Ніна Крук на площі у 5 соток влаштувала квітковий рай
Побувати на подвір’ї жительки села Вільшане Ніни Федорівни Крук - це не тільки відчути позивні емоції. Тут отримаєш справжню арттерапію квітами. У дворі, як каже жінка, ростуть красиві квіти. Так вона називає троянди. А на городі справжній квітковий рай. Тільки уявіть: квітами засаджено увесь город - більше 5 соток!
Подивишся зранку на такий різнокольоровий килим - й одразу програмуєш себе на позитив. З квітника зазвичай починає кожен день Ніна Федорівна. Його не можливо не споглядати. Щойно відкриваєш двері будинку і опиняєшся у квітниковому раю.
ДОГЛЯД ЗА КВІТАМИ - ПОРАДИ ВІД КВІТНИКАРКИ
Ніна Федорівна завжди займається вирощуванням квітів - це красиво і двір доглянутий. А ось три роки тому для квітів відвели увесь город.
- Невістка запропонувала. Вона познайомилась у Києві з жінкою, яка торгує квітами. Та дала їй багато нових сортів різних екзотичних квітів, було багато герберів. Мені зовсім не жаль городу. Землі для картоплі й усього іншого вистачає. Минулі роки посередині клумби діти встановлювали великий басейн, купалися там онуки. Квіти зазвичай садили не хаотично, як цього року, а починали з низеньких і до високих. Орієнтувалися і на кольори, і на види квітів, і на сорти. А цього року я сама висаджувала як вистачало сил. Після перенесеного ковіду, ноги дуже болять, спираюся на палицю. Скопати увесь город допоміг 18-річний онук.
На клумбі яких квітів тільки немає: багато весняних (нарциси, тюльпани), їх квітникарка викопує кожні 2-3 роки. Потім квітнуть троянди, лілії, пізніше гладіолуси. До речі, минулі роки гладіолуси після дощу нахилялися, ламалися, треба було підв'язувати. Цього року, вичитавши в інтернеті досвід однієї квітникарки, посадили із внуком глибоко. Довго не видно було сходів, та тепер, навіть після рясних цьогорічних дощів, гладіолуси, як солдатики.
Цвів перший рік мигдаль рожевий. Вся велика клумба по колу обсаджена майорами, жоржинами. Жоржини - квіти, які відрізняються найбільшою різноманітністю видів і сортів серед усіх квіткових рослин. Привертають увагу жоржини насичених яскравих кольорів, різноманітних відтінків, з різноманітною формою квітки. За жоржинами теж потрібний догляд. Коли відцвітуть, викопати, висушити, потім Ніна Федорівна кладе їх у пластмасові ящики з дірочками і обов'язково на низ насипає піску, без нього квіти гниють. А весною буває виносить вже із погреба з ростками.
За трояндами у Ніни Федорівни теж неабиякий догляд. Перед першим цвітінням, щоб рясно цвіло, бризкає розчином рицинової олії (касторове масло). Бризкає таким розчином і перед іншим цвітінням. Між цим обробляє і хімічними розчинами.
Вже починають квітнути осінні хризантеми.
За межами клумби росте полуниця і малина, дині і кавуни.
На цей рік планували встановити ще бесідку. Проте війна все перекреслила.
- Діти довго не могли приїхати у село. Спасибі Юрі Смаглюку, перевіз їх аж у квітні. На другий день війни у дітей, які проживають у Чернігові, зруйнували будинок. Відбили куток, а дах із металочерепиці полопався. 11 років будували власне житло, а воно прийшло і за мить все зруйнувало. Каже невістка, лежимо з меншим сином у підвалі і небо видно. Старший син був у гаражі, прийшов до нас, дуже переживав чи всі живі. А тоді пішли по міських підвалах. У підвалах люди один одному допомагали, як могли. Чоловік-волонтер щодня приносив хлібину і вони ділили на всіх. Приносив і цукерку, бо знав, що там дитина.
Коли приїхали, то на той час 4-річ- ний внучок вмостився на диван і сказав: «Бабусю, який у тебе м'якенький диван». Як зайшли діти до хати, то не могли напитися водою. А я бачу діти голодні, відразу зателефонувала до Андріївни (продавщиця) і попросила скільки може хліба залишити, бо в хаті 6 чоловік. Попервах у нас давали по четвертині. Дякую їй принесла аж 2 буханці. Малий Павлуша так обережно їв хліб, що не залишав ні крихти. А тоді з'явились цукерки. Куплять йому, а він половинку з'їсть, решту у кишеню, каже, щоб на завтра ще вистачило. Війна навчила бути бережливими, всіх змінила.
