"Працюють усі!". Хто в Україні не підтримав "карантин вихідного дня" та що їм за це буде
Пятница, 13 Ноября 2020 18:22 | Просмотров: 3534
11 листопада Кабінет міністрів запровадив в Україні загальнодержавний "карантин вихідного дня". Він почне діяти вже з 00:00 годин суботи, 14 листопада, коли повинні будуть закритися, зокрема, ресторани й кафе, торговельні центри, спортзали й хостели. Однак в областях не всі погодилися з новими обмеженнями, підприємці виходять на акції протесту, а деякі міськради хочуть оскаржити новий формат карантину в суді.
В уряді кажуть, що мери міст не мають повноважень дозволяти чи забороняти дію рішень уряду, але мають право посилити карантин. Експерти ж вважають додаткові обмеження влади невчасними та неконституційними. Суспільне розбиралося, хто відмовився виконувати рішення уряду та чи порушує це закон.
У яких областях підтримали карантин
У КМДА заявили, що будуть виконувати рішення уряду. "З опівночі суботи у Києві почне діяти низка визначених урядом обмежень. За дотриманням їх мають слідкувати правоохоронні органи", – сказав радник мера столиці Володимир Бондаренко.
В Одеській області теж вирішили підтримати "карантин вихідного дня", розказав тимчасовий виконувач обов'язків голови Одеської ОДА В'ячеслав Овечкін. За його словами, таке рішення ухвалили під час засідання обласної комісії ТЕБ та НС. Обмеження почнуть діяти з 00:00 14 листопада до 00:00 16 листопада.
У Харківській області погодилися виконувати постанову уряду. "Уряд прийняв рішення. Воно є обов'язковим до виконання. Наступний крок — це рішення регіональної комісії з питань ТЕБ та НС, яке ми повинні прийняти. Рішення Харківської ОДА не може йти в розріз із постановою Кабміну", — сказав голова ОДА Олексій Кучер.
Позицію Харківської міської ради речник мерії Суспільному прокоментував так: "На жаль, з нами ніхто не радився. Нашої думки з цього приводу не питали. Ми не обговорюємо, не висловлюємо свого ставлення до цього. Звичайно, будемо дотримуватися".
У міській раді Житомира поки не прийняли рішення стосовно додаткових обмежень, а от Житомирська обласна рада вирішила запровадити карантин на вихідні.
У Чернігові заступник міського голови Олександр Ломако заявив, що місцева влада не має можливості вплинути на рішення Кабміну і тому змушена виконувати рішення щодо карантину. На вихідних там дозволять працювати лише продуктовим магазинам і ринкам, тощо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Серед ринків у «карантин вихідного дня» на Чернігівщині дозволять працювати лише продуктовим
На Закарпатті порушників нових обмежень планують штрафувати, на Кіровоградщині контролюватимуть, як підприємці дотримуються "карантину вихідного дня" буде поліція, Нацгвардія і Держпродспоживслужба.
Де відмовляються виконувати вимоги уряду
У Черкасах комісія ТЕБ та НС не підтримала ухвалу уряду щодо введення "карантину вихідного дня". Мер Черкас Анатолій Бондаренко сказав, що "категорично не підтримує" дії центральної влади. "Місто може просто зупинитися. З цією пандемією нам треба вчитися спокійно жити. Нічого страшного в цьому немає. Повірте мені, людина, яка хворіє зараз, я ставлюся категорично до запровадження карантину "вихідного дня". Категорично!", — заявив він.
У Краматорську та Слов'янську не вводитимуть "карантин вихідного дня". Зокрема, міський голова Андрій Панков заявив, що міська комісія з ліквідації надзвичайної ситуації не прийматиме рішення про це.
Попри те, що в Одеській області карантин підтримала облрада, у самій Одесі виконувати постанову уряду не збираються. У міськраді кажуть, що в Одесі продовжать діяти обмеження "помаранчевої" зони. "Жодних додаткових обмежень щодо "карантину вихідного дня" міська та обласна комісії ТЕБ і НС не схвалювала. Тому на території міста продовжують діяти обмеження помаранчевої зони, які комісія ухвалила 15 жовтня", - розповів секретар оперативного штабу Одеської міськради з питань ліквідації наслідків НС Олександр Тиховський.
У Тернополі "карантину вихідного" дня дотримуватися не будуть. Про це повідомив міський голова Сергій Надал. За його словами, ресторани і кафе можуть працювати, але до 22-ї години та з дотриманням карантинних вимог: "Це, на думку медиків, не суттєво вплине на зменшення захворюваності. Якщо такі обмеження ввести – це просто знищить економіку міста, оскільки більшість суб’єктів господарювання перестануть працювати".
