Торгсини, або як на Чернігівщині золото міняли на хліб
Невеликий відділ у системі московської торгівлі з дивною назвою «Торгсин» створили 18 липня 1930 року. Назву утворювало російське словосполучення «торговля с иностранстранцами».
Першочергово організація обслуговувала закордонних моряків і туристів. За товари вони розраховувалися валютою. Дійсно радикальні зміни в роботі Торгсину відбулися 14 червня 1931 року. Тоді Народний комісаріат фінансів СРСР дозволив продавати торгсинівські товари радянським громадянам в обмін на золоті монети старого карбування. У листопаді 1931 року Торгсин почав скуповувати побутове золото, наприкінці 1932 - побутове срібло та срібні монети дореволюційного карбування, у серпні 1933 - діаманти, у 1934 - платину. Існування Торгсину пояснювали просто: «Предмети прикрас (обручки, сережки, браслети, хрести й подібне) в руках утримувачів не мають споживчої вартості, проте золото свою цінність зберегло, тому його необхідно зібрати за допомогою системи «Торгсину» та направити на службу інтересам пролетарської держави».
Перші осередки Торгсину на Чернігівщині з’явилися 1932 року в Ромнах, Конотопі (нині - територія Сумської області), Чернігові, Ніжині, Новгороді-Сіверському. З утворенням у жовтні 1932 р. Чернігівської області постало питання про формування в її межах окремої обласної контори організації. Офіційно її створили на початку січня 1933 р. «Золотим» періодом в роботі Торгсину був період з січня до вересня 1933 року. Саме в розпал Голодомору торговельна мережа об’єднання на Чернігівщині зросла до 21 крамниці в 19 населених пунктах. Окрім названих вище, торгсинівські крамниці запрацювали у Глухові, Прилуках, Семенівці, Кролевці, Сновську, Носівці, Бобровиці, Ічні, Добрянці, Мені, Шостці, Бахмачі, Путивлі, Коропі. Відкривали їх здебільшого на центральних вулицях чи поблизу базарів.
За документами ДАЧО у Сновську була відкрита філія Чернігівської облконтори - крамниця. За спогадами Василя Макаровича Сидоренка, розміщувалась вона на розі сучасної вулиці Незалежності навпроти теперішнього магазину «Господарських товарів». Першим приймальником сновського відділення став Бєлий Самуїл Євсійович, житель міста Гомель. За спеціальністю - годинникар. Прийшов на роботу на початку лютого 1933 року. Влітку 1933 року розпочались масові перевірки Торгсинів, в тому числі і Сновського. Було виявлено багато порушень і Самуїл Бєлий був визнаний «валютчиком» і звільнений з роботи. На його місце був призначений Шафер Калман Фроймович, 1894 р.н. і значився як «приймальник цінностей Сновських крамниць Торгсин». Отже влітку така крамниця вже була не одна. Можливо були ще у великих селах району. За спеціальністю він також був годинникар.
Першочергово відвідувач здавав свій нехитрий скарб (золоті обручки, сережки, срібний натільний хрест, чайні ложки, нагороди з коштовних металів) у пункт скуповування цінностей. Тут приймальники-оцінювачі зважували цінності на спеціальних технічних вагах, пробу визначали за допомогою набору реактивів. Наприкінці лютого 1934 року представництва торгсину на Чернігівщині розпочали прийом коштовного каміння, проте Сновські крамниці не надавали такої послуги у зв’язку з відсутністю фахівця.
Спровокований голодом підвищений попит на продукти харчування у 19321933 роках дозволив уряду продавати через Торгсин харчі власним громадянам за значно завищеними цінами. Зростання цін у торговельній мережі об’єднання не тільки не стримували, а й навпаки постійно заохочували. Взимку 1933 року Торгсин двічі підвищував ціну на борошно, хліб і крупи, тобто на найзатребува- ніші категорії товарів. У цей час кілограм борошна у Торгсині коштував 20 копійок. Отже, щоб придбати мішок вагою у 70 кілограмів, покупець мав здати у пункт скуповування 11 грамів хімічно чистого золота. Промислові товари відвідувачі ігнорували. Харчі у структурі продажів Чернігівської облконтори за 1933 року становили 94%. Домінувала категорія «хлібофураж». А от представники системи Торгсин, в залежності від посади та результатів роботи, одержувала доволі калорійний пайок. Наприклад, у жовтні 1932 р. до його складу входили 1 кг масла коров’ячого, 1 кг копчення, 4 кг борошна пшеничного, 2 кг макаронів, 1 кг рису, 5 кор. рибних консервів, 1 кг оселедців, 1 кг сиру голландського, 0,1 кг чаю, 1 кг цукру-піску, 1 шматок мила господарського та 2 шматки мила туалетного.
Прибутки торгсинів на Чернігівщині
Протягом 1932-1935 років Чернігівська облконтора «Торгсин» придбала у населення золота на 1138 тисяч рублів. (щонайменше 882 кг хімічно чистого золота), срібла на 376,4 тисяч (близько 24 тонн хімічно чистого срібла), діамантів на 3,3 тисяч, іноземної валюти готівкою на 150,1 тисяч та у вигляді грошових переказів на 434,3 тисяч.
Левову частку цих надходжень надали осередки у найбільших населених пунктах області - Чернігові, Ніжині, Конотопі, Ромнах, Прилуках. У маштабах України питома вага Чернігівської облконтори «Торгсин» не перевищувала 5%. Кожен мешканець області в середньому відніс до Торгсину цінностей на 72 копійки, що є еквівалентом більш ніж пів грама хімічно чистого золота або семи буханок пшеничного хліба у цінах організації.
Отже, як бачимо, радянська державна машина робила все для того, аби обібрати українців. У селян забирала весь вирощений врожай, а у містян - коштовні речі та ужиткові предмети. Українці не мали шансів бути врятованими від голоду.
Джерело: “Промінь”, за матеріалами наукових видань та документів підготувала директор Сновського історичного музею Валентина Москаленко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.