Люба ганяє на тракторі – мужики ледь з вікон не випадають
Уселі Количівка Чернігівського району трактори ледь не у кожному дворі. На них навіть жінки катаються. Проте найвідоміша трактористка — Любов ЛУК'ЯНЕНКО.
— Любка ганяє на тракторі. Вона і в городі все чисто робить, і за хлібом у магазин їздить, — розповіли односельці.
Поїхала подивитися.
Др-р-ррррр... Спочатку з-за рогу з'являється червона мордочка «китайця». За кермом та сама Любов. Гарна зачіска, намисто на шиї, чарівна усмішка. Жінка міцно тримається за кермо, вправно переключає передачі.
До Чернігова Любов Петрівна приїхала у 14 років з Луганської області. Сестра тут працювала. Хотіла вступати до технікуму, та не вийшло. Пішла на «капронку». Там і залишилася. Зараз працює на «Берегині». У Количівці великий будинок, хазяйство, двоє дітей, онучка Настя. Усе треба встигнути.
— Трактор «WEITUO» ми взяли три роки тому у кредит, — говорить Любов Петрівна. — Треба і дрова возить, і на город, і з городу. У хазяйстві — річ незамінна. Є ще за селом 4 сотки. їздимо. І у ліс на ньому, і до магазину.
— Якісь спеціальні курси закінчували?
— Ні, адже на такому тракторі можна їздити і без прав. Чоловік мене усього вчив. Де і що натискати, як їхати. У нього інсульт був. Ліва сторона погано працює. Отож довелося мені за кермо сідати. Спочатку тільки по вулиці пробувала. А тоді вже на город.
— У нас і вантажівка була, та жінка з нею не справлялася, — додає Олексій ЛУК'ЯНЕНКО. — Продали.
— А от на «китайці» — нічого трудного. Ключ повернув, завів і поїхав. Мені сусідка каже: я б не сіла, я боюсь. А чого ж тут боятися, — сміється Любов Петрівна.
— Ви й орати вмієте?
— Аякже. Ми одразу і плуг купили, і причіп. Я на тракторі навіть до сестри у Козелець їздила. Картоплю помагала перевозити. Міліціонери тільки дивилися, а мужики ледь з вікон не випадали. Добре, шиї собі не поскручували. Дорогою ще й здоровий трактор обігнала.
— Ремонтуєте теж самі?
— Ну, якусь гайку прикрутить можу. А вже з мотором не справлюсь, то до спеціаліста треба.
— Ви, мабуть, і косити можете?
— Та я все можу. Треба тільки спробувати. Косарки у нас ще нема. Тримаємо кролів, їм багато не треба.
У мене ще мрія є — поїхати на тракторі у Ріпкинський район за грибами. Все за роботою ніколи.
Навчитися можна за півтора місяця
Придбали ви такого от «китайця». А що з ним робити? Де навчитися на тракториста?
— У цьому році на базі нашого центру вперше було організоване навчання на тракториста-машиніста певної марки трактора, — говорить директор обласного навчально-виробничого центру Олександр ТРИГУБЕНКО. — Термін навчання — 1 місяць. Плюс ще місяць — практика. Коштує курс —1000 гривень.
Також на п'яти наших навчальних дільницях, а це — Чернігів, Короп, Козелець, Прилуки, Городня, можна вивчитися на категорію «А», тобто керування всіма видами тракторів, крім важких. Наприклад, Т-150К, К-701. Ця категорія вже дає право роботи по найму. Термін навчання — три з половиною місяці. Вартість —1500 гривень.
У майбутньому, як тільки наберемо групи, навчання на тракториста-машиніста конкретної марки трактора буде не лише в обласному центрі.
— Дівчата у вас навчаються?
— На водіїв — повно, а от трактористок нема, — відповів Олександр Харитонович.
В трактористи б я пішов...
На трактористів навчають у:
Ніжинському ПАЛ (професійному аграрному ліцеї") Сосницькому ПАЛ
Дігтярівському ПАЛ (Срібнянський район) Сокиринському ПАЛ (Срібнянський район) Щорському ПАЛ
Замглайському аграрному ПТУ (Ріпкинський район) Куликівському ПАЛ Ічнянському ПАЛ
Мринському ПТУ № 33 (Носівський район) Варвинському МНВК (міжшкільному навчально-виробничому комбінаті)
Вертіївському МНВК (Ніжинський район) Городнянському МНВК Козелецькому МНВК
Лосинівському МНВК (Ніжинський район) Малодівицькому МНВК (Прилуцький район) Новобиківському МНВК (Бобровицький район) Носівському МНВК
Степанівському МНВК (Менський район) Щорському МНВК
* * *
Із числа своїх студентів на трактористів-машиністів навчають у:
Ніжинському агротехнічному інституті
Бобровицькому коледжі економіки та менеджменту імені О. Майнової
Борзнянському державному сільськогосподарському технікумі.
Можуть і оштрафувати
З початку року по області сталося сім дорожньо-транспортних пригод за участю різних тракторів. Дві людини травмовано. Співробітники державтоінс-пекції можуть мати претензії до тих, хто керує тракторами, не тільки у випадку ДТП.
— Кодексом про адміністративні правопорушення передбачено кілька випадків притягнення до відповідальності тих, хто керує трактором, — говорить Олена ЦАРЮК, старший інспектор відділу ДАІ області.
Зокрема, якщо трактор зареєстрований в інспекції держтех-нагляду облдержадміністрації, має номер, але водій не має посвідчення і відповідної категорії, його можуть оштрафувати на суму від 510 до 595 гривень (ст. 126 ч. 2 Адмінкодексу).
Якщо трактор зареєстрований і у водія є всі документи, але він їх забув дома або не хоче пред'являти з якихось причин, — штраф від 425 до 850 гривень (ст. 126 ч. 1).
У разі, коли трактор не зареєстрований і без номерів, протокол складається відповідно до ч. 5 ст. 121. Штраф від 170 до 255 гривень.
Коли не зареєстрований, без номерів, водій не має документів, його мають право оштрафувати відразу за двома статтями.
У перших двох випадках адміністративні протоколи інспектор складає і відправляє на розгляд начальнику відділення ДАІ району для прийняття рішення.
У разі відсутності реєстрації і номерних знаків інспектор виносить на місці постанову про накладання штрафу. А трактор можуть забрати на штрафмайданчик, — пояснює Олена Володимирівна.
«Китайці» в області
За даними інспекції держтехнагляду облдержадміністрації, в області у приватній власності громадян зареєстровано 23761 трактор. З них «китайців» (тракторів китайського виробництва) — 1157 (дані за 2006-2009 роки).
Чи реальна ця цифра? Адже в деяких селах через двір — трактор.
— В Іванівці та Количівці близько 35 тракторів, — говорить іванівський сільський голова Світлана СТРУК.
— Це зареєстрованих чи усіх?
— Та вони майже всі й зареєстровані. Такі вимоги. «Китайці» легкі в керуванні. Тому все частіше за їх кермо сідають жінки, молоді
дівчата.
Зареєструвати трактор потрібно у десятиденний термін з моменту покупки. Вартість — близько 200 гривень. Якщо не встигли, сума за реєстрацію збільшується удвічі.
Марина Забіян, Валентина Тимошко, тижневик „Вісник Ч”, №26 (1206)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.