Тетяна Павлюк закохалась у 48 років і переїхала зі столиці у село на Чернігівщині
Село Якличі за декілька кілометрів від Сосниці, якщо їхати велосипедом, то вистачить 30-40 хвилин. Проте дорога від траси піщана, влітку дуже тяжко крутити педалі. А від Києва до Яклич дуже довга дорога. Такою здалась вона Тетяні Павлюк, коли жінка вперше їхала сюди гостювати.
- Тоді мені було 48 років. До цього я 8 років проживала сама, після 20-річного шлюбу розлучилася з чоловіком, діти виросли, мали свої сім’ї. Думала, що вже роки минули, які там кавалери. - пригадує Тетяна Анатоліївна. Але ніколи не кажи «ніколи». Ніхто не знає, що чекає на нього за рогом життєвої дороги. І часто достатньо зробити один виважений крок, аби опинитися в потрібному місці (у потрібний час).
Іноді доводиться ризикувати, можливо, помилятися, але обов’язково пробувати.
Одного разу Тетяна з подружкою по квартирі пішли до м'ясного магазину, що на Лісовій станції метро. Там Ольга (подружка) зустріла свого односельця Вовку Дідовця. Познайомила його з Тетяною. Сміялися, жартували і він запросив нову знайому в гості.
- Ну, думаю, що я втрачаю, поїду, побачу, - розповідає Тетяна. - Дорога видалась довгою. Але село дуже сподобалось. А коли побували на Десні, наїлися риби, бо Володя затятий рибалка, то і взагалі не хотіла повертатись до міста. Сосниччина захопила ще й чесними, роботящими людьми. В черговий раз ми з дівчатами поїхали велосипедами до Сосниці. Поставили свій транспорт біля дерева у парку, не примикаючи, а самі пішли по базару. Скупилися, залишили речі на велосипеді, а самі знову пішли за покупками. Я дивувалась, що ніхто нічого не бере. У Якличах я зустріла не лише свою другу половинку, а й знайшла справжніх подруг.
Тетяна і Володимир зустрічалися рік, а потім вона назавжди залишила Київ, роботу і осіла у Якличах. До такого рішення підштовхнув ще й коронавірус. Жінка працювала бухгалтером у ЖЕКу, потім декілька років була директором Оріфлейму, а коли почався коронавірус, все рухнуло. Руки опустилися. Охоплювало відчуття, що ти нікому не потрібна. А ще війна не дає не просто думати про майбутнє, а змушує жити у постійному страху.
Не було того дня, щоб не думала про військових. То у Якличах готуємо смужки, то їду велосипедом у Спаське, щоб допомогти плести маскувальні сітки. Консервую багато, щоб було що передати хлопцям. Огірки, помідори, рибні консерви, варення, ферментовані чаї із власноруч зібраних трав. Плету молитовні обереги. Це дві сплетені крючком нитки (зелена і червона).
Тетяна Анатоліївна у Якличах вже як корінна. Люблять її односельці за порядність, працелюбство, простоту у спілкуванні. А вона слідує своєму незмінному девізу життя: бажай і роби іншим те, чого хочеш, щоби бажали і робили тобі. Щоб після спілкування з тобою людина відчувала енергію, сили, радість, захоплення, а не була пригнічена, роздратована.
Тетяна все життя проживала у місті. Народилась у Житомирській області. Але батька направили по роботі (він поліцейський) в Одеську область. Там і минули роки навчання дівчини. Вона закінчила Одеський сільськогосподарський інститут. А коли вийшла заміж, то переїхали до Києва. Має двох доньок, внучку-п'ятикласницю. Її дві сестри перебувають за кордоном. Мама померла, а батько проживає на Житомирщину.
Діти приїздять у Якличі, їм тут теж подобається.
Тетяна ніколи за своє життя не обробляла городу. Інколи допомагала тітці. У Якличах, особливо перший рік, коли засадили город, то щоранку бігла на город, спостерігаючи за кожним новим листочком. Сама висіває розсаду у парничок.
