Жителі села Бірківка протестують: їхні паї без дозволу виорало ФГ «Сіверський край»
Понедельник, 27 Апреля 2020 21:08 | Просмотров: 2973
Близько півсотні жителів села Бірківка Менського району вийшли на акцію протесту. Їхні паї виорали без їхньої на те згоди, розповіла Суспільному жителька села Валентина Коньок. Виорало землю фермерське господарство «Сіверський край». З ним, каже жінка, договорів оренди не укладала. Представник підприємства Олег Шитіков повідомив, роблять все згідно з законодавством.
Луг біля села Бірківка Менського району. Два тижні тому тут виорали землю.
Луг розорали незаконно, каже власниця паю Валентина Коньок. Її один гектар землі обробили без згоди власниці.
«У мене з ними немає жодного договору. Документи в мене зараз на руках на цей пай. Відновити його вже неможливо. Тут була трава, але її ж і за десять років не відновиш», - каже Валентина Коньок, власниця паю.
За чотири кілометри звідси протікає Десна, а за два кілометри - річка Лопата. Жителі кажуть, через те, що землю розорали, річка висохне вже цього літа.
«Весна, а води в колодязі практично немає. А що буде влітку - взагалі невідомо», каже Тетяна Максименко, жителька с. Бірківка.
Житель Бірківки Сергій Дворніченко розповідає: «Зараз приїхали аграрії, переорали луг. І води тут і так немає, а зараз взагалі не буде. Бо кожен один соняшник витягує за сезон 350 літрів води».
Зранку близько півсотні жителів зібрались у центрі села, щоб зустрітися з керівництвом агропідприємства «Сіверський край».
Олег Шитіков, представник підприємства «Сіверський край», так коментує ситуацію: «Якщо ми обробляємо площі, то це або наші землі, взяті в оренду, або суборенда, або ж обмін полями. Землі, які ми обробляємо, ми обробляємо їх законно».
Перший заступник голови Менської райдержадміністрації Сергій Мурований запропонував написати людям заяву до державної інспекції сільського господарства, аби ті провели перевірку.
«Хай перевірять - ваші ділянки, чи не ваші. Орендуєте ви, чи ні. І на даний час буде логічно, якщо там призупинити роботу тракторів. Це - ринок землі, їх цікавлять гроші. Вони взагалі не мають законного права залазити в ті пасовища», - каже Сергій Мурований, перший заступник голови Менської райдержадміністрації.
Представники «Сіверського краю» зупинити роботу сільгосптехніки відмовились: «Коли я зупиню роботу і з’ясується, що ми все робили згідно з законом, чи готові люди розподілити між собою 7-10 мільйонів збитків?».
Тетяна Гудкова, власниця паю: «Там весь луг виорали. Вже немає, що зберігати».
Документів на право оренди цієї землі представники підприємства при собі не мали.
Карина Шитікова, земельний експерт підприємства «Сіверський край», коментує: «Я не можу надавати інформацію про пайовиків іншим фізичним особам. Те, що вони вимагають, - це просто їх бажання».
Люди написали заяви про правопорушення до семи інстанцій. Серед них - держекоінспекція, держгеокадастр, поліція та голова облдержадміністрації. Зібрали більше 30 підписів.
Галина Логвиненко, власниця паю, розповідає: «Була без згоди власників зроблена зміна виду угідь, з кормових на ріллю. Була зроблена незаконна розробка ділянок, власниками яких ця земля була виділена в натурі. І цю землю взагалі не можна чіпати. Була зроблена розробка землі запасу, тобто державної землі».
Юлія Ковтун, речниця Нацполіції області, каже: «Обидві сторони конфлікту написали заяви. Менська поліція відкрила два кримінальних провадження. Перше – за статтею 356 Кримінального кодексу України. Це - самоправство. Вона передбачає або штраф, або до двох років виправних робіт, або тримісячний арешт. Друге провадження за статтею 366 – це службове підроблення. Максимальне покарання, згідно з цієї статтею, - до трьох років обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю ще на три роки».
Наразі за обома кримінальними провадженнями триває досудове розслідування.
Нагадаємо, за останній рік підприємство «Сіверський край» вже втретє звинувачують у незаконному розорюванні чужих паїв та захопленні земель. Торік у квітні в Локнистому півсотні власників паїв перекрили трасу Мена-Чернігів. Люди протестували проти того, підприємство без їхньої згоди виорало паї, де люди заготовляли сіно. Згодом комісія при Менській райдержадміністрації постановила: підприємство має виплатити людям 28 тисяч гривень компенсації збитків. У цьому місяці люди протестували проти дій «Сіверського краю» вже біля Сосниці. Там техніка підприємства розорала річкові заплави Десни та Убеді. Тоді поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «самовільне захоплення земельної ділянки».
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.