Від колгоспу до власної справи: Катерина та Микола Скоробагатьки з Мени знають ціну праці
Ця родина добре відома не лише в Мені. Близько 20 років тому Скоробагатьки започаткували свій бізнес, який суттєво полегшив організацію рідними та близькими проводів в останню дорогу покійних. До цієї справи Скоробагатьки йшли довго Вони у парі майже 54 роки. Живуть у любові та злагоді.
СВИНАРКА І ШОФЕР
Катерина Іванівна і Микола Ілліч народилися і зросли в Жовтневому (теперішньому Покровському). Там і покохали одне одного, побралися.
Розпочинати подружнє життя вирішили в Мені. Працевлаштувалисяутодішньому колгоспі «Перше травня». Катерина змалечку була привчена до будь-якої сільської роботи, тому і в колгоспі не стала шукати теплого місця, а пішла працювати свинаркою. Робота ця була не з легких, бо багато чого доводилося виконувати вручну.
Микола Ілліч шоферував. З дитинства знав ціну шматка хліба. Його батько Ілля Омелянович хоча і був без обох ніг, але близько 40 років доглядав колгоспних телят. Звісно ж, Микола допомагав батькові поратися. Так і пізнавалися на практиці нелегкі сільські заробітки.
У Катерини Іванівни батько теж був інвалідом війни, то дівчина мала нелегке дитинство, оскільки треба було в усьому допомагати батькам. А в селі, як відомо, ні домашньої, ні городньої роботи ніколи не переробити. Голова менського колгоспу «Перше травня» Микола Лось був дуже задоволений ставленням Скоробагатьків до роботи, житло їм виділив. Але молоді згодом вирішили залишити колгосп, знайти кращу роботу, побудувати власний дім. Сказали про те керівнику господарства, а той і слухати не хотів, обіцяв ледь не золоті гори. Та Скоробагатьки були невблаганними.
НОВА ОСЕЛЯ І НОВА РОБОТА
- Ми не одну хату збудували за своє життя, - кажуть Скоробагатьки. - Свій дім, а ще будинки для синів. Довелося і перебудовуватися, шукати краще місце для оселі.
На той час Микола отримав спеціальність будівельника - вивчився в Остерському технікумі. А Катерина трудилася в комбінаті побутового обслуговування. Жили собі як усі люди - працювали, ростили дітей.
Атоді Микола Ілліч вирішив застосувати здобуті знання на практиці, тим більше, що робота ця йому подобалася.
- Я укладав угоди з будівельними організаціями і віддавався улюбленій праці сповна, - розповідає Микола Скоробагатько. - На той час були популярні так звані фінські будиночки, які замовляли як селяни, так і промислові підприємства для своїх працівників. Таких я облаштував десь з пів сотні.
А ще ж були замовлення на зведення котеджів, складів, ангарів. Миколі Іллічу було все те під силу. Дуже радів, коли новосели схвалювали нове житло, дякували майстру за роботу. І так протягом 20 років дарував людям радість.
ВІДПОЧИВАТИ ВОНИ НЕ ЗВИКЛИ
Якось хтось із родичів Скоробагатьків помер і потребувалася допомога в організації похорону. На той час потрібно було добре побігати по місту, аби купити все необхідне - труну, вінки, свічки, хустки. А ще домовитися із батюшкою, щоб він провів обряд поховання. І копачів могили треба було знайти. Словом, турбот багато.
Микола Ілліч взявся допомагати родичам покійного, тим більше, що мав власне авто, тож вирішувати проблеми було простіше. Люди, які прийшли на похорон, висловили побажання Миколі Скоробагатьку, щоб він взявся за організацію похоронних церемоній. Добре все обмізкувавши, Микола Ілліч відкрив похоронне бюро. Дуже скоро воно набуло популярності, адже родичам померлого не треба вже було бігати по базару чи магазинах - усе, що було потрібно, надавали Скоробагатьки.
- Я завжди допомагав рідним покійника, щоб усе було як треба, - каже Микола Ілліч. - Навіть опускати труну в могилу. Доводилося надавати ритуальні послуги і в деяких селах Менщини.
Зараз Скоробагатьки на заслуженому відпочинку. У Миколи Ілліча стали дуже боліти ноги, тому він свій бізнес передав сину Геннадію. А Катерина Іванівна захопилася вирощуванням квітів - як кімнатних, так і вуличних.
ЗНОВУ НОВИЙ ДІМ І НОВІ СУСІДИ
Скоробагатьки-старші вже не дужали утримувати свій великий дім - сили потроху покидають обох. А обоє люблять чистоту, порядок у всьому. Тому й вирішили з сином та його сім’єю помінятися будинками. Тепер син господарює у батьківському обійсті, а батько - у синовому.
- Ми тут дещо удосконалили, - каже Катерина Іванівна, - перекрили дах, утеплили стелю, у хаті тепер у нас тепло. От тільки землі біля оселі обмаль - лише чотири сотки з будинком та господарськими будівлями. На квіти випадає зовсім мало місця.
Коли Скоробагатьки оселилися в синовій хати, то, окрім того, що її відремонтували, стали наводити лад на вулиці. Неподалік від їхнього дому довгі роки стоїть занедбана хата - хазяйка її померла, а спадкоємців немає. Поруч із тією будовою стояла ще старіша хата-розвалюха, а навколо неї - дикі кущі, кропива. Було й бите скло та інший непотріб.
Микола Ілліч та Катерина Іванівна організували суботиик, кожен, хто хотів, долучався до прибирання занедбаної території. Одного дня роботи виявилося замало, тож Скоробагатьки завершували розпочату справу самі. Тепер на той клаптик землі любо-дорого глянути. Периметр заквітчаний низькорослими хризантемами, посередині - ягідні кущі та різноманітні квіти. Господар зробив лавочку біля квітника, аби й сусіди могли відпочити в затінку та помилуватися веселковою красою.
Зробив Микола Ілліч ще одну лавочку - для сусідських вечірніх посиденьок. А ще він почистив і відремонтував колодязь.
З появою водогону колодязем перестали користуватися, «доброзичливці» туди накидали сміття, пластику. Скоробагатько обладнав колодязь механізмом, який дозволяє качати воду, а не тягати її з глибини відром. На жаль, колись прозора і смачна вода сьогодні вже не та. Дуже шкода.
Якщо у Катерини Іванівни захоплення - квіти, то у Миколи Ілліча - риболовля. їздить власним авто на Десну та її затоки разом із сусідом Василем Ющенком. І відпочивають там душею. Без улову Ілліч ще не повертався ніколи. І сусідського котика обов’язково пригостить. А той, як почує гуркіт машини, вилітає зі свого двору і чекає на гостинця.
Ось так і живуть Скоробагатьки - у щоденних турботах і в злагоді. Наступного 11 травня святкуватимуть 54 річницю подружнього життя. А привітати їх є кому - сини з невістками, троє дорослих онуків. Адрузів у них - годі й порахувати!
Джерело: газета “Наше слово”, Раїса МИХАЙЛЕНКО. Фото з архіву Скоробагатьків
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Скоробагатько, Мена