Такого гарбуза виростила Тетяна Павлюк
На городі в неї все є, і з кожним роком добавляється площа. Картопля уродила. Огірків висіяла багато, дещо здавала, але більше роздавала.
- Дівчата заробили по 6-7 тисяч за сезон на огірках. А я 600 грн, вернула гроші за насіння. Зате у мене більше 100 банок маринованих огірочків, є ще солоні, - хвастається Тетяна.
Вона ще навчається. Багато знань і практики використовує із досвіду спащанок - подруг по плетінню сіток. За їхніми порадами садила кавуни під поліетилен на другий день після Григорія (б травня). Коли зійшли, а ще було прохолодно, прикривала агроволокном. Вродили. Були по 7-8 кілограмів. Найбільше до смаку варення із
гарбузів. Ріже гарбуз на шматочки, засипає цукром і чекає доки з'явиться сік. Можна додати яблуко. Варить. Наприкінці додає лимон чи апельсин або і те, й інше. Для пиріжків це дуже смачно. До речі, пиріжки жінка навчилась пекти, коли з'явився у неї зять. І зараз пече у духовці, хоча піч теж є.
Коли є вільна хвилинка, Тетяна Анатоліївна в'яже. Вміє шити одяг. Навчилась цього, коли на початку 90-х народилась донька, а в магазинах нічого не було.
- У селі завжди є чим зайнятися. Правда, заробітку ніякого. Але їсти вистачає, одяг теж є. Живу і насолоджуюсь. Як мовиться, не шукай матеріальні блага на землі, а шукай духовне на небі. Я колись не вірила в Бога. А коли мама захворіла і помирала, я попросила її, щоб наснилась і розказала, як там, на тому світі. Перед сороковинами сниться сон, ніби тато каже, хочеш з мамою поговорити. А я ж кажу, що вона померла. Ні, каже батько, ось вона біля мене. І мама розповіла, що їй добре, і в тебе, каже, буде все добре. Попрощалася і сказала, що більше говорити не може. А тату наснилась, ніби йде гола полем і каже, що їй холодно. Ми порадились і вирішили роздати мамин одяг. Знову сниться мама, дякує, вже їй тепло. Сестра ніколи не поминала маму, не роздавала цукерок. І їй уві сні мама попросила нагодувати її, каже, що голодна. Ну як після такого не вірити. Молитви я завжди читала українською. Вже тут, у селі, мене просили прочитати «Отче наш» на поминках, то я знала тільки українською. Колись моя бабуся, татова мама, завжди казала, що молитися потрібно тією мовою, якою розмовляєш. І вона увесь час святкувала Різдво 25 грудня.
Я не шкодую, що поміняла Київ на село. Я відчуваю себе потрібною, спокійною в певній мірі. Головне нині - найскоріше зустріти перемогу.
Довідково:
Давнє поселення юхновської культури в урочищі Лазарка над Старою Десною. Сіверянське поселення Якличі, назва якого занесена переселенцями зі Словенії.
Ще за поляків згадуються Якличі Нижні і Вищі на березі річки Десни. За польськими архівами Петро Кулаковський доводить, що 1621 року Якличі належали Мартину Бочковському, а потім були куплені Олександром Пісочинським у Марка Садовського у 1638 році.. А за московської держави належали Семену Лакисову (Семену Опанасову і Семену Андросову) і сплачували податок у вигляді 3 пудів меду.
На початку 18 ст. — 3 двори і пасіка Филимона Шатили. У 1781 р. — сотниці Шафонській належало 24 хати і 10 хат бобровників. Крім посполитих, здавна в селі жили козаки. 1810 р. — 93 ревізькі душі. За переписом 1897р. — 78 дворів, 463 жителі. У 1924р. — 78 дворів і 477 жителів. За крайнім офіційним переписом у селі проживає 159 осіб.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.