Таблетки: правда і міфи

Майже кожна людина хоч раз у житті пила таблетки. Від голови, тиску, спини чи хворих ніг. Що вигадка, а що правда про таблетки, допомагає розібратися Оксана Логвинчук, сімейний лікар першої категорії, заступник головного лікаря по медичному обслуговуванню населення комунального закладу «Чернігівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».



П’ять правд

Правда 1. Усі таблетки потрібно запивати водою.

— Чому не молоком, кока-колою, мінеральною водою? — запитую лікаря.
— У кожного таблетованого препарату є діюча речовина, котра розрахована на всмоктування у певних відділах шлунково-кишкового тракту, — пояснює Оксана Логвинчук. — Деякі ліки починають всмоктуватися ще у ротовій порожнині, адже там велика кількість судин, а це сприяє всмоктуванню. Там, де всмоктується діюча речовина, створюється відповідна кислотність. Коли ми запиваємо таблетку водою, ми або підвищуємо, або знижуємо кислотність. Запиваючи таблетку молоком, яке має лужне середовище, ми різко знижуємо кислотність у шлунку. І всмоктуваність вже буде не та. Вплив препарату знизиться, він менше засвоїться і не чинитиме ту дію, яка від нього очікується. Не варто запивати не тільки колою, але й будь-якою газованою водою, навіть мінеральною. Бо за рахунок вуглекислоти порушується вплив препарату.

— Є люди, які не люблять таблетки запивати, ковтають їх сухими.
— Запивати треба, адже, по-перше, суха таблетка може подряпати стравохід. Кількість слини у людини недостатня, щоб проковтнути суху таблетку. По-друге, кількість рідини у шлунку недостатня, щоб повністю розчинити таблетку і забезпечити всмоктування. Багато які таблетки потрібно запивати достатньою кількістю води.

— Що значить «достатня кількість»? Склянка чи півсклянки?

— Достатня кількість індивідуальна для кожної людини. Достатня, щоб проковтнути без дискомфорту по стравоходу. Щоб у шлунку була достатня кількість рідини для розчинення і всмоктування препарату.

Правда 2. Коли п'єш таблетки, не пий горілки.

— Знаю людей, котрі під час прийому таблеток бояться й понюхати спиртне. Знаю й інших — п’ють і таблетки, й алкоголь. Мовляв, це тільки підсилює дію ліків.
— Візьмемо антибіотики й алкоголь. І антибіотик порушує дію кишкової мікрофлори, і алкоголь. Плюс і те, і те порушує моторику шлунково-кишкового тракту. Тому в сумі — антибіотик і алкоголь — можуть призвести до нудоти, блювоти, порушення моторики з диспептичними проявами (розладами травлення). Візьмемо таблетки від тиску і алкоголь. Таблеточки від тиску самі по собі знижують тиск, плюс алкоголь знижує тиск (спочатку розширює судини, це відчувається станом приємності, ейфорії, а потім настає зворотний ефект — звуження судин, судинні спазми, що проявляється головним болем). Як-проявить себе таблетка на фоні алкоголю? Може призвести й до колапсів (гострої судинної недостатності), до непритомності.

Правда 3. При прийомі відбувається звикання.

— Кажуть, коли довго п’єш таблетки від тиску, відбувається звикання, таблетки перестають діяти.
— Звикання — можна сказати й так. Але це не дуже правильно. Точніше — на фоні гіпертонії відбувається ураження рецепторів, і вони менше реагують на препарат.

— У таких випадках треба збільшувати кількість таблеток?
— Необхідно звернутися до лікаря. Він порекомендує або збільшення дози (що буває рідко), або, найчастіше, заміну препарату. Зараз багато різних таблеточок, у тому числі від тиску, можна підібрати.

— А якщо людина звикла і не хоче міняти? «Каптопрес» від тиску, наприклад, вважають позавчорашнім днем. Його не було навіть у переліку безплатних (за державною програмою) ліків від тиску. Але багатьом він подобається.
— «Каптопрес» в принципі непоганий препарат, добре й швидко знижує тиск. Але якщо уважно почитати інструкцію, там написано, що у нього період напіввиведення (коли концентрація діючої речовини зменшується на 50%) — 4-6 годин. «Каптопрес», згідно з інструкцією, потрібно приймати часто. Говорити про звикання до цього препарату важко, адже його майже ніхто не приймає згідно з інструкцією.
Лікування не терпить виразів: «Не хочу», «Не буду». Треба, то треба.

Правда 4. Синдром відміни: «Перестала пити таблетки, і так погано, так погано стало…»

— Якщо людина різко кинула пити таблетки, їй стає погано. Чогось не вистачає. Кажуть, що це стосується і препаратів від тиску, і ноотролних (препаратів, що впливають на голову, поліпшують мозковий кровообіг).
— Синдром відміни, або, інакше, синдром рикошету, притаманний лікам від тиску. Коли кидаємо їх пити, тиск стає вищим, ніж був до початку лікування. Наприклад, на початку лікування був 140 — став 150, а то й 160.
Для ноотропів не особливо характерний синдром відміни. Вони не викликають різкого спазму судин після відміни, виникає скоріше психологічна залежність людини.

Правда 5. Антибіотики п'ють через рівні проміжки часу.

— Пити таблетки через кожні 12 годин або через кожні 8 годин буває проблематично, може, це й справді не має значення?
— Має значення, і велике. У кожного препарату свій період напіввиведення. Діюча речовина потрапляє у кровоносне русло, починає циркулювати, діяти, а потім руйнуватися. Це особливо сильно виражено в антибіотиків. Чому ми наполягаємо, щоб через рівні періоди часу? Якщо для антибіотика написано, що період напіввиведення 12 годин, то ми повинні цей препарат через 12 годин поповнити в організмі. Тому що далі препарат руйнується, але ще лишається в організмі — і ми цим викликаємо у мікроорганізмів нечутливість до антибіотиків. Поясню по-дитячому. Від першого удару антибіотиків починають руйнуватися мікроорганізми, але частина з них виживає. Якщо знизити дозування, мікроорганізми стають сильнішими. Виникає резистентність — нечутливість до антибіотика.

— Кажуть, що антибіотики потрібно пити не менше 5 днів. Це правда?
— Зараз є антибіотики, курс лікування якими становить три дні. У них довгий період напіввиведення. В організмі відбувається три дні накопичення, а діють вони до 7 днів і навіть до 10. У медичному середовищі ставлення до них неоднозначне, їх називають препаратами для лінивих.

П’ять міфів

Міф 1. Пробіотики п’ють водночас з антибіотиками.

— Пробіотики (сухий йогурт, біфіформ, лактовіт) п’ють для відновлення мікрофлори кишківника. Коли їх пити?
— Якщо виникли диспептичні прояви, пробіотики варто приймати, вважаю, після антибіотиків. Моя особиста думка: прийом пробіотиків на фоні антибіотиків — це викинуті гроші. Виходить, ми п’ємо корисні бактерії, а потім відразу ж їх вбиваємо антибіотиками.

Міф 2. Уколи ефективніші за таблетки.

— Що краще — таблетки чи ін’єкції?
— По перше, уколи і таблетки — трошки різні речі в плані швидкості дії. Якщо ми п’ємо таблетку, очікуємо початку ефекту через 30-40 хвилин. Якщо вводимо препарат внутрішньом’язово, очікуємо початку дії через 20 хвилин. Якщо внутрішньовенно, очікуємо початку ефекту через 3-5 хвилин. Для невідкладної допомоги таблетовані препарати практично не використовуються.. По-друге, введення препарату навіть внутрішньом’язово має особливості. У кожної людини свій жировий прошарок. Голочки в шприцах по 5 сантиметрів. Комусь вони попадають внутрішньом’язово, а комусь ні, і всмоктуваність препарату буде уповільнена.
На даний момент дуже суперечливе питання для амбулаторного лікування, наприклад, по антибіотиках. Якщо є антибіотики внутрішньом’язові і таблетовані, то деякі таблетовані препарати ефективніші, ніж ін’єкційні. Але тут діє психологічний фактор. Одна справа — таблетку випити, інша — вколоти укол. Людина чекає від уколу завжди більшого, ніж від таблетки.