На відновленні житла у Чернігові всі сусіди дружно працювали, як могли один одному допомагали, ніхто нікому нічого не платив. Діти у селі купили шифер і вже перекрили дах. Їхня округа вже майже відновлена, залишились ті будинки, які розбиті вщент, їхні господарі виїхали.
ПРО ЗСУ НЕ ЗАБУВАЮТЬ НІ НА МИТЬ
Доки любуємося квітами, угледівши незнайомців, завітала і сусідка.
- Ви з Сосниці?
- Так, - кажу.
- Ніно, давай наріжемо квітів на букети для ЗСУ, хай везуть.
- Я не проти, хоч і всі виріж, - каже Ніна Федорівна.
За деякий час багажник був заповнений квітами, які ми передали Наталії Жуковецькій - організатору проекту «Букет для ЗСУ». Жінки постійно думають про солдатів. Приготували огірки для здачі, а там багато таких, що не приймають, більші норми (11 см), то сусідки вирішили посолити та восени передати ЗСУ.
ОГІРКОВИЙ БІЗНЕС
у Ніни Крук вже не перший рік. Точніше було сказати бізнес її невістки, яка працює вихователем у Києві і на літо приїздить у село.
- Позаминулий рік то був справжній бізнес. За сезон на огірках невістка вторгувала 33 тисячі гривень. А цього року бізнесом назвати важко, і ціни нема, і урожаю нема. Засаджуємо соток 6-10, півтори тисячі стебел. Приймають підприємці з Сосниці лише 7, 9 та 11 см по 12-18 грн. за кілограм, - розповіла Ніна Федорівна.
ТАЛАНОВИТА СІМ’Я
У розмаїтті квітів можна побачити пластикові дзвіночки, часи, Лунтика, пальми. Це витвори мистецтва 16-річної внучки. Дівчина має художнє бачення до всього, бо гарно малює. У бабусі мало не десяток картин внучки. Зберігається малюнок, який малеча намалювала ще перед 1 класом (на фото). Талановите сімейство в усьому. Приміром, син виклав дерев'яними колодочками доріжку біля порога. Він оригінально підбив гіпсокартоном стелю, заховавши сволоки.
Діти намагаються полегшити мамі роботу на кухні. Вони їй придбали електричне обладнання. Електрична м'ясорубка - то дійсно знахідка, бо Ніна Федорівна багато закриває кетчупів. Найбільше облюбувала рецепт із крохмалем. Залюбки поділилась з читачами.
Потрібно: 4 кг помідорів, 0,5 кг цибулі, 2 головки часнику, 2 ст. л. солі, 300 гр цукру, 150 гр оцту, а далі спеції за смаком: кориця, гвоздика, перець, лавровий лист.
Перемолоти помідори, 5 хвилин кип'ятити. Відлити 2 черпаки, хай прочахає. Додати цибулю, сіль, всі інші спеції і вари- ти1 годину. Наприкінці за 15-20 хвилин додати ту суміш, яку відливали, попередньо додавши крохмалю стільки, щоб було круте. І наприкінці додати часник (можна і більше 2 головок).
Щоб було однорідне, схоже на магазинну томатну пасту, попередньо треба процідити перемелені помідори, тоді часу для варки піде менше.
До речі, знову порада від Ніни Федорівни. Щоб часник швидко почистити, потрібно його опустити у кип'яток на 5 секунд. Тоді він сам лущиться.
РОМАШКИ - ВІД ЗАПАЛЕННЯ, СПОРИШ ВИВОДИТЬ ШЛАКИ
Квіти - не єдине захоплення жінки. Вона трішки знається на травах, тих, що ростуть навколо: ромашка, цикорій, спориш. На зиму вона насушує цілий мішечок і готує лікарські чаї.
- Готую такий чай: 2-3 листочки смородини, 2 листочки суниці, споришу одна частина від цього. Такий чай і ароматний, і виводить шлаки. Якщо треба сечогінний засіб, то до цього додайте листочок кульбаби. Цикорій має антисептичні властивості та сприяє виробленню жовчі. Його можуть призначити при цукровому діабеті як допоміжний засіб, що дозволяє знизити рівень глюкози в крові. А ще рослина активізує обмін речовин. Ромашка лікарська згодиться від запальних процесів. Заварку можна не тільки пити, а й мити шкіру. Мої внуки умиваються ромашковим розчином, щоб підліткові прищики зникли, - так коротко жінка розповіла про декілька лікарських рослин.
Квіткове різноманіття на подвір'ї Ніни Крук справді вражає.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 25.08.2022, Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.