Зробити стартовою Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Людям про людей » Подружжя Кузьменків прожили разом п’ятдесят золотих років

Подружжя Кузьменків прожили разом п’ятдесят золотих років

 

Їхні погляди зустрілися у школі. Струнка 16-річна красуня у роже­вому пальті та білій шапочці, з-під якої вибивалося чорне густе довге волосся, що обрамляло біле личко, на якому під широкими такими ж чорними бровами один лише раз­ок стрельнули антрацитові очі у бік молодого вчителя. Хто це? І який же гарний! Засоромилася дівчина своїх думок. Але нічим не виказала свого захоплення перед мамою, до якої забігла навідати донька Наталя, сту­дентка другого курсу педагогічного училища.



Микола Кузьменко перший рік у школі викладав музику і співи, хоча ще не здо­був професію, а тільки навчався заочно. Стрункий, високий молодий вчитель мав веселу вдачу, до того ж ще й дотепний. Там де він, завжди було потішно. Тому й заглядалися на нього і старшокласниці, і колеги.

Сільський хлопець із Вишнівки само­тужки прокладав собі дорогу по життю, не чекаючи допомоги від матері-колгоспниці, яка працювала за трудодні. Батько-фронтовик помер від тяжкої недуги, як хлопцю було чотири роки. Що могла дати дитині мама-трудівниця? Хіба що добру вдачу, дзвінкий, колоритний голос та оту сільську натхненність до роботи. Щоб заробити на плату за квартиру, про­життя та навчання юнак працював у двох школах і був керівником духового орке­стру при школі №1. Крутився, як в'юн в ополонці.

З першої зустрічі Наталія і Микола уже не змогли забути один одного. За ти­ждень дізналися все одне про одного. Вона - вчительська донька, студентка, а він - вчитель музики і співів. Від першої зустрічі у жовтні минуло декілька місяців.
Країна зустрічала Новий 1970 рік. У школі організували новорічне свято і На­талія поспішила у школу, щоб знову побачити красеня-юнака, що вже декілька місяців наводив журбу на її серце.

Вона стояла у гурті батьків, які прийшли до своїх дітей. Після концертної програ­ми розпочалися танці. Він уже давно сте­жив за дівчиною і підійшов, щоб запро­сити до танцю. Вона вся спалахнула від почуттів і пара закружляла в усіх на виду. Домовилися, що він проведе її додому. Це був незабутній вечір: вечір першого поцілунку та гарячих обіймів, пристрас­них поглядів та запаморочливих бажань. Але він вирішив, що треба вчитися, щоб здобути вищу освіту і відразу попередив дівчину, що їхні зустрічі не будуть частими.

Наступного разу вони зустрілися на першотравневе свято. Потім ще і ще, але не так часто, як того хотілося б. Наталина мати була проти їхніх зустрічей.

- Йому двадцять один, а тобі сімнад­цять. Навколо нього крутяться дівчата і жінки. Він тобі голову задурить, але з то­бою не буде, - наставляла дочку на «пра­вильну» дорогу мати.

Дівчині й самій було трішки страшно їхніх стосунків. Авжеж, він уже вчитель, а вона ще студентка. Та вона так палко кохала, що готова була його чекати, зда­валося, усе життя. І нові зустрічі були ще більш палкими - із гарячими поцілунками та зізнаннями у коханні.





Доля повсякчас випробовувала за­коханих. Але ніякі застереження, пліт­ки, нашіптування чи довгі розлуки їх не роз’єднали. 11 серпня 1973 року в Ічні створилася нова сім’я Кузьменків.

На той час Наталія працювала у ди­тячому садочку №2 вихователькою. Пам’ятаю, як мені та Ігорю Харченку дали вірші, щоб привітали свою виховательку із щасливою подією. Пам’ятаю і РАЦС, який на той час був навпроти нинішньої Воскресенської церкви, і як було людно на весіллі. Яка красива молода пара роз­писувалася. І ми, малі вихованці, бажали щастя й радості своїй улюбленій вихо­вательці. Пам’ятаю навіть те платтячко, у якому тоді була.

