Венозне серце — у литці

«Відірвався тромб». Ці слова часто рівнозначні смерті. Як уникнути тромбів, розповідають судинні хірурги Чернігівської міської лікарні №2: заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук і завідувач відділення серцево-судинної хірургії Микола Шульга.



- відчути тромб
Сигнали: біль, набряк, судоми


— Симптоми тромбів — біль, набряк, — говорить Едуард Рибачук. — Можуть бути судоми нижніх кінцівок. Хоча ряд венозних тромбозів проходить безсимптомно.

— Поверхневі вени ми бачимо, отже, помічаємо ущільнення, гіперемію (почервоніння), — при варикозній хворобі, вона часто буває супутньою при утворенні тромбів, — додає Микола Шульга. — А глибокі вени не видно. Люди звертають увагу, що одна кінцівка набрякла більше, ніж інша. Залежно від ступеня ураження глибоких вен може бути набряк і гомілки, і стегна. Це привід запідозрити, що, можливо, у глибоких венах утворилися тромби. У таких випадках люди мають обстежитися у терапевта, хірурга.

- запобігти утворенню
Вени не люблять сидіти і стояти. Люблять лежати і ходити


— Як запобігти утворенню тромбів? Може, щось особливе їсти?

— Що якісь продукти впливають, не можна сказати, — вважає Едуард Рибачук. — Впливає спадковість. І при варикозній хворобі, і при тромбозах. Спадковість пов’язана з гіперкоагуляцією. Тобто з надмірною схильністю крові до згущення, зсідання.

За будь-якої спадковості вени не люблять сидіти і стояти, — продовжує лікар. — Люблять лежати і ходити.

— На розвиток хвороби впливають перенесені операції при травматологічних, урологічних, інших захворюваннях, — зауважує Микола Шульга. — Коли людина нерухома, це провокує утворення згустків усередині судини. Щоб цього не відбувалося, має бути раннє вставання, рух ногами.

— Корисно класти ноги на стіл?

— Корисно. Але це не завжди гарно, — усміхаються лікарі. — Ми рекомендуємо хворим, у яких є захворювання вен, тумбочку ставити під ноги, щоб покращувався лімфовенозний відтік з нижніх кінцівок.

Якщо сидяча робота, корисно раз на півгодини встати і прогулятися по кімнаті. Вперед, назад. Або встати на носочки, опуститися на п’ятку, і так багато разів.



Усі фізичні вправи, в яких задія-ний литковий м’яз, корисні. Венозне серце — це литковий м’яз. Коли він скорочується, давить на стінки вен і допомагає крові відтікати від нижніх кінцівок. Це м’язова помпа, яка скорочується під час руху і виганяє кров із глибоких вен, проштовхує її до серця.

— Жінки більш схильні до тромбофлебіту, ніж чоловіки?

— Так. Коли міняється гормональний фон, це впливає на судини. Під час вагітності матка давить на тазові вени, що призводить до уповільнення швидкості кровотоку. Це фактор розвитку венозної недостатності і тромбоутворення. Як для поверхневих, так і для глибоких вен.

Ще один фактор ризику для жінок — прийом гормональних протизаплідних засобів. Гормональні контрацептиви сприяють підвищенню згортання крові і викликають тромбоутворення, якщо жінка схильна до цього. Тому під час приймання гормональних контрацептивів треба особливу увагу звернути на стан венозної системи.

— Кажуть, що зміцненню судин сприяють контрастні ванни.

— Для судин корисні контрастні ванни, контрастні обливання, контрастний душ. Судини починають грати, і це їх адаптує до роботи, яку вони виконують у нашому організмі. Судини — це еластичний орган. Наскільки вони будуть здатні розширятися, звужуватися, підтримувати гемостаз (нормальний стан крові. — Авт.), настільки вдало житиме людина.

— Контрастні процедури у банях, саунах корисні? Нещодавно був випадок, коли у Броварах у сауні помер молодий священик, був там, кажуть, із двома дівчатами.


— Під час теплових процедур відбувається розширення судин. Кров депонується (відтікає) у нижні кінцівки, швидкість кровообігу у них дещо зменшується. Це може провокувати тромбоутворення. Висока температура, перепад тиску можуть викликати скорочення судини. У результаті тромб може відірватися.

Теплові процедури при тромбозах протипоказані. Якщо з’явився набряк, — бані, сауни, гарячі ванни не можна.

— Які зі шкідливих звичок найгірші для судин? Куріння?



— Куріння однозначно згубно впливає на судини. Викликає розвиток і атеросклерозу, і венозної недостатності.

— Вино?

— Червоне вино ми навіть рекомендуємо у помірних дозах.

Чому виникає тромбоз

— Причина венозних тромбозів — це порушення згортаючої і протизгортаючої системи крові, уповільнення швидкості кровотоку і ураження судинної стінки вен, — пояснює Едуард Рибачук. — Особлива категорія — онкохворі. У них підвищене згортання крові, що призводить до утворення тромбів.

— Якщо тромб виникає у нозі і не повністю фіксується на стінці судини, у будь-який момент він може відірватися і викликати тромбо-емболічні ускладнення, тобто закупорити судину, — попереджують лікарі.

Найбільш грізне ускладнення — тромбоемболія (закупорка) легеневої артерії. Якщо повністю перекривається легенева артерія, настає смерть.

Якщо хворий звертається у лікарню вчасно, беремо на операцію і видаляємо флотуючий тромб (такий тромб, що кріпиться до судини на одній ніжці), щоб він не відірвався.

Тамара Кравченко, «Вісник Ч» №7 (1606) від 16 лютого 2017

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: тромб, судинні хірурги, Чернігівська міська лікарня №2, Тамара Кравченко, «Вісник Ч»

Добавить в: