Життєва книга Любові Савченко
Про її життя, як жартома говорить сама борзнянка Любов Савченко, можна написати цілу книгу. Воно й не дивно: їй рано довелося подорослішати й піклуватися про родину; два десятки років тому їй стало сили, щоб із оптимізмом побороти страшну хворобу, а після допомагати з цим іншим; сьогодні ж матері трьох дітей вистачає мужності і віри, аби чекати з війни одного з синів...
До Саєнка привела ТТС...
У їхній родині росло аж четверо дітей, Люба народилася другою. Коли старший брат у столичній академії опановував спеціальність інженера електрифікації, молодший уже вступив до Мринського ПТУ. Про навчання самої Любові після школи мови вже не було, адже родині доводилося дуже непросто: батько тяжко хворів, мав інвалідність 1 групи, ледь ходив із ціпком. Люба ще не встигла й повноліття зустріти, коли його не стало. Мати була різноробом у заготхудобі, ледь заробляла на навчання старшого сина. А вдома була ще й наймолодша сестричка, яку тішила частіше Люба, тож нерідко та називала її мамою.
«Сім’я велика, роботи за всіма вистачало, - зараз уже з посмішкою згадує Любов Валентинівна. - Машинки пральної в нас, звісно, не було. Замочиш балію і сам, як «індезіт», переш на шістьох. Або ж консервацію робиш на зиму, бо матері ніколи. Я мусила їй допомагати. І не лише по господарству, а й копійкою. Тому, тільки-но склала останній іспит, у 15 років одразу влаштувалася на телеграфно-телефонну станцію (ТТС). Спочатку два роки розносила телеграми Борзною. А їх тоді було... По 300 за день роздавала! Вітальні, святкові, урядові, термінові, повідомлення про смерть. Доставка працювала з 3 години дня до 11 вечора. Влітку ще нічого, велосипедом і засвітла. А ось взимку - пішки, потемки, на інший край Борзни доводилося бігти. І бігла, достукувалася, і від собак відбивалася, а тоді ще й лайки вислуховувала, що, бач, розбудила адресатів. Різного бувало. Згадався цікавий випадок: із Києва прийшла урядова телеграма на Партизанську вулицю. Осінь була, брудно так (асфальту ще не було), холодно.Діс- талася до хати, обходила навколо - не знала, як зайти. Аж увійшла до веранди, побачила красивого, сивого чоловіка. На ньому були прості лляні штани, старенька вишиванка, плетені постоли та солом’яний бриль. Перед ним - велике полотно з уже початою картиною. Я привіталася, але він не помітив. «Добрий день!», - кажу ще раз. «Він вас не чує, він — глухонімий», - зайшла збоку жінка. Я навіть злякалася спочатку: дуже висока, широкоплеча, туго запнута темною хусткою, ще й з’явилася так несподівано. Виявилося, сестра художника. З нею ми бачилися ще кілька разів, коли приносила нові телеграми. Самого ж Олександра Ферапонто- вича більше бачити не довелося.»
Пам’ятає Любов Валентинівна і свою першу, заслужену відпустку. Енергійній трудівниці тоді ще додаткові дні дали, мабуть, за юний вік. «Думаєте, вдома відпочивала? - сміється вона. - Зі старшим братом погоничем супроводжувала худобу, яку ешелонами везли на Баку. По 10 діб у «теплушках», на соломі жили. Й боязко було мені, 16-річній дівчині. А що поробиш, коли заробляти якось треба?»
Коли на роботі всі повідомлення були розвезені і випадала вільна хвилинка, Любов сідала за телефонний комутатор і вивчала, що там і до чого. Так самотужки й опанувала апарат. Тоді ще закінчила курси радистів й сама почала приймати повідомлення.
«Вся інформація йшла через нас, - веде далі розповідь співрозмовниця. - Гарнітуру одягаєш і починається: з’єднуєш, викликаєш, як треба - до Курил дістаєшся. Тільки ми знали все і про всіх, чули кожен секрет керівництва. Але ніде про те не говорили - підписували документ про нерозголошення.
Бувало, зміну відпрацюєш, вдома тільки встигаєш пальто зняти, а тебе вже ведуча радіостанція з Мени викликає - сеанс громадянської оборони. Ці повідомлення були закодовані й передавалися по спеціальній рації. Прочитати їх могли лише окремі спеціалісти у військкоматі та міліції. Подібні сеанси і навчання ГО були дуже часті. Нас весь час готували до можливих надзвичайних подій. Дівчата, і я серед них, навіть ходили на курси водіїв: щоб було кому пошту селами розвозити у випадку війни».
Від сторожа до Афродіти
За такою круговертю пройшло 20 років, за які встигла й власну родину створити, звити з чоловіком сімейне гніздечко, народити трьох дітей. Коли з’явилася на світ наймолодша, довгоочікувана донечка Наталя, вирішила знайти спокійнішу роботу.
«Кілька років побула в травматологічному відділенні нашої лікарні на роздачі їжі, а тоді за станом здоров’я перевелася у нічні сторожі, де затрималася ще на 24 роки, - розповідає далі жінка. - Стільки історій зі мною траплялося, але хіба то розкажеш? Ніхто ж не повірить! Одного разу жінка на східцях ледь не народила. Мої собаки загавкали (чергувала завжди зі своїми домашніми чотирилапими помічниками), я й вийшла. Вона чомусь не могли додзвонитися до пологового, я ж як загупала по вікнах - всі повибігали. Забрали її швиденько, а вже за кілька хвилин немовля з’явилося на світ.
Іншим разом мій Жу- лік (один із псів) буквально врятував жінку. Ми обходили територію, аж він почав на кущі кидатися. Присвітила ліхтариком, а там чоловік із ножем до жінки чіплявся. Як нас побачив - швидко дременув. Хто знає, чим би закінчилося, якби не мої помічники...
А у новорічну ніч і самій довелося бути рятівницею. Вийшла перевірити ялинки (взимку, перед святами, блакитних красунь охороняли особливо ретельно), підійшла до пам’ятника Шевченку - хропе щось. Дивлюся, лежить чолов’яга, під головою - держак від сокири й чоботи. Я - на «швидку», кажу: «Пішли Діда Мороза рятувати, бо замерзне». Підняли вдвох із черговою, затягли, відігріли - й побіг собі додому «лісоруб».
З лікарнею пов’язаний ще один, складний етап життя Любові Валентинівни. На початку 2000-х років вона помітила на собі невелику, з квасо- линку, пухлину. Думалося, лімфовузли просто застудила. За роботою та домашніми клопотами ніколи було хворіти. Та за пів року жінка опинилася на операційному столі.
«Було страшно, не знала, як далі бути, - ділиться пережитим моя співрозмовниця. - А тоді до онколікарні завітали жінки, спілкувалися з нами, підбадьорювали, пояснювали, що рак грудей - не вирок, а на операції життя не закінчується. Я ще тоді дивилася на них, таких гарних, свіжих, не вірилося, що вони так само прооперовані. Поки одна не роздяглася, показала протези. Ми почали спілкуватися - так я дізналася про «Амазонок», столичну громадську організацію, яка підтримує онкоінвалідів. Уже за рік сама вирішила стати волонтером, аби допомагати жінкам Борзнян- щини. Адже тут на той час нічого подібного не було. Сама з’їздила до Чернігова, дістала списки прооперованих жінок і відкрила місцевий осередок - «Афродіта», в якому зібралося десь 20 учасниць. Ми стали підтримкою і розрадою одна для одної. Наприклад, коли проходили черговий курс хіміотерапії. Або коли когось непокоїли сумніви, підозри про хворобу, то на перевірку до Чернігова їхали разом. Мені добре було відомо, як важко, коли губишся, не знаєш, що робити й куди йти. А я допомагала пройти цей непростий шлях. Років три вдома навіть протезуванням займалася. По лікарні, організаціях, навіть магазинах залишала різні брошури, аби максимально інформувати жінок. Також з «авфродітами» їздила на психологічні тренінги, зустрічі, брала участь у маршах «Всім світом проти раку», який до війни проводився у Києві. І хоча зараз зустрічі «на паузі», ми не втрачаємо зв’язок, бо ж за роки стали одна для одної друзями, які підтримають у найтяжчу хвилину.
Це я на собі відчула. Мій середній син Микола тоді служив у АТО. Якось подзвонив: «Мамо, стоїмо під Херсоном, «Град» наш зламався, колона далі пішла... Чекаємо на підтримку, вже три дні голодні.» Я зв’язалася з херсонкою Наталією, мовляв, моя дитина у ваших херсонських полях голодна, допоможи. І знаєте, вони зідзвонилися, знайшли один одного. Наталя навезла й консервації дві сумки, й ковбаси, й овочі - на кілька днів харчів вистачило! Для мене ж з того часу вона стала сестрою. Іншим разом, вже після початку по- вномасштабної війни, я допомогла знайомій її онука, який залишився у чужому місті на Чернігівщині сам, без грошей і знайомств, перевезти до Луцька».
Життєвих історій - щемливих, жартівливих, душевних, секретних, різних - у Любові Валентинівни, справді, вистачило б і не на одну книгу. Але зараз вона чекає на щасливе закінчення лише однієї. Війна рве материнське серце, бо у Харкові під обстрілами живе старший син Олександр. А Микола, ветеран війни та учасник АТО, з перших днів, вже 784 добу боронить Україну. Під Києвом, на Житомирщині, Авдіївському, Куп’янському, Лиманському напрямках. І розповідь цієї героїчної історії ми, сподіваємося, буде ще попереду.
Джерело: “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.