В Ужгороді підприємці також відмовляються закривати заклади на вихідні.
Будуть судитися з Кабміном
У Львові міська рада вирішила оскаржити рішення Кабміну про "карантин вихідного дня" у суді. Це ж саме хочуть зробити ресторатори Івано-Франківська.
У Луцьку міська рада звернулася до прем'єра Дениса Шмигаля із проханням скасувати карантин “вихідного дня”.
Не знають, що робити
Міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що у місті 14-15 листопада можуть запровадити "карантин вихідного дня". Однак, за словами Хомка, він ще навіть не бачив постанову уряду, для того, щоб її виконувати.
"Для того, щоб це знати, треба хоча б побачити, потримати в руках ту постанову. На сміх людський, до цього часу постанови письмової немає. Тому що буде в суботу-неділю – сказати не можу. Якщо постанова передбачає пряму дію, то, очевидно, вона буде введена без нашої комісії. Якщо це буде залежати від нас – то ми цю комісію проведемо у понеділок", – сказав мер Рівного.
У Сумах також ще не вирішили, чи дотримуватимуться карантину.
Протести підприємців та рестораторів
У різних куточках України тривають акції протестів проти "карантину вихідного дня". 11 листопада така акція відбулася в Києві під будівлею Кабінету міністрів.
У Тернополі власники ресторанів, бармени, адміністратори та офіціанти протестували під облдержадміністрацією. Ресторатори Харкова та області вийшли на акцію до будівлі Харківської облдержадміністрації. Понад 400 власників та працівників ринків, торговельних точок та перукарень мітингували на Майдані Героїв у Запоріжжі. Подібні акції відбулися й в інших українських містах.
Що кажуть в уряді
Міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов заявив Суспільному, що міські голови ніяким чином не впливають на реалізацію цієї постанови, оскільки вона лежить поза межами їхньої компетенції.
"Вони (міські голови - ред.) можуть опікуватись своїми комунальними установами та закладами. Якщо вони будуть видавати розпорядження, що локдаун вихідного дня, не поширюється на них (на комунальні установи - ред.), то звичайно, на них, як на власників, будуть накладатися штрафи і адмінпротоколи як на будь-якого власника будівельного магазину", — зазначив міністр.
Він також нагадав про відповідальність за невиконання умов "карантину вихідного дня": "Звичайно, ми будемо реагувати. Тому що це загальне благо і суспільне здоров'я. Якщо ми не перервемо ланцюжок захворюваності під час вихідного дня, ми просто перейдемо до загального локдауну всієї медичної системи. І як результат локдауну в країні".
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що міські голови не мають повноважень робити винятки для об’єктів, що внесені до переліку постанови: "У міських голів немає повноважень дозволяти або забороняти дію рішень уряду на території окремо взятої територіальної одиниці. Рішення Уряду діють безумовно і підлягають виконанню всіма суб’єктами господарювання, які розташовуються на території України. Карантин вихідного дня стосується винятково визначеного переліку суб’єктів господарювання, які є на території України".
Що кажуть експерти
Аналітик Центру спільних дій Назар Заболотний впевнений, що рішення уряду про "карантин вихідного дня" є неконституційним, оскільки запровадження нових обмежень не входить до компетенції Кабінету міністрів.
"Конституція каже, що кожен орган державної влади має діяти в межах порядку та способу, визначених законом. У Кабінету міністрів немає за законом жодних повноважень встановлювати такі обмеження. Мало того, наприклад, регулювання графіку роботи закладів харчування – це компетенція органів місцевого самоврядування, наших міських та селищних рад. На додачу до цього, деякі права, як свобода підприємницької діяльності, свобода пересування, є захищені самою Конституцією", - пояснив він.
За словами експерта, свободи громадян можуть бути суттєво обмежені винятково в режимах надзвичайного або воєнного станів, а його в Україні не введено.
"Тому з правової точки зору уряд видав постанову, яка не відповідає Конституції", – переконаний Заболотний.
Керівник центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки й заступник очільника МОЗ з 2016 по 2019 роки Павло Ковтонюк заявив, що ідея Міністерства охорони здоров'я запровадити жорсткий карантин на вихідні не принесе позитивного результату: "Ситуація в Україні дуже серйозна, і такі помірні або ж половинчасті дії не матимуть жодного ефекту. Нам необхідно вживати більш жорсткі та екстрені заходи. Поширення відбувається вже практично неконтрольовано".
За його словами, уряду варто вже зараз запровадити обмежений локдаун, щоб попередити гірший сценарій розвитку подій.
Джерело: Суспільне
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: карантин вихідного дня, Кабмін, ресторани, бізнес