Антоніна Ворона кермує трактором, співає і ліпить вареники для військових
За зустріччю з цією жінкою ми не згледілися, як пройшло кілька годин. Розмова почалася сама по собі, перебираючи кожну віху життя і зачіпаючи стільки тем, що в один матеріал і не вкласти. І в кожній такій темі наша співрозмовниця - і самобутня яскрава жінка, одна на тисячі, і уособлення мільйонів жінок одночасно. Жінок, які запалюють і бережуть родинне вогнище. Або ж жінок, які щоночі збирають серце докупи, очікуючи на звістку від сина, що нині боронить свою землю... Жінок, які люблять життя, свою справу і вміють ділиться своєю любов’ю з іншими. І ми вирішили «намалювати» кілька портретів нашої співрозмовниці, нехай читач вже вибачить за таку розлогість думки. Тож, портрет перший.
Спортсменка, активістка і просто красуня
Приводом до знайомства з борзнянкою Антоніною Вороною стало коротеньке відео у соцмережі, на якому вона хвацько оре чорнозем на маленькому тракторці. «Ото козачка, ото по-нашому!», - подумки промайнуло. «Та я вже 33 роки - за кермом! - сміється жінка. - Ми 15 років стояли у черзі на машину, а тоді наважилися самі купувати. Я собі подумала: я теж хочу їздити! І в 1989 році пішла до автошколи, тоді у групі лише двоє дівчат було. У день, коли права отримувала, чоловік і машину пригнав. Я за кермом часто їздила, і на роботу, і у село, до батьків. Пам’ятаю, свекри із Забілівщини у гості приїхали, чоловік за столом чарочку випив, а вони: «Хто ж нас додому повезе?». «Знайдемо, хто», - посміхнувся мій Михайло. А вже як на подвір’я вийшли і я до машини пішла, то їхньому здивуванню не було меж.
Тракторець купили тоді ж, одними з перших у Борзні. У той час у приватних господарствах техніки ні в кого не було. Нам довелося навіть довідку в колгоспі брати, що ми фермеруємо, щоб отримати дозвіл на купівлю. Скільки цей китайський помічник за 30 з лишком років переробив - навіть не розказати. Землі в обробітку у нас багато було, і городина, і зернові, й сінокоси. До трактора усілякого причандалля наробили, щоб роботу якнайбільше механізувати. Головним помічником у чоловіка був син, а коли вже він пішов на війну, ми з дочкою сіли за кермо, щоб хоч якось допомагати.
Я з технікою завжди «дружила». З юності гасала на мопеді, тоді на «Яві» та ІЖу. Ми взагалі були такі активні у молодості. Була у агіткультбригаді та самодіяльності (Антоніна Василівна і донедавна співала у «Супербабусі» та «Родень», - Авт.), займалася гандболом, дівчата говорили: «Якщо до Тоні м’яч потрапить - він точно буде у воротах!» А взимку з подружкою влаштовували прогулянки на лижах: із Оленівки, звідки я родом, їхали на Кулішеву могилу (тоді, до створення музею, вона між дубів була непримітна), гуляли між деревами - й назад. А ще в школі на уроках військової підготовки любила займатися. Такий у нас викладач, молоденький лейтенантик був, а ми - старшокласниці, очима стріляли (сміється). Якщо беж жартів, то в мене й справді добре виходило, по-снайперські вражала мішені. Хоча я далеко погано бачила, але зрозуміла, як правильно приціл робити - хоч зараз на фронт!».
Крутий віраж долі
Антоніна, як і її брати, діти колгоспників, звикли до тяжкої роботи й сподівалися лише на себе. «Ніхто з нами не возився, самі пробивали собі дорогу, - згадує юність Антоніна Василівна. - Я, наприклад, дуже хотіла бути вчителем (лікар та педагог - найповажніші професії у селі були!) або журналістом. Навіть курси підготовчі пройшла при Національному університеті ім. Т. Шевченка, сама до Києва на сесії їздила. А коли прийшов час вступати, батьки дуже хворіли. Тож вирішила бути ближче до них і подалася до Ніжинського педінституту. Здала екзамени, два на відмінно, два - на «4», а пів бала не вистачило... Сиділа на лавці, дивилася, як під’їжджали «Волги», а звідти батьки інших вступників із торбочками різними виходили, так мені прикро було. За мене ж ніхто не понесе.
Пішла до райкому комсомолу, думала, отримаю направлення до якоїсь зі шкіл, попрацюю рік вожатою, а тоді знову вступатиму вже з маленькою перевагою. Але тоді стався один випадок, який перевернув усе життя з ніг на голову. Вже й питання моє розглянули, у Берестовець направили, залишилося у відділі освіти документи підписати. Я до столу нахилилася, а з розрізу вишиванки-блузоч- ки випав хрестик. Не встигла з кабінету вийти - знову до райкому викликають. «Що то в тебе на шиї? Ану, зірви!» Я оторопіла, але впевнено промовила: «Ні, мені бабуся його надягла, я хреста не зірву!» «Тоді дорога тобі закрита!». І хоч мала я багато знайомих, бо була комсомолкою-активісткою, та ніхто тоді за мене не заступився, всі переживала за власну долю. А мені ж здавалося, перекреслили все життя.
