Родина Борщ з Ічнянщини активно волонтерить, попри те, що в селі роботи вистачає
З початком повномасштабного вторгнення жителі Заудайки згуртувалися задля підтримки військових, які обороняють країну від російської нечисті. Зокрема, серед активних волонтерів Валентин та Оксана Борщ.
«Заудайські огріки — бомба!»
Попри те, що у кожного у селі повно домашньої роботи, якій ніколи немає ні кінця, ні краю, заудайці й досі знаходять час щось зібрати та передати хлопцям на передову - працюють командою на користь країни. Зібрану допомогу передають військовим, серед яких односельці і захисники із сусіднього Монастирища. І військові, і волонтери спільно виборюють перемогу України.
- Біда згуртувала, - розповідає активний житель Заудайки Валентин Борщ. - Наші люди допомагали як могли. Односельцю Сергію Мостовому збирали кошти на автомобіль. Він на фронті, Бахмутський напрямок. Збір, до речі, не закритий. Також збирали гроші на лікування та реабілітацію захиснику Богдану Борщу, який на війні отримав поранення. А ще наприкінці лютого 2022-го року власники корів здавали молоко на молочарню та кошти не забирали, сказали: «Нехай будуть тим, хто нас захищає - їм вони зараз потрібніші.
Люди відмовлялися від гуманітарної допомоги, яку їм надавала міська рада - і Валентин з дружиною власним транспортом відвозили її хлопцям, котрі стояли на блокпості у Монастирищі.
- Місцеві господині пекли пиріжки, млинці, вареники, навіть торти та інші смаколики до чаю хлопцям, які чергували на блокпості, - каже Валентин Борщ.
А коли прихожани Миколаївського храму зібрали на Великдень понад 700 крашанок - передали їх у Прилуки, а звідти вже ГО «Патріоти Прилук» - захисникам, які боронять Україну від ненависного ворога.
Свій маленький внесок у спільну справу робили й заудайські діти. Минулого року хлопці-школярі Юрій Багач, Микита Жадько, Назар та Богдан Діденки спорудили блокпост та збирали кошти на підтримку ЗСУ. На всю виручку у місцевому магазині купили що смачніше та передали бійцям.
Зліва направо: Юрко Багач, Назар та Богдан Діденки
- Бере за серце, що й діти розуміють важливість підтримки наших воїнів, допомоги у боротьбі з окупантами. І не просто розуміють, а й беруть активну участь у такій підтримці. Хлопці - молодці! - каже Валентин Борщ.
Крім того, люди із села приносили у старостат овочі, які потім разом пакували захисникам. Зокрема, забезпечували наших воїнів, які на Донецькому напрямку, картоплею.
Цьогоріч, як і минулого року, родина Борщів теж чимало її посадила. Як підросте - знову повезуть захисникам. Вже від хлопців із Херсонського та Донецького напрямків надходять замовлення.
А заудайські засолені огірки - просто бомба! Найсмачніші, переконані наші оборонці. Бо вже не один раз ними смакували, тож дякують і хочуть ще.
- Вперше військові попросили хоча б відро засолених огірків.
Якщо хлопців чимало - то що з того відра! Тож місцеві жінки швидко згуртувалися і за три тижні засолили та відправили близько 800 літрів хрумких та пахучих огірочків. Це заслуга наших господинь! Засолювали у п’ятилітрових пластикових пляшках, у маленьких відерцях, - зазначає Валентин Вікторович і також запрошує небайдужих мешканців Ічнянщини долучитися до засолювання огірків захисникам.
- А ще пам’ятаю, хтось передав баночку хріну. То хлопці ним ділилися наче червоною ікрою, кожен брав по пів ложки - такий собі делікатес був на фронті. Потім возили ще й хрін, - згадує пан Валентин.
Остання поїздка з гуманітарним вантажем відбулася у червні. Це був Запорізький напрямок. Чимало продуктів, зокрема, від євангелістів передав військовим ічнянець Микола Конончук. Його син, до речі, у Рівному теж волонтерить.