— Ефект плацебо, тобто самонавіювання, справді існує?
— Існує. Людина їсть цукор, їй кажуть, що це дуже-дуже гарна таблетка, і цукор починає допомагати. Психічні моменти впливають і на гормональний фон організму, і на моторику шлунково-кишкового тракту, і на блокування больових синдромів.

Міф 3. Таблетки викликають онкологію.


— Кажуть, що всі таблетки викликають онкологію.
— В цілому це не підтверджено. Це категорична неправда.

— А якщо дуже довго їх пити? Невже нічого не відкладається у тканинах?

— Відкладається, звичайно, і може призвести до різних захворювань. Але, знову ж таки, розберемося. Є ризик від тривалого прийому препаратів і є ризик від захворювання. Потрібно зважувати і думати. Якщо пересадили нирку, все життя необхідно пити імуносупресори (імунодепресанти), бо нирка може відторгнутися. Якщо ж оральні контрацептиви довго приймати, вони можуть спровокувати захворювання судин, печінки, нирок. Потрібно консультуватися з лікарем, який порівняє ризики і обґрунтує прийом або відміну того чи іншого препарату.
Таблетки-вітаміни не кращі за овочі-фрукти, варення,

Міф 4. Таблетки-вітаміни не кращі за овочі-фрукти, варення, сушку.

— При відновленні після операції на серці кардіологи в Інституті Амосова радять використовувати натуральні вітаміни — фрукти, овочі. Вітаміни в таблетках, кажуть, недієві.
— Я теж прихильниця такої думки. Добре підібраних таблетованих комплексів одиниці, ціна часто не співвідноситься з якістю. Я вважаю, що краще поїсти моркви, чорної смородини, ніж таблетованих вітамінів. З урахуванням того, що у людей багато алергічних реакцій, —для чого назначити зайві хімічні препарати, які можуть спровокувати алергію?

— Аскорбінова кислота — безпечна?
— Ми з дитинства звикли до аскорбінки. Невідомо, чого там більше: аскорбінової кислоти чи цукрової пудри, чи глюкози.

Міф 5. Таблетки-імуномодулятори піднімають імунітет.

— Завідувач інфекційного відділення Чернігівської обласної дитячої лікарні Микола Картель негативно відгукувався про ліки-імуномодулятори — користь не доведена, а шкоду заподіяти можна. Не схвалював захоплення імуномодуляторами, коли у листопаді 2014 року приїздив у Чернігів, й головний терапевт МОЗ України Василь Нетяженко.
— Імунна система вивчена не на достатньому рівні, кожна людина індивідуальна. Не знаю таких препаратів, які б стовідсотково й у кожного викликали підвищення імунітету. І що таке імунітет? Це захисні сили власного організму. Вони й від психологічного стану людини залежать.

— Можна уявити сучасне життя без таблеток?
— Мені як лікарю ні, — сміється Лариса Логвинчук.

— А якщо шукати заміну таблеткам у природі — у здоровому харчуванні, у продуктах бджолярства?
— Одна справа, якщо людина практично здорова і хоче підняти імунітет, — їстиме моркву, петрушку і квітковий пилок, то будь ласка. Інша справа, якщо є важке захворювання. Тоді потрібно суто хімічні препарати — таблетовані, ін’єкційні, внутрішньовенні, які б’ють цілеспрямовано на причину захворювання.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №2 (1549)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: таблетки, Оксана Логвинчук, правда та міфи, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в: