1, 2, 5 та 10 гривень стануть монетами. Зате тисячні купюри краще розміщаються у гаманці?
Днями потримала у руках гроші. П’ять банківських пачок 20-гривенних купюр. По суті ціла торба дрібно порізаного паперу. Не подумайте, що свої. Подруга похвалилася зарплатою за два місяці. А якби в обігу були тисячні купюри, то замість п’яти товстих пачок їй вручили б десять тонких папірців. Поклав у гаманець, і нема проблем. Звісно, якщо заробив.
Чому тисячні купюри спали на думку? Національний банк України повідомив, що 14 березня презентує нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень: «Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу. Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів, доки монети природно та поступово не замістять банкноти в обігу».
У Нацбанку кажуть, що оновлення національної валюти планове та розпочалося з банкноти номіналом 100 гривень зразка 2014 року, уведеної в обіг 9 березня 2015-го. А як ще їм пояснювати. За гривню вже не купиш не те що хлібини — не вистачить і на маленьку булочку. Гривня перетворилася на копійку.
Ще минулого року експерти передбачали: якщо дрібні купюри стануть монетами, чекайте тисячну купюру. Весь 2017 рік тільки й говорили, що її вже надрукували, от-от покажуть, але крупна гроша так і не побачила світ. Можливо, тому, що ніяк не могли домовитись, хто буде зображений на купюрі. Пантелеймон Куліш, письменник, наш земляк? Академік Володимир Вернадський? Пилип Орлик, автор першої Конституції? Степан Бандера, лідер ОУН? Здається, лише Симона Петлюру, головного отамана збройних сил УНР у цьому зв’язку не згадували. А шкода — він симпатичний і у військовій формі.
Куліш не пройшов, про це були офіційні заяви Нацбанку. Вернадський виявився членом Петербурзької академії і професором Московського університету. Бандера все ще викликає суперечки.
Можливо, новий глава Нацбанку прояснить ситуацію.
І представить нову купюру. Коли його врешті-решт призначать. Верховна Рада ще не голосувала за Якова Смолія — кандидатуру, подану на розгляд парламенту Президентом. Планують у четвер. Питання є в порядку денному.
На Чернігівщині найбільш ходова валюта досі картопля. То який сенс нам переживати, стежачи за перетвореннями грошей, буде інфляція чи не буде? Якщо й буде, то не перший раз. Ми привичні.
Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №11 (1662), 15 березня 2018 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: гривні, монети, Нацбанк, грошові купюри, «Вісник Ч», Ольга Макуха