Ічнянщина прихистила велику родину Оксани Кузьміної
Оксана Кузьміна зі своєю родиною проживала у Бахмуті. Місто своє любили і переїжджати нікуди не планували. Але війна повністю змінила життя багатодітної родини, закинувши їх на Прилуччину. Наразі переселенці з Донеччини обживаються в Андріївці. Оксана Кузьміна - 46-річна переселенка, і хоча за національністю росіянка, проте більшість свого життя прожила в Україні, яку вважає своєю рідною домівкою.
- Мої батьки переїхали в Бахмут, коли мені було три роки. Відтоді там і жили, допоки не почалася повномасштабна війна, - розповідає жінка. Вона народила дев’ять доньок та синів. Один із них наразі захищає Україну на південному напрямку, а решта, восьмеро, знайшли з мамою прихисток на Прилуччині: одні живуть у Богданівці Линовицької селищної ради, а інші з пані Оксаною - у нашій Андріївці.
- Діти всі дорослі, лише найменшій доньці сім років, - каже жінка і додає, що окрім дітей, з нею також приїхала й невістка Рада - дружина найстаршого 29-річного сина з трьома дітьми. Жінка говорить, що через травму голови він має інвалідність тому не воює.
Два роки тому Оксана поховала чоловіка - тож більшість домашньої роботи лягло на її плечі. У селі Попасному родина мала будинок, де тримали чимале господарство, обробляли землю, бо треба було ставити на ноги дітей. Тож більше часу там і жила жінка. Старші діти працювали: хто на шахті, хто - охоронцем. Утім були дружні й допомагали одне одному.
- Ми жили добре, - ділиться переселенка, - й місто було красивим. Тепер все втратили, усе перетворилося на руїну.
Війна
Ранок 24 лютого для Кузьміних розпочинався як зазвичай: Оксана - у Попасному, діти - у Бах- муті. Тривалий час залишалися там, на Донеччині, хоча ситуація з кожним днем загострювалася. У березні 2022 року Оксанин син, 28-річний Дмитро, прийняв рішення стати на захист країни. До того мав свою будівельну бригаду, в якій працювало понад 40 чоловік - і всі ті хлопці пішли воювати.
Не попередивши матір, аби не хвилювалася, Дмитро поїхав на Запоріжжя в одну із бригад. Якийсь час Оксана навіть не знала, що її син став воїном, а коли дізналася - подумала, що це жарт. Проте довелося повірити, бо Дмитро надіслав їй світлину, де він у військовій формі.
- Вже половина хлопців, які пішли воювати з сином, загинули, - плаче пані Оксана.
Потім Дмитро зателефонував матері та попередив про ймовірний наступ на Бахмут. Сказав, що потрібно бути готовим до того, що великій родині доведеться виїжджати вглиб України. Але вірити в гірше не хотілося: жінка сподівалася, що буде як і в 2014 році: побахкає і затихне. Й до останнього мала надію, що не прийдеться покидати рідну домівку через бойові дії. Проте, цього разу ворог жорстокіший...
Переїзд
Родина трималася одне одного: всі з’їхалися в одне місце - на Оксанину дачу. Спочатку там було більш-менш стерпно. Два місяці сиділи у погребі - аж до початку травня. Щодня очікували, що вибухи, як і колись, припиняться. Але далі вже ставало тяжко: літали ворожі ракети; місто і район добряче обстрілювали вдень та вночі. Діти дуже були налякані. Тож Кузьміни зібрали необхідні речі й вирішала виїхати на безпечну територію, подалі від гучних обстірілів. Це був найскладніший етап у їхньому житті. Адже було важко сприймати те, що не розумієш, коли повернешся.
- Ми дуже хвилювалися, бо не знали, як виїжджати. Двічі телефонувала на урядову гарячу лінію, щоб якось допомогли евакуюватися. Нам запропонували йти пішки до Соледару, а звідти, мовляв, вже легше виїхати. Я була в розпачі, - зізнається співрозмовниця. - Нас ніхто не хотів вивозити, тож довелося вибиратися звідти самотужки. Старший син з родиною спочатку зостався там доглядати за господарством. Але коли на подвір'я було пряме попадання і вже не було чого зберігати та була загроза життю - син з дружиною швидко зібрався та покинув село.
Важкі спогади роз’ятрили ще живі рани і Оксана починає плакати. Жінка й досі не може оговтатися від пережитого жаху війни...
Спочатку Кузьміни поїхали у Бахмут, а звідти евакуаційним автобусом їх повезли у Дніпро. Там і хотіли зостатися. Проте Оксанина родичка, яка ще раніше виїхала з Бахмута й оселилася в Линовиці, покликала жити на Прилуччину. Тож не гаючись, знову рушили в невідомий район.
- Нам очільник Линовицької громади допоміг із житлом - дав будинок у Богданівці, - зазначає пані Оксана. - Нас було багато - 18 чоловік: я, діти, невістки, онуки, сваха. Тож потроху нас почали розселяти по інших вільних хатах. А я також вирішила шукати житло. Об’їздили майже всю Прилуччину і так нічого підходящого не знайшли.
Знайшли свій куток в Андріївці
В інтернеті Оксана знайшла оголошення про продаж хати в Андріївці. Зателефонувала власниці, домовилися зустрітися. Коли приїхали у село і подивилися будинок - вирішили купити, бо сподобався. Хоч невеликий, проте затишний, чотири кімнати. І двір великий, і городу чимало, і худобу є де тримати. Тепер тут живе десять душ: Оксана з дітьми та трьома малими внуками. Проте тут не всі: 15-річна Віолета залишилася у Богданівці. Там мешкає із 23-річною сестрою Каріною та її чоловіком. Дівчинка нині навчається у дев’ятому класі, і наступного року теж планує переїхати до мами.
Сім’я потроху обживається на новому місці, налагоджує побут.
- Заготовили дрова на зиму. Потроху наводимо лад, шпалери поклеїли. Хоча, звісно, тут роботи ще багато, бо у будинку давно ніхто не жив. І дах тече. Все потребує ремонту і роботи ще тут багато. Навесні посадимо город і матимемо власні овочі, - своїми планами ділиться Оксана Сергіївна.
Про працьовиту і хорошу родину переселенців у Андріївці почуєш лише хороші слова. І пані Оксана говорить, що в селі їм подобається - люди тут доброзичливі. З вдячністю жінка відгукується про них, каже, що допомогли їм продуктами, консервацією, одягом. Дали й ліжко. А найголовніше - тут спокійно та безпечно для родини Оксани Кузьміної.
Жінка з родиною щиро вболіває за долю нашої країни і, як каже, з її знайомих земляків немає жодного, хто б підтримували росію. Тому, коли почалося вторгнення, всі вони переселилися у різні куточки України.
Надії повернутися до рідного дому в Бахмут жінка вже не має, адже місто зруйноване. І лише спогад про нього викликає смуток і біль. Тож сім’я облаштовує нове життя на Ічнянщині, ростить дітей і, звичайно, зустрічатиме тут перемогу.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Кузьміна, переселенка, Бахмут, Андріївка