Окрім необхідної допомоги, яку збирали жителі Заудайки і Монастирища, Борщі повезли ще й музичне вітання від талановитих земляків. Директорка місцевого сільського будинку культури Любов Гор- батко написала пісню про українського воїна, яку виконала разом з очільницею Монастирищенського будинку культури Оленою Ковальовською. Пісню записали на відео, яке й подарували військовим.
Аби підтримати наших Героїв, передали й малюнки маленьких художників. Зокрема внучка Володимира Голубовського із Монастирища передала і своє відео-вітання дідусю.
Разом з Борщами їздила цього разу також дружина заудайця Сергія Кобищі - Наталія Солов’ян. За кожен шматочок нашої української землі там, зокрема, воюють Вадим Проха - із Заудайки та Володимир Левадній - із Монастирища.
- Загалом 10 односельців-захисників наразі виборюють нашу перемогу на різних напрямках, - підсумовує пан Валентин. - Крім того, один, на жаль, загинув та один зниклий безвісти.
Валентин та Оксана Борщ: «Доки йде війна - нам руки не можна опускати»
День 24 лютого 2022 року Борщам запам’ятався добре. Вранці до Вален- тинової дружини, яка працює діловодом, зателефонував староста Олександр Ре- пій і повідомив, що почалася повномас- штабна війна. З того дня родина активно допомагає військовим наближати нашу перемогу.
- Із старостою та людьми, які знали що і як потрібно робити, постійно були на зв’язку. То когось підвезти автівкою на бойові завдання треба, то приготувати їсти для хлопців з тероборони. Загалом виконували різну роботу, - пригадує
Валентин Вікторович, а потім із сумом каже:
- Багато кого з цих хлопців, яких ми годували, возили й дружили, вже немає серед нас...
Хоча у самій Заудайці орків не було, проте вони хазяйнували та наробили горя в інших сусідніх селах. І ніхто не знав, що від них очікувати і куди вони завтра попрямують. Люди були налякані, багато з них не виходили з будинків, дехто виїхав. Проблема була із доставкою продуктів. Тому Валентин з Оксаною взяли на себе відповідальність доставляли односельчанам хліб. Бувало з Ічні, а, бувало, їхали в Ольшану, де вже їх чекали прилуцькі люди з хлібом - звідти його забирали. Словом, де було безпечніше, туди й прямували. «Хто треба» передавав Валентину інформацію про те, якою дорогою краще їхати, чи пройшли ворожі колони, і так Борщі довозили місцевим хліб.
Валентин працює лісником у нацпарку, тож добре орієнтується на місцевості, зокрема, і в лісі. Знає як краще проїхати і на якому транспорті. Це неабияк стало в нагоді, бо допомагав малювати військовим карти та позначати відповідні місця, щоб потім ворогу зробити пастки...
Оксана готувала їсти і разом з Валентином возила на блокпост. Спочатку самотужки, трохи пізніше долучилися й інші заудайські жінки. Борщі з дому навіть привозили дрова тероборонівцям, аби їхнє чергування було хоч трохи комфортнішим.
Також пан Валентин розповідає, що із використаних газових балонів для ЗСУ минулого року виготовив 14 «бандеропе- чей». Більшість із них поїхали на Донеччину. Восени знову буде потреба у цих засобах обігріву. А такі буржуйки - найкращий варіант. Балонами допомагали односельці. А деякі Валентин купував у приймальників металобрухту особисто. Щоправда, нарікає, що ціну на балон почали «гілити» - від 400 гривень підскочила аж до 2000.
До наших військових із волонтерською місією пан Валентин здебільшого їздив з дружиною, заправляючи машину власним коштом. Інколи прямували й з прилуцькими хлопцями - як виходило. Але щоразу віз повну автівку всякої всячини. І ні разу не опустив руки, як і його односельці.
- Коли зайшли кацапи, я співпрацював разом з військовими аналітично-розра- хунковоїгрупи та розвідкою, - розповідає Валентин, показуючи одну із світлин, яку зберігає у телефоні.За це у жовтні минулого року йому вручив подяку начальник розрахунково-аналітичної станції.
- У єдності головна сила нашого народу, - підсумовує Валентин Борщ і додає:
- Переконаний, що ми в такому ж темпі разом із односельцями продовжимо підтримувати захисників. Робитимемо свій внесок у Перемогу!
Світлана Череп, “Трудова слава”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.