грицько срака
-
Ой, Грицько Сраче - Бідний небораче - Під калиною сидить і тихенько плаче...
ЛАУРА
Грицько вже остаточно вирішив покинути характерництво. Він дуже сумував за Олесею і ні про що не міг думати, як про сімейну ідилію. Проте парубок ніяк не наважувався розповісти про це Пану Парові. А коли Гриць врешті, зібравшись з силами, вирішив таки завести зі своїм учителем серйозну розмову, Пан Пара відправив його на Січ.
- Відвезеш це отаманові, - сказав він, даючи парубкові торбу, – і, дивись, не розкривай її.
Зіскочивши на баского коня, перш за все Грицько помчав до Олесі.
Під’їхавши до шинка, Гриць почув знайомий чоловічий голос. Зазирнувши у вікно, він впевнився у своїх здогадах: у Олесі був Барило.
«Невже вона…» - підкралася до парубка підступна думка.
- Навіщо тобі той голосракий? - казав гучним басом старий козак, - йди за мене. Княгинею будеш, а з ним змарнієш за роботою.
- Я люблю його, - відповіла дівчина.
- Олюсенько, послухай… - простяг ...
-
...Селяни розповідали, що бачили ведмедя, який сидів під зоряним небом, попихкуючи люлькою. Дехто казав, що то козак-характерник Грицько Срака...
ХОРС
Уже не перший місяць Гриць блукав незнайомим лісом. Харчувався здебільшого дикими ягодами, і постійний голод, як ненажерливий хробак, здавалося, висмоктував його зсередини.
Заблукав Грицько при доволі дивних обставинах. Невдовзі після бою з Болотяником, Пан Пара відвіз його (знову ж таки на чудернацькій машині зробленій з усячини магічною парою) до лісу, і, нічого не пояснивши, зник, як завжди, залишивши після себе лише густу пару.
Спершу Гриць подумав, що старий козак вирішив його позбутися, і навіть устиг цьому зрадіти. «От і добре, - думав тоді парубок, - ну його до біса те характерництво». Та, поблукавши лісом і так і не змігши з нього вибратися, Грицько таки збагнув, що це лише чергове випробування.
Йшло до осені, і ночі ставали дедалі холоднішим. Вітри, що поверталися з північних країв, пронизували бідолашного парубка до кісток, і, від того, йому частенько доводилося задовольняти фізіологічн ...
-
Перша історія про загадкового характерника Запорозької Січі ГРИЦЬКА СРАКУ
ПАН ПАРА
З малих літ Грицько живе і працює у пана. Батьки його померли рано, а родичів він своїх не знає, та й, мабуть, їх і немає. Змалку Гриць пас гусей та свиней, а підрісши та змужнівши, пан довірив йому своє господарство. Працював Гриць як віл. Уставав удосвіта, вичищав у худоби, косив траву, рубав дрова, носив воду і таке інше.
Того дня Грицько, прилігши у хліві на сіно, жував травинку і розмірковував про світоустрій та світобуття. Перед його очима літав здоровенний волохатий джміль й інколи відволікав парубка від різних думок, що так і перли в його, і без того затуркану, голову: чому комахи та птахи літають, а люди і худоба – ні; чому сонце висить на небі і не падає.
– Грицько-о-о-о!!! – перебив Грицеві роздуми пан, що саме прийшов від кума, – ти де, бевзню!!!
Пан був п’яний, і Гриць дуже не хотів з’являтися йому на очі.
– Сховався! Недотепо! – увійшов до хліва, похитуючись ...