Псих і Руда з віслюком
Це не образливі прізвиська, а позивні подружжя Бугаєвих: військового медика Руслана і волонтерки Олександри, які восени оселилися в Салтиковій Дівиці Куликівської громади. Правда, донедавна Олександру через колір волосся називали просто Рудою, а з появою в їхньому обійсті нового мешканця і її позивний змінився.
ВАРФОЛОМІЙ, БОС І БОРОДА
Подружжя я застала вдома лише за третім разом. Та й то обоє були вже в машині, бо знову збиралися їхати у справах.
— І це вам пощастило, що Руслан зараз у відпустці, бо переважно його тут взагалі немає, — каже Олександра.
Заходимо разом у двір, щоб поговорити, а там нас радісно зустрічає вухате чудо. Кидається до Русланового рюкзака — чи немає в ньому чогось смачненького.
— Варфоломій,— представляє мені Руслан. — За документами — Рафік. Це бургундський віслюк. Йому 8 місяців.
— Він такий компанійський, — додає Олександра, поки Рафік обнюхує мої кишені й тицяється в руки, аби погладила. — І розумніший навіть, ніж собаки. Справжній охоронець.
І дійсно, в кожен мій приїзд до Бугаєвих Рафік стояв на ґанку, ніби на посту.
— А з тим охоронцем дружить? — питаю про песика, якого гладить Руслан зі словами «Кожен хоче ласки».
— Може прийти до Бороди (так звуть собачку. — Авт.), перевірити, що в його мисках. Або, навпаки, щось йому принести (цікаво, чи смакує собаці те, чим ділиться з ним віслюк? — Авт.). Борода від господарів лишився. За ним доглядали сусіди, а тепер — ми. Зараз вам покажу ще одного, — Олександра випускає з хати плямистого, ніби в камуфляжі, французького бульдога. — Це наш Бос — в усіх сенсах. У січні йому 3 роки, у нас — із травня. Він був хворий. Нам його в Києві сплавили й перестали брати трубку. Тепер живе і їздить із нами.
ВІЙСЬКОВИЙ І ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ШЛЯХИ
Русланові 43 роки, Олександрі 41.
— Родом ми з Очакова Миколаївської області. Діти військового містечка (і мій тато, і Сашин, Царство йому Небесне, були військовими). Знайомі ще з дитсадка, жили в сусідніх дворах. Разом навчалися у фізико-математичному ліцеї, тільки я на клас старше. Я хотів бути, як і батько, льотчиком, але не пройшов через остеомієліт. Здобув медичну освіту.
Навчався в Києві, Луганську, Керчі. Ми із Сашею постійно були на зв’язку.
Коли я осів у Миколаєві, якось їй подзвонив і сказав, що захворів. А вона: “Зараз приїду” І примчала — вночі на таксі. І ось ми разом уже... скільки років? — до Олександри. Рахують обоє. — Чимало. Синові Марату 15, навчається в Києві на кухаря-кондитера, дочці Майї 9, вона тут із нами.
— Хто ви за фахом?
— Я — графічний дизайнер.
Начебто, бо за волонтерством забула про це...
— Не «начебто», а одна з найкращих графічних дизайнерів.
Моя підлегла. У нас була своя фірма дизайну і поліграфії «Sun Duck» (в перекладі з англійської — «сонячна качка»).
Також я перед самим вторгненням працював психологом-консультантом у центрі реабілітації. Тому й позивний Псих — бо психолог. Зразу в лютому не міг піти в ЗСУ, оскільки вів групу людей. Їх вдалося евакуювати в Київ. І потім із 9 травня 2022 року в мене довгий шлях військового медика: Піски, Гуляйполе, Краматорськ. Зазнав трьох контузій, після поранення (при виконанні бойового завдання) опинився в госпіталі у Києві. Переніс операцію на хребті, пройшов реабілітацію. Зараз обмежено придатний, служу в медичному пункті інженерного батальйону в/ч А 4780. А Саша в нас - волонтерська голова.
— Ми з дітьми рік просиділи в Очакові в укриттях. Коли Руслан був у госпіталі, прорвалися до нього в Київ, потім знову вернулися в Очаків. Це літо прожили з Русланом у Краматорську, коли він служив там. Із переводом чоловіка сюди теж поїхали за ним. Але наша душа — в Очакові. Місто й досі обстрілюють. Однак Русланові батьки (моїх обох уже нема) лишаються там. Кажуть, уже звикли. Там же в нас і квартира — наш дім.
— Як вас прийняли в Салтиковій Дівиці?
— Стільки допомоги — і з житлом, і з іншим, що враження — ніби приїхали до родичів!
«БУСЯ», «ЛЯЛЯ» ТА ІНШІ
— Весь цей час ми волонтеримо. Руслан — військовий, і я з перших вуст знаю, що й кому треба. Збираємо, закуповуємо, відправляємо на фронт і в госпіталі.
Про автівки, які вони купували й перетворювали на медично-евакуаційні, що вивозили поранених із поля бою, Бугаєви розказують як про членів родини. Навіть «імена» їм дають — «Буся», «Ляля». Із кожною в них пов’язана якась історія. Одна - небезпечна.
-
- На ровері перевернулись усією сім’єю, шість кульбітів зробили, — згадує Олександра. — На щастя обійшлося. Ніби в кожного з нас є власний янгол-охоронець. І завдяки людським молитвам, бо мені пишуть: «Ми молимося за вас». Я це відчуваю і дякую!
- Цей наш нинішній реанімобіль, «Ляля», - автівка військової частини. Хочемо «нафарширувати» її всім необхідним, щоб вона виконувала завдання по цьому регіону, у тому числі і з надання медичної допомоги місцевим мешканцям.
ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ВІСЛЮК
— так Бугаєви називають Варфоломія.
— Я стільки важкого тягаю, що вже проблем зі спиною нажила, теж прооперована.
Ми в родині почали жартувати: «Треба брати віслюка — хоча б до Куликівки й назад доїхати». Врешті-решт загорілися всерйоз: «Беремо!»
18 жовтня Олександра опублікувала допис-прохання про збір на віслюка: «МЕНІ ПОТРІБЕН ВІСЛЮК! І якщо ви вже перестали реготати, то зватимуть його Варфоломієм. Без усяких біблейських підтекстів. Просто красиво... Мені потрібен помічник, бо я вже з тими коробками загинаюсь у прямому й переносному сенсах. Усі наші авто чи задіяні на медицину, чи на СТО чекають ремонту. Постійно смикати і відволікати військових лікарів на посилки/пересилки/розвезення містом — то не діло. Тому — Варфоломій. Я знаю, що він потребує уваги та догляду. Я готова...»
— Необхідних сім тисяч гривень зібрали всього за день! Гроші «на віслюка» присилали навіть із Нової Зеландії. Волонтери дали трейлер, військові — пальне, і ми з віслючої ферми «Osloff», що в селі Великі Дмитровичі (Обухівський район Київської області), забрали нашого Рафіка.
Місцеві, особливо дівчата з магазину «Льонок», допомогли нам із кормами. Він їсть сіно, моркву, яблука. Якщо не зупинити, то схрумає все, — сміється Олександра.
— Вечірнім «коктейлем» я заманюю його в сарай, зачиняю на ніч. Залишаємо йому ввімкнений ліхтар. А вдень він постійно тут, «на посту». Рафік дуже акуратний: нужду справляє лише в одному місці.
Ми на недавній день народження Руслана навіть «запросили» його в хату, і він у святковій атмосфері їв із нами пюрешку з тарілки. Віслюк і повітряні кульки — це щось із дитинства, правда ж?
Попервах, поки звикав, Рафік дуже кричав. І зараз, буває, коли випускаємо з хліва у двір або якщо довго нас не бачив, то голосно радіє. Він іще малий, хоче гратися. З Майєю скачуть, балуються. Раф і Бос замінили їй друзів, яких дочці бракує на новому місці.
- За ці два роки вона звикла до такого «кочового» життя — ми змінили п’ять міст/сіл і дев’ять квартир/домів. Навчається в очаківській школі онлайн, зараз іще піде в куликівську школу. Коли почалась велика війна, це була білява лялечка з блакитними очима. А тепер біля мене - доросла дівчина, помічниця — підсобляє у волонтерові. У неї і власний мультикам є — мініатюрна військова форма.
— Чи Варфоломій уже виконує своє призначення?
— Ще ні і, схоже, не збирається. Дивіться, — Руслан ставить віслюкові на спину рюкзак, а той його миттю скидає. — Або, хитрюга, присідає. Та будемо потихеньку його тренувати, аби звикав до вантажів, у обвішувати сумками, які звисають з обох боків. Львівський каретний двір уже почав бричку для нього робити.
— А тим часом нам лишається його терпіти й любити, — сміється Олександра.
P.S. Олександра постійно проводить збір коштів на ремонти автомобілів, пальне та інші потреби військових. Якщо бажаєте долучитися, ось реквізити: картка в Монобанку на ім'я Бугаєва Руслана Анатолійовича 5363 5420 97578018.
Фейсбук Олександри, де вона оголошує збори за посиланням: https://www.facebook.com/profile.php?id=100027064881320
Джерело: газета "Гарт", Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.