Комарівська громада: войовнича і нескорена, вразлива, але незломлена
Однією з громад, де війну можна було не лише почути, а й відчути на дотик, стала Комарівська громада. її жителі пізнали всю щедрість «руського миру» з його пограбуваннями, пошкодженими хатами та смертю. Та попри все це люди знайшли в собі сили протистояти ворогові, прихистити та подбати про тих, кого бомби вигнали з власної домівки. Про своє 24 лютого 2022 року та життя «після» ми поговорили з сільським головою Віктором Бондаренком.
- Як Ви дізналися про початок повномасштабного вторгнення та що відбувалося у перший день?
- Я прокинувся від незрозумілого шуму, відчинив вікно і тоді вже дуже чітко почув, як прямо над моєю хатою щось пролетіло у напрямку Ніжина. Подумав, може, літак. Почав шукати інформацію в інтернеті і тоді вже картинка склалася докупи - то була одна з перших ракет, запущених по Україні. Пізніше почали дзвонити знайомі та рідні, розповідати, що у них відбувається.
Коли почалася війна, питання, з яким до мене в перший день люди зверталися найчастіше було: «Що робити й куди йти, щоб захищати країну?». Вночі ми шкільним автобусом відправили до Ніжинської військової адміністрації перших 12 добровольців. Їх мали направити на Чернігів, але вже не встигли, тож хлопці повернулися до Ніжина і воювали вже тут. Серед добровольців були зовсім різні люди: молоді і за «50», спортсмени, колишній поліцейський і вчитель, з бойовим досвідом та такі, які й строкової служби навіть не проходили.
Також створили місцеву самооборону, у кожному старо- статі обрали людей, хто слідкував за порядком і був на зв’язку в разі чого.
Люди надзвичайно згуртувалися. Того дня, коли стало відомо про рух ворожої техніки по Борзнянщині, у Комарівці на центральній площі зібралося до 300 людей. Вони були готові воювати, навіть вимагали зброю. Але її у нас майже не було. Єдиним підкріпленням був загін ЗСУ, який стояв у Кладьківці (ми їм перед цим допомагали перебратися з Воло- виці, тому знали - вони поруч).
Для початку ми вирішили перекрити деревами дороги до Ховмів і Степанівки. Думали: це зупинить ворога на годину- другу, ми встигнемо зв’язатися із ЗСУ, і наша кладьківська підмога «накриє» їх там, між селами. Так як робила це неодноразово, стріляючи по тимчасовій переправі, яку декілька днів невміло зводили окупанти на Десні. До останнього із бензопилами стояли хлопці і в бересто- вецькому лісі. Не поспішали лише тому, що розуміли: має бути хоча б десь відкритий шлях, щоб самим возити продукти чи ще щось.
Але коли почули, що танки блукають Борзною, що не всі пішли через міську центральну площу, повалили дерева й на шляху до Берестовця, Комарівки та Красносільського. Єдине село, що залишилося відкритим, були Прохори. Мабуть, хтось ворогові підказував, де можна буде прорватися. Туди росіяни й зайшли.
- Село потрапило у окупацію?
- Ні, окупацією це назвати не можна, адже фактично влада там не змінилася, залишилася українською. Ми постійно були на зв’язку із старостою і працівниками сільської ради, які живуть у Прохорах. Через село за три дні пройшли дві колони російської техніки, перша - біля сімдесяти одиниць, друга більше - півтори сотні. Перша колона ночувала у селі, вони порозбивали та пограбували магазини, позбивали електроопори, знівечили дороги, всю ніч ревла техніка, наводячи жах на людей. Так окупанти грілися, бо ніч була морозна. 4 танки, які йшли з першою колоною, чомусь після ночі не завелися, у селі залишився 21 військовий, які згодом влаштувати перестрілку зі своїми ж! Тоді якраз йшли друга колона, яка десь у Ядутах зняла нашого прапора та почепила на себе. На Московській трасі вони почали стріляти по нашій техніці (там стояло ‘кілька одиниць БМП чи БТР, ГАЗ). Ті побачили, що йде «українська» колона й стріляє, почали гатити у відповідь. Хвилин 20 між ними тривав бій. У Прохорах від нього постраждали сільськогосподарські ангари, троє рашистів було поранено.
Пізніше вони висунули умову: вони здаються у полон, але спершу «швидка» забере поранених. На перемовини поїхали хлопці з Борзнянської та Комарівської самооборони. Зі мною зв’язалися із ЗСУ, військовослужбовець із позивним «Сімба» провів інструктаж, як правильно провести всю процедуру (через скільки метрів виходити, куди відкидати зброю), застеріг бути обережними. Але коли лікарі допомогли поране- ниму, а двох забрали до лікарні, «орки» передумали. Сказали, що простим, сільським дядькам здалися б, але не ЗСУ. До речі, поки ці перемовини велися, один наш козак, житель Прохорів, заліз на танк й зняв із нього кулемета. Наші дівчата його потім «конфіскували» й передали куди потрібно.
