошей, які виплачувались на найменшу дитину, якій не виповнилося ще і трьох років. Отоді вона відрізала своє пишне довге волосся, щоб прогодувати дітей і продала його. Вийшло 18 карбованців. За них мати з чотирма дітьми купили хліб, крупи, макарони, ковбасу. На перші дні вистачило. А потім оговталися і дружно вели домашнє господарство. Більше ніколи не було у неї пишної коси. А ще подала на аліменти. Володимиру звістка про аліменти не подобалась, навіть хотів в рахунок житла не платити аліментів. Але при розлученні, суддя Трофименко суворо попередив його, що ніякий адвокат не піде на таку авантюру, щоб залишити дітей без засобів для існування.
Коли він з коханкою повернулися на Сосниччину, то проживали у М.Усті.
ДІТИ Й МАТИ - ОДНЕ ЦІЛЕ
Валентина Кузьмівна, щоб годувати дітей, багато працювала. Праця її рятувала і від смутку, і від страшних думок, додавала упевненості і сил. З дітьми тримали величезне господарство: була корова, поросята, качки, гуси, спробувала й індиків тримати; обробляли городи. Багато пекла-варила, бо діти любили випічку. І досі пам’ятають смак і запах свіжих ватрушок з печі з молочком, смакота! А скільки жінка пекла млинців! Як і на роботі, пече досі їх на дві сковорідки. Вистачає не тільки своїй сім’ї, а й сусідам - така у них традиція пригощати один одного смакітками.
У 1986 році Валентину Кузьменко, як і інших кухарів, посилали готувати для будівельників, які зводили місто Славутич для постраждалих жителів Чорнобиля. Жінки вдома не було місяць. Діти з бабусею Марусею господарювали. Свекруха все життя підтримувала невістку, допомагала, щоправда фінансово Валентина розраховувала тільки на себе. Хіба що старший син, який у 20 років полишив батьківський дім, поїхавши у Магадан, підтримував матір. Завжди приїжджав додому із обновками для неї, то подарував килим, то костюм, то дав гроші на перекриття веранди.
Мати не тільки привчала дітей до роботи. Разом з ними ходила в кіно, на індійські фільми.
- У 1983 році менший син Вітя повернувся з армії, а ми з дівчатами на параді. Зраділи, побачивши його - такого змужнілого красеня.
ЗАВЖДИ ВЕСЕЛА, А ЗСЕРЕДИНИ ЗГОРАЛА
Діти ніколи не бачили маму у сльозах. Та й сусіди не помічали, щоб Валентина горювала, завжди весела, усміхнена. Та насправді вона згорала зсередини.
- Полізу на хлів скидати сіно, наплачуся, щоб ніхто не бачив, бо біль, образа, неповага, колючкою стоять у душі. А злажу по драбині назад і вже щось підспівую, ніби все добре, - розповідає про потаємне Валентина
Кузьменко.
Найбільша образа в тому, що коли хворів, виходила, вилікувала, ноги мила, а він ніби поглумився. А хвороба була тяжка. Приступи епілепсії сталися після випадку, коли він мало не збив хлопчика. Дитя залишилося живим, а його, як водія, тримали добу у міліції. І це йому так дало на психіку, що почались приступи. Завжди відкритою і щирою була вона і до сусідки. Допомагала, бо ж та залишилась вдовою. Він не посоромився просити допомоги у Валентини, коли померла його нова теща.
- Погодилась. Але в замін попросила його, щоб зробив паркан, як колись жив зі мною, а для коханки, по сусідству, робив все. Не відмовив.
Кохання? А де ж совість, відповідальність? Де людські якості?
22 роки прожили разом, а всі решта 46 Валентина прожила з думкою про нього. Може, давно б забула, але діти. Разом проводжали хлопців на службу, потім весілля гуляли. Правда, як завжди, страждала менша, ніколи не знаючи батьківського тепла, коли вона виходила заміж батько не порахував за потрібне бути на весіллі.
Нині Валентині Кузьмівні 84. Роки минули у турботі про дітей.
- Вони у мене найкращі, - з гордістю каже мати.
Всі дати, роки бабуся добре пам’ятає. Вона й понині метка. Вже сама викопала картоплю.
Все життя працювала важко, а пенсії одержала 37 карбованців. Тому будучи на пенсії, ще працювала у санепідслужбі, влітку брала обробляти у колгоспі пайки буряків. Одного разу хотіли її залишити без виплат. Через її пайку якась жінка везла 2 мішки буряків, а керівництво вирішило, що то Валентина і сказали, мовляв грошей не віддадуть. Та Валентина Кузьмівна пішла до голови Смаглюка і розповіла як все було і таки їй виплатили зароблене. За ці гроші вона купила теличку, бо без годувальниці жити не вміла. Не тримає її років 7-8, а то щороку з дітками заготовляли сіно. І газ провела разом з сусідами, і воду, зуби собі золоті поставила, тоді грам золота коштував 11 карбованців, а теличка 500. Вміла заробляти і вміла правильно розпоряджатися грошима.
У 1980 році Валентина поїхала на свою Батьківщину. А сестра підказала, що у їхньому селі проживає дід, сліпий, а долю бачить, все точно розкаже. їй дуже було цікаво дізнатися, що її чекає.
- Все сказане ним - чиста правда: що проживу з дітками у своєму будинку і у 86 років помру. Не багато вже залишилось, але я не боюсь і не шкодую, що дізналась про свою долю наперед, - каже жінка.
За життя вона ніколи не думала про своє особисте жіноче щастя, для неї щастя - це здорові її діти.
- Одного разу із Понорниці приїжджав свататись кавалер. Та я і говорити не схотіла. Якщо рідний батько не схотів ростити своїх дітей, то вони треба чужому чоловіку?
З такою позицією і прожила для дітей Валентина Кузьмівна. Свою позицію не змінила і дотепер.
Така жіноча доля - у кожного своя, різна.
А ми бажаємо Валентині Кузьмівні зустріти своє славне сторіччя у доброму здоров’ї разом зі своїми дітками. І хай єдине дідове видіння не збудеться.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.