Подружка тоді вчилася на швачку у побуткомбінаті, покликала до себе. Я швачкою бути взагалі не хотіла, мені ця професія здавалася нудною, та ще й біля машинок постійно безлад, купа клаптів. Та чого зайве рік вдома сидіти? Пішла, а вже за місяць мене виштовхали вчитися і скоро я стала закрійницею (І ця розповідь буде окремим портретом нашої героїні, - Авт.).
Де я тільки не працювала за своє життя!.. І в побуткомбінаті, і в магазині райспоживспілки, вела гуртки шиття у школі та будинку культури. Коли за один тиждень поховала обох батьків і мусили глядіти за двома старенькими тітками, пішла в лікарню ліфтером, позмінно, тоді ще й санітаркою та денною сестрою-господинею у приймальному відділенні. До речі, той сад, що там поруч росте, я колись у Григорія Щербініна попросилася посадити. Шкода було, що стільки сонячного місця гуляє. Принесла сливи, абрикоси, всілякі деревця, які були, наносила води. Дехто дивувався: «Воно вам треба? Ви хоч спробуєте те, що садите?» Я словами Мічуріна відповіла: «Я не спробую, то онуки мої спробують!». Он який сад виріс, за урожаєм із відрами ходили!»
Берегиня роду
Разом із чоловіком Антоніна Василівна виплекала двох дітей. Завжди вони були під її крилом. Син Сергій міг з матір’ю поділитися найсокро- веннішим, а донька Олена завжди мала міцну підтримку.
«Дочка, як і я, рано пішла працювати, - веде далі розмову Антоніна Василівна. - Після курсів англійської мови її одразу забрали викладати до Прохорської школи (сьогодні працює вже у Кинашівській). Я тоді дуже хвилювалася: як вона, саме ще дитина, у 18 років буде з учнями справлятися? Поїхала подивитися. А я ж завжди модницею була. Й того разу одягла пальто, капелюшок, чобітки на підборах - у школі забігали, думали, перевірка з області приїхала. Підіймаюся на другий поверх, зазираю обережно до класу, а там - тиша, всі уважно викладача слухають.
Я тепер розумію, яка то важка професія. Дочка за роботою своєї дитини майже не бачила. Як було внучці 2,5 місяці, директор вмовляв Олену повернутися до школи, замінити ніким було. Ми з чоловіком теж на роботі, але так погодили свої графіки, щоб завжди хтось був із маленькою. Важко було, бувало, й по дві доби поспіль доводилося трудитися, а що поробиш? Отак, вважайте, онучку й витішили. Вона в нас талановита, співачка, як бабуся. Ми по стількох конкурсах із нею виїздили. У 2011 році від Будинку культури нас направили у Чернігів представляти Борзну на Міжнародному фестивалі сімей «Від роду до народу». На тамтешню виставку ми возили свої родинні вишивки, сорочки стародавні. Я надягла вишиванку (в ній ще гостей на власне весілля запрошувала), корсетку, намисто, які ще від бабусі зосталися.
Кореспонденти збіглися: «Це натуральне полотно? А де таке взяли? Корсетка???» Онукові костюм сама пошила, вправний козачок вийшов, теж погляду не відвести. Співали разом із онукою, а він нам підтанцьовував, як душа веліла. Сьогодні вони вже дорослі, вчаться. І в цьому я їх підтримую. Навчання зайвим ніколи не буде. А я вдома клопочу. Корову тримаю, важко, але як то без неї взагалі жити? Куди люди стільки вільного часу тоді витрачають? Я й за господарством встигаю читати, шити, вишивати, в’язати, й на фронт вареники та інші смаколики передавати. Та хіба то дивина? Мені здається, кожна жінка має це вміти, хіба ні?»
Як грім серед ясного неба
А тут 2014 рік, початок війни. Що це війна, я розуміла одразу - як по- іншому назвати події під Іловайськом?
Як сьогодні пам’ятаю: 14 серпня, Маковія. Я збираюся до церкви, букетик собі приготувала, заходжу до будинку, а Сергій гріночки смажить й у пакетик складає. Я за ним до кімнати, а там - рюкзак і речі попаковані. «Ти куди збираєшся?», - питаю. «Я їду туди» - «Як, на війну?» - «Я їду!» - «А коли?» - «Зараз».
Я думала, в мене світ закриється перед очима. Мовчав до останнього, мабуть, жалів. А може думав, буду лаятися й не пускатиму. Він же навіть в армії не був, а тут тихенько зібрав усі
Відчайдух із орденом «За мужність»
Марина ГРИНЕНКО, “Вісті Борзнянщини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.