Увечері, щойно стемніло, «орки» налагодили свій автомобіль і поїхали до своїх, у Хороше Озеро по старій сиволожській дорозі. А танки, чимала кількість боєприпасів залишилися, їх потім забрали наші ЗСУ з Вертіївки. Вже пізніше наші піротехніки розміновували та збирали боєприпаси, окрім Прохорів ще у двох старостатах.
- Крім побитих хат, серед людей не було постраждалих?
- На жаль, є один загиблий серед мирного населення. На початку війни керівник «Великого Бору», повертаючись додому з Ніжина, намагався об’їхати повалені дерева та підірвався на міні. Про це повідомили військові. Ще днів зо два піротехніки не могли до нього підійти, адже чоловіка викинуло з машини на заміновану територію, а через дощ міни могли здетонувати будь-коли.
- Із якими проблемами зіткнулася громада у перші тижні вторгнення?
- Як і у всіх - питання забезпечення продуктами. Передовсім - хлібом. На моє прохання компанія «Агротрейд» надала пшеницю. У Степанівці відновили млин і мололи муку. Отримали дозвіл від керівництва фабрики печива «Борзна» й на базі їхньої філії у Комарівці налагодили випікання хліба. Компанія «Кернел» надала КамАЗа, який переобладнали для перевезення випічки. Тиждень-півтора розвозили безкоштовно, потім продавали по 10 гривень, щоб розраховуватися за електроенергію та роботу.
Було сутожно з паливом. Дизельне пальне дали інвестори, ще трохи - з комарів- ської заправки, коли почалися обстріли. Тоді ми заправили все, що можна було: автобуси, транспорт комунальних служб і самооборони, машини сільської ради. Ми з нашим водієм, пізніше - й працівниками комунальної служби їздили за гуманітарною допомогою, за ліками (у сільській раді складали список, що кому потрібно), в Ніжин, Козелець і Вересоч.
Також організували роздачу молока. Загалом трьома тракторами з бочками розвезли десь 150 тон. СТОВ «Красно- сільське» давало не лише молоко, а й м’ясо, яке відвозили спочатку в наш Терцентр та Комарівську гімназію, решту розділяли по старостатах.
Та й люди самі допомагали один одному. Із внутрішньо переміщеними особами, а їх у громаді було 1200 осіб, ділилися всім, чим мали.
Про підтримку у непростий час розповів і директор згаданої Комарівської гімназії Віктор Стриженко.
- На той момент у нас навчалося 62 дитини, на цілодобовому перебуванні - 59. Коли 24 лютого ми дізналися про початок війни, попросили як місцевих батьків, так і з інших сіл забрати дітей додому. Більшості вдалося це зробити, а 11 учнів так і залишилося в стінах гімназії. Це був один із найщемли- віших моментів, адже діти сприйняли жахливу звістку болісно, дехто навіть плакав. Вони не хотіли розлучатися з однокласниками.
З дітьми постійно працювали педагоги, 2 вихователів, вночі - 2 помічників вихователя. Найстрашніші моменти, коли були вибухи у Прохорах, вони перечікували у надійному підвалі відреставрованого гур- тожитка.
У перший день ми зіткнулися з проблемою забезпечення дітей хлібом, бо зупинилося централізоване завезення продуктів. До мого прохання про допомогу з розумінням поставилося керівництво цеху фабрики печива «Борзна»,
тож це питання швидко вирішилося. Так само нас підтримали ПП «Піски», благодійна організація «Скоропослушниця» допомогла із засобами гігієни, Борзнянська філія ТОВ «Українська молочна компанія» забезпечувала заклад м’ясом, с/г підприємство «Надія» давало молоко, яке заступник сільського голови привозила власним транспортом. Молока було вдосталь, тож наші працівники переробляли його на сир, твердий сир, кефір і сметану.
Також не було жодного дня, щоб дітьми не поцікавилися керівник громади, служба у справах дітей Комарівської сільської ради, керівництво обласного управління освіти. Останні пізніше, влітку, подбали й про оздоровлення дітей у таборі відпочинку на Закарпатті, дістатися куди допомогли ще одні благодійники - БО «Мі- сія-823».
Всім нашим помічникам ми завдячуємо тим, що наші діти всім були забезпечені, не відчувши в повній мірі всіх жахіть війни.
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 02.03.2023, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Комарівка