Так розпочалося сімейне життя Наталії і Миколи Кузьменків. Жити стали у Наталчиної тітки, яка мешкала у центрі. Звідси було зручно добиратися обом на роботи. Наталія працювала у садочку, а Микола - у школі, влітку у піонерському таборі, керував хоровими колективами... Він розривався між роботами і навчанням, бо твердо вирішив здобути вищу освіту. Як не було важко Наталії розлучатися з коханим, тим паче, що під серцем уже билося ще одне серденько, покірно провела коханого на потяг і, гірко плачучи, верталася додому. Микола на довгих три роки полишав сім’ю. Щоправда, були канікули і він цей час повністю від­давав дружині і сину. Але приходило перше вересня і він знову повертався до Одеси. Наталія, щоб мати кошти на сім’ю, вийшла на роботу, як Рустамчику було вісім місяців. Малого Рустамчика допомагали глядіти мати та тітка.

Доки чоловік вчився в Одесі, Наталія перший рік сама, а у наступні з Рустамчиком, їздили влітку на море. Як тут було гарно. Рай, наповнений неймо­вірною кількістю народу. Але молоді і не помічали нікого, адже для них нікого більше не існувало.

Нарешті диплом про вищу освіту був здобутий. Це неабияк тішило мо­лодого вчителя, якому ще ширшими стали про­фесійні обрії. Хоча, як спеціаліста, Миколу Ми­колайовича уже шанували у багатьох колективах. Адже на той час звіти учасників художньої самодіяльно­сті, виступи хорових колективів відбува­лися до усіх великих свят.

Через п’ять років у родині народилася друга дитина - донечка Наталя. І знову пелюшки, капризування дитини, недо­спані ночі діставалися Наталії, бо любила і жаліла чоловіка, який розривався між двома школами, Будинком піонерів, дит­садком у Гужівці, а вечорами ще й занят­тями із хоровими колективами.

- У десятий рік нашого подружнього життя нас вітали діти квітами, а я вітав дружину подарунком своєї мрії, до яко­го йшов довгих десять років - легковим автомобілем. Тоді складно було придба­ти автомобіль. З цим нам допоміг батько Наталії - інвалід війни, - говорить Мико­ла Кузьменко.

Автівці особливо раділи діти. Тепер сім’я мала змогу поїхати у село, в ліс, на природу, на ставок. І обов’язково відво­зив у школу та садочок.

Як Рустам йшов до дев’ятого класу, а Наталя до першого, у родині знову сталося поповнення. Та ще й яке! На п’ятнадцятиріччя Рустама мама готувала частування, бо мала прийти кума, хреще­на мати Рустама. Аж все закрутилося: по­чалися перейми і Микола повіз дружину у пологове.

Повернувшись додому, не стримував хвилювання і вирішив зателефонувати у лікарню.

- У вас щойно народилася донечка, і че­каємо ще на одне немовля, - почув він у слухавці.
А рівно через двадцять хвилин його вітали уже із сином. Дітей назвали Іринкою та Миколкою.
У щоденних клопотах, роботі на робо­ті і вдома, летіло на крилах кохання їхнє життя. Ось уже й срібний ювілей відсвят­кували. Він припав на час нестабільності й безгрошів’я. Зарплату і ту требу було вибивати.

Старший син учився у педагогічному виші, середня Наталя - у медичному коледжі, молодші ходили до школи. Як Іринці і Миколці виповнилося по одинад­цять років, батьки вийшли на пенсію, не допрацювавши навіть навчальний рік.
Микола Миколайович майже двадцять років віддав творчості. Його гордістю були хорові колективи РВНО, праців­ників сільського господарства на чолі з головою Миколою Харченком, хоровий колектив с. Гмирянки, заводу сухого мо­лока та масла, вузла зв’язку. Хори шкіл №2 і №4 завжди займали першість, доки не перейшов у гімназію - і першість перейшла до цього закладу. А ще своєю гордістю Микола Кузьменко називає створені два шкільні та один в Будинку школярів духові оркестри.

- Ні до мене, ні після мене так їх ніхто більше і не показав. А прикро, - жалкує пан Микола.

Вийшовши на пенсію, батьки поринули у домашнє господарство. Влітку брали пайку буряків. А ще Микола Кузьменко завів пасіку. Ця нова діяльність особливо припала до душі. Пасіку вивозив у Безводівку, де серед ярів дихалося вільніше, народжувалися поетичні рядки і склада­лися пісні.

Їхня родина росла і багатіла онуками.

І знову у їхню родину увійшли свята і ювілеї. Після шістдесятого року народ­ження прокинулася Миколина муза. Він ще із школи пробував складати вірші, пісні, писати музику, але нікому не пока­зував.

У 2012 році Микола Кузьменко став чле­ном літературного об’єднання «Крини­ця», куди привів і свою шестирічну внучку Діанку, яка уже мала свою книжку» Автор­ський дебют».

Вірші Миколи Кузьменка друкувалися в десяти альманахах «Планета друзів» (м. Ялта), багато разів у районній газеті «Трудова слава», в альманахах «Оживає минувшина». Відзначений багатьма ди­пломами та грамотами, призом «Золота Ніка».

Триразовий дипломант Ялтинсько­го міжнародного музично-поетичних фестивалів, член Національної спілки краєзнавців України. Як творча осо­бистість вписаний в «Енциклопедію Ічнянщини», видану фондом Віталія Шев­ченка.
Він автор п’яти книг: «Моє рідне село Вишнівка», «З любов’ю до музики», «Людська доля трудової династії О.В, Сенчика». Останні дві: «І вишите моє життя» та «На крилах кохання», яку напи­сали разом Наталія і Микола Кузьменки, вийшли цього року.

Нові випробування підкосили пару: спо­чатку тяжко перенесли COVID, а тепер ось війна. Нині зять Сергій Швидченко воює на фронті, а вдома на його щасливе повернення чекають дружина Ірина і троє донечок - Діанка, Ліля і Богданка.

- Я найщасливіший чоловік і щиро вдяч­ний своїй дружині, що вона є моєму житті. Вона мій вогонь, мій оберіг і натхнення, моя половинка, з’єднана в одне гаря­че і любляче серце, яке б’ється в унісон п’ятдесят золотих літ. І хоч почуття кохан­ня з роками пригасають, чарівна усміш­ка, блиск в очах, вогник у серці, що за­крався між нами в юні роки залишаються до сьогодні, - говорить ювіляр.

- Знаємо точно, що не всі святкують зо­лотий ювілей, не всім дається дійти у парі до цієї вершини. Ми найщасливіша пара юності і залишилися нею до глибокої старості, - підтримує чоловіка сивочола ювілярка.

У день ювілею вся велика родина при­вітала найрідніших ювілярів. Було все, як годиться: і коровай, і пісні, і весільний та­нець, у якому помалу, тримаючись одне за одного, вальсували і юність, і зрілість, і старість.

Джерело: “Трудова слава”, Ніна Наливайко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Кузьменко, подружжя, ювілей, Ічня

Додати в:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
 

Коментарі (8)

Додати коментар
angor 12 березня 2017 г. (09:03) #[1]

Чому РґРѕ СЃРёС… РїС–СЂ тримали пані Ірину РІ тіні?! 

Чекаємо від пані Ірини переходу від пасивної форми відпочинку на Алеї Героїв до активної. Чекаємо від Вас, бо чиновники від культури на це не здатні. Бажано було б масові танці під музику оркестру "Меридіан", цю знамениту фішку Чернігова, оживити змагальним духом. і захистити від асоціальних елементів.

Friday 13 березня 2017 г. (01:39) #[2]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [1]
Ці гоцалки РґС–РґС–РІ Р· бабами РЅР° Алеї Героїв влітку- ганьба для міста!  РњР°Р±СѓС‚СЊ РІРё С” теж учасник того отвратного дійства, якщо так чекаєте начала цїєї "дискотеки" для "савецкаво саюза". Дурдом Сѓ центрі міста- РѕСЃСЊ що С” ваші  Р·Р±С–РіРѕРІС–СЃСЊРєР° РїС–Рґ РјСѓР·РёРєСѓ.   Рђ взагалі, то краще поставьте більше скамійок, Р±Рѕ ті "танцюристи", ледь РЅРµ Р· ранку окупують РІСЃС– сідячі місця, та РЅС–РґРµ Р· дитиною посидіти, та просто СЃРїРѕРєС–Р№РЅРѕ насолодитися відпочинком. 
Schwarch 12 березня 2017 г. (16:54) #[3]
Материал наглядно демонстрирует, что сфера культуры может быть самоокупаемой Рё даже приносить прибыль. РќРѕ речь, конечно , идет именно Рѕ объектах культуры, выдающих культурный РїСЂРѕРґСѓРєС‚, Р° РЅРµ Рѕ " управлениях ",  " департаментах" , которые давным давно превратились РІ рудименты прошлого Рё просто проедают бюджетные деньги, равно как Рё РІСЃСЏРєРёРµ центры, отделы Рё РїСЂ. Зато " департаментам " очень СѓРґРѕР±РЅРѕ трынькать деньги РЅР° кошторысы РїСЂРё разных фестивалях Рё " открытиях туристических сезонов ", толку РѕС‚ которых нет Рё туристам РѕРЅРё РЅРµ привлекательны. РќРѕ можно потом РІ отчет написать, что проделана работа )) Передайте Должиковой бывший кинотеатр Щорса, РїРѕРєР° РѕРЅ РЅРµ накрылся медным тазом
Игорь 12 березня 2017 г. (20:01) #[4]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [3]
Профильный зам, управление это все надстройки для создания армии чиновников, которые на практике являются бесполезной прокладкой.
yura78 14 березня 2017 г. (15:49) #[5]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [4]
перед тем, как писать, можно сначала немножко разузнать и подумать.
РІ ведении горуправления культуры находится еще 3 музшколы, худшкола, ЦБС Коцюбинского (СЃ филиалами), детская библиотека Довженко (СЃ филиалами)... 
если вы считаете, что все это не требует администрирования в лице управления - то ошибаетесь. не такой уж и большой там штат, если учесть размеры "хозяйства", - год назад все управление с централизованной бухгалтерией занимало порядка 7 кабинетов в том же ГДК (это начальник, главбух, 2 специалиста, централизованная бухгалтерия...)
а вот раздутие штата отдельных подразделений (ГДК) - да, звонок тревожный...
Schwarch 14 березня 2017 г. (23:25) #[6]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [5]
Конечно, стоит подумать прежде чем давать подобные " советы " ) В каждой школе и музее есть директор и зам. директора, то есть администрация. Что мешает им заниматься " администрированием "?. Ну, и помимо милого сердцу автора коммента горуправления культуры есть еще и областной " департамент" и там " тревожных звоночков " хоть отбавляй )
yura78 15 березня 2017 г. (10:45) #[7]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [6]
конечно! )))
расцентрализуем бухгалтерию горуправления из 10 человек и в каждой школе и библиотеке создадим по 3 человека в каждой - вот это экономия )))
или еще лучше - завуч музыкальной школы лично будет платежки в казначейство носить и балансы составлять! а уж какой план мероприятий на день города составит - просто загляденье )))

я пишу о городе, а не области. там свои "бараны", их и считайте...

и думайте хоть чуть-чуть, я вам расписал практически весь штат управления, где львиная доля - как раз бухгалтерия, а не админперсонал...
Stam 12 березня 2017 г. (19:07) #[8]
+ за ремонт. Теперь главное завершить все запланированное.
 

Коментарі (8)

Додати коментар
angor 12 березня 2017 г. (09:03) #[1]

Чому РґРѕ СЃРёС… РїС–СЂ тримали пані Ірину РІ тіні?! 

Чекаємо від пані Ірини переходу від пасивної форми відпочинку на Алеї Героїв до активної. Чекаємо від Вас, бо чиновники від культури на це не здатні. Бажано було б масові танці під музику оркестру "Меридіан", цю знамениту фішку Чернігова, оживити змагальним духом. і захистити від асоціальних елементів.

Friday 13 березня 2017 г. (01:39) #[2]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [1]
Ці гоцалки РґС–РґС–РІ Р· бабами РЅР° Алеї Героїв влітку- ганьба для міста!  РњР°Р±СѓС‚СЊ РІРё С” теж учасник того отвратного дійства, якщо так чекаєте начала цїєї "дискотеки" для "савецкаво саюза". Дурдом Сѓ центрі міста- РѕСЃСЊ що С” ваші  Р·Р±С–РіРѕРІС–СЃСЊРєР° РїС–Рґ РјСѓР·РёРєСѓ.   Рђ взагалі, то краще поставьте більше скамійок, Р±Рѕ ті "танцюристи", ледь РЅРµ Р· ранку окупують РІСЃС– сідячі місця, та РЅС–РґРµ Р· дитиною посидіти, та просто СЃРїРѕРєС–Р№РЅРѕ насолодитися відпочинком. 
Schwarch 12 березня 2017 г. (16:54) #[3]
Материал наглядно демонстрирует, что сфера культуры может быть самоокупаемой Рё даже приносить прибыль. РќРѕ речь, конечно , идет именно Рѕ объектах культуры, выдающих культурный РїСЂРѕРґСѓРєС‚, Р° РЅРµ Рѕ " управлениях ",  " департаментах" , которые давным давно превратились РІ рудименты прошлого Рё просто проедают бюджетные деньги, равно как Рё РІСЃСЏРєРёРµ центры, отделы Рё РїСЂ. Зато " департаментам " очень СѓРґРѕР±РЅРѕ трынькать деньги РЅР° кошторысы РїСЂРё разных фестивалях Рё " открытиях туристических сезонов ", толку РѕС‚ которых нет Рё туристам РѕРЅРё РЅРµ привлекательны. РќРѕ можно потом РІ отчет написать, что проделана работа )) Передайте Должиковой бывший кинотеатр Щорса, РїРѕРєР° РѕРЅ РЅРµ накрылся медным тазом
Игорь 12 березня 2017 г. (20:01) #[4]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [3]
Профильный зам, управление это все надстройки для создания армии чиновников, которые на практике являются бесполезной прокладкой.
yura78 14 березня 2017 г. (15:49) #[5]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [4]
перед тем, как писать, можно сначала немножко разузнать и подумать.
РІ ведении горуправления культуры находится еще 3 музшколы, худшкола, ЦБС Коцюбинского (СЃ филиалами), детская библиотека Довженко (СЃ филиалами)... 
если вы считаете, что все это не требует администрирования в лице управления - то ошибаетесь. не такой уж и большой там штат, если учесть размеры "хозяйства", - год назад все управление с централизованной бухгалтерией занимало порядка 7 кабинетов в том же ГДК (это начальник, главбух, 2 специалиста, централизованная бухгалтерия...)
а вот раздутие штата отдельных подразделений (ГДК) - да, звонок тревожный...
Schwarch 14 березня 2017 г. (23:25) #[6]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [5]
Конечно, стоит подумать прежде чем давать подобные " советы " ) В каждой школе и музее есть директор и зам. директора, то есть администрация. Что мешает им заниматься " администрированием "?. Ну, и помимо милого сердцу автора коммента горуправления культуры есть еще и областной " департамент" и там " тревожных звоночков " хоть отбавляй )
yura78 15 березня 2017 г. (10:45) #[7]
Р’С–РґРїРѕРІС–РґСЊ РЅР° [6]
конечно! )))
расцентрализуем бухгалтерию горуправления из 10 человек и в каждой школе и библиотеке создадим по 3 человека в каждой - вот это экономия )))
или еще лучше - завуч музыкальной школы лично будет платежки в казначейство носить и балансы составлять! а уж какой план мероприятий на день города составит - просто загляденье )))

я пишу о городе, а не области. там свои "бараны", их и считайте...

и думайте хоть чуть-чуть, я вам расписал практически весь штат управления, где львиная доля - как раз бухгалтерия, а не админперсонал...
Stam 12 березня 2017 г. (19:07) #[8]
+ за ремонт. Теперь главное завершить все запланированное.