Коні і кобили ходять «роззуті» — їх не підковують
Пятница, 19 Августа 2011 16:32 | Просмотров: 17875
Коні і кобили ходять «роззуті» — їх не підковують
Підкову винайшли у третьому столітті у Німеччині. Нині, у двадцять першому, підкови у селах хіба що на парканах висять — на щастя. Коні і кобили ходять «роззуті», по сільських дорогах не цокають — їх не кують. Ледве знайшла одного підкованого. У Чернігові.
Підковані — у клубі
— А навіщо? Коні у селах по ґрунту ходять, на великі відстані, як колись, не бігають. Підкови на чотири ноги разом з цвяхами коштує поставити
500-700 гривень. Селянин заробить на дровах дві тисячі гривень, а п'ятсот треба віддати ковалю. Безглуздо, — каже
кінний інструктор та власник кінноспортивного клубу «Елінор» Володимир Гербовей з Чернігова.
Володимир своїм коням підкови ставить. Залишає коней підкованими на період не більше ніж півтора місяця. Потім робить перерву — п'ятнадцять днів.
— Інакше іде деформація копит, — пояснює.
— Якщо кінь бігає по щебінці чи асфальту, бажано кувати. У «стрілці» копита набиваються камінці. Тварині натирає ногу.
Якщо непідкованого коня ганяти по асфальту і щебінці по дві-три години на день, місяців через два його працездатність зменшиться відсотків на п'ятдесят. Почнеться з деформації копита. Спочатку кінь пробігатиме десять кілометрів не за двадцять хвилин, а за тридцять. Потім, коли зітреться мертва роговиця копита, почне стиратися жива тканина. Після цього тварину можна здавати на м'ясо, — попереджає Володимир.
З підковою легше
Перші підкови були у вигляді панчохи з лика, очерету чи шкіри. Тепер «взуття» для коней зі сталі. Для передніх копит потрібні округлої форми, для задніх — витягнутої.
— Підкова у Києві коштує від двадцяти Трьох гривень. Продають російські, українські, німецькі. Є стандартні, спортивні для бігу по піску, лікувальні, з шипами, що чіпляються за ґрунт. Цвях коштує гривню-гривню п'ятдесят. На підкову їх потрібно шість-вісім. Поставити одну підкову коштує від 25 гривень, — каже Володимир.
— Чи ставити підкови, якщо кінь бігає по ґрунту?
— З підковами по ґрунту легше бігати відсотків на двадцять. Підкова вирівнює копита, надає їм правильної форми.
— Дехто ставить підкови тільки на дві ноги.
— Якщо фінансів не вистачає, можна підкувати дві ноги — передні.
Непідковані — у селі
Раніше ковалі і кузні були майже у кожному селі. Тепер їх знайти важко. Повмирали. Село Красилівка Козелецького району одне з тих, де кузня і ковалі колись були.
Місцевий мешканець 70-річний Микола Пищолка був помічником коваля, молотобійцем. Зараз його кобила, дванадцятирічна Ласуня, непідкована.
— Бажано підкувати, бо по асфальту ходить. Та кузні немає. Підкова безпечна, це — як кільце на руку одягаєш, — впевнено каже дід.
Микола розповідає, що коли він був молодий, коней у Красилівці кували тільки на зиму і тільки передні ноги. Влітку коні були підковані у тих, хто їздив на Київ.
— Сніг упав, льодок пішов — починається підковка. Щоб коні не ковзались, як на ковзанах, — пояснює дід.— Штук двадцять підковував у