Ансамбль «Народна Криниця» ледь не виступив у Російському центрі Чехії. А чи мав?
«Хотів повідомити, що ансамбль «Народна криниця» з Ніжина днями ледь не виступив у Російському центрі культури. Ми про це нічого не знали, і лише якимось чудом цей концерт зірвався і вдалося уникнути скандалу. Я взагалі не розумію, у кого в голові з цього ансамблю народилася ідея виступати у російському центрі? Нас вони не інформували. Просто інформую вас, можливо, можна провести з ними якусь профілактичну роботу». Таке повідомлення у четвер, 2 листопада, надіслав Євген Перебийніс, український дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці, народному депутату Олександру Кодолі, в округ якого входить і Ніжин.
Справді, у «Фейсбуці» на сторінці Російського центру науки і культури у Празі серед заходів був анонсований виступ колективу, розписана програма, яка включає 15 номерів. Поряд позначка «Отменен». У іншому матеріалі Центр повідомляє про раптову-відмову учасників колективу виступати, що пов’язано із захворюванням. Ніби дехто з колективу застудився внаслідок урагану, що пройшовся Прагою 29 жовтня.
А вже у понеділок, 6 листопада, у чернігівському прес-центрі відбулася конференція за участі Ольги Синиці, керівника колективу, Володимира Дорохіна, директора Ніжинського коледжу культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, при якому діє ансамбль, Олександра Левочка, директора департаменту культури і туризму, національностей та релігій, а також учасників колективу. Ансамбль вокальний, до речі.
— До Чехії ми поїхали на запрошення творчого об’єднання «Галицька муза» зі Львова, — розповіла Ольга Синиця. — Пропозиції від цієї організації надходили на адресу коледжу і раніше. Проте коштували поїздки в межах 180 євро з людини. Цього ж разу вартість була — 120 євро (це приблизно 3600 гривень). Тому і зацікавились. 38 чоловік. Учасники ансамблю віком від 18 до 20 років.
Та й їхали ми на виступ, що мав відбуватися в рамках Дня Праги. Концерт заплановано на 14 годину у Празькому університеті. До цього співали у місцевому торговельному центрі. Згодом отримали повідомлення про перенесення часу основного виступу. А водіям на телефон прийшло СМС з адресою місця проведення заходу.
Приїхали раніше, щоб підготуватися. Та вже біля входу побачили російський прапор. Я одразу сказала артистам, які налаштувалися до виходу, зайняти свої місця. А сама пішла подивитись, куди ми потрапили. На приміщенні була табличка російського науково-культурного центру. Я навіть не заходила усередину. Буквально за дві-три хвилини спільно з колективом було прийнято рішення не виступати.
Потім мені телефонували організатори. Щоб не загострювати ситуацію, сказала, що дехто з хористів захворів. Дітям же одразу повідомила, що для Росії виступати не будемо.
Звертатись до посольства України в Чехії мені і в голову не прийшло. Не виступили, то й не виступили.
Щодо організації поїздки спілкувалися з Миколою Шевчуком. Усе йшло як ішло. Ми ж не вперше на міжнародному фестивалі. Та це шахрайство. Хоча ми попередньо спілкувалися з колегами з інших колективів Чернігівщини. Ні про які непорозуміння у співпраці з цією організацією ніхто не говорив.
До речі, буквально сьогодні знову надійшла пропозиція щодо поїздки від цієї ж організації.
Ще учасники колективу розповіли, що їх мали поселити у тризірковий готель у Празі, а вивезли за 50 кілометрів і оселили у бунгало з дірками у матрацах, годували чимось на кшталт «Мівіни» (вермішелі швидкого приготування). До того ж у готелі не було Інтернету. Артисти припускають: це спеціально, щоб вони не побачили афіш, розміщених на сайті.
«Скандал за 63 євро»
Так вважає Микола Шевчук, директор творчого об’єднання «Галицька муза». Микола Миколайович розповів телефоном, що вже близько тридцяти років організовує схожі поїздки, співпрацював у тому числі з колективом зі Сновського району. Така ситуація виникла уперше. На додачу до телефонної розмови Микола Миколайович надіслав письмовий коментар.
— Вартість поїздки становила 120 євро. У цю вартість входили всі послуги: проїзд, екскурсійна програма в Празі та Дрездені, дві ночівлі, два сніданки, дві вечері, — повідомив Микола Шевчук.
— Скільки за свій виступ мав отримати колектив?
— Про гонорар мови не йшло. Виступ безкоштовний.
Як інформувала чеська сторона, чимало установ та організацій відмовляли в організації концерту для «Народної криниці» Погодився організувати виступ лише Російський центр науки та культури у Празі. Була узгоджена 18 година 30 жовтня 2017 року. Російський центр виготовив рекламу ансамблю «Народна криниця» та розповсюдив її в інтернет-мережі із запрошенням відвідати концерт. 24 жовтня 2017 року на електронну адресу Ніжинського коледжу культури було надіслано програму поїздки. В ній вказано, що на14 годину група приїжджає до Російського центру, потім має вільний час і о 18 годині — виступ. Крім того, 25 жовтня 2017 року було передано в Ніжинський коледж культури інформацію з посиланням на сайт, в якому йшла мова про виступ ансамблю «Народна криниця» в Російському центрі науки та культури в Празі.
Більше того, Ользі Синиці було вручено програму погодинної поїздки, де було зазначено, що планується виступ групи в Російському центрі науки і культури.
А ще Ольга Синиця довго не хотіла розраховуватися з власником готелю за надані послуги, що нібито поганий готель та погане харчування, і зрештою недоплатила готелю 63 евро, про що засвідчує рахунок-фактура готелю.
Марина Забіян, тижневик «Вісник Ч» №45 (1644), 9 листопада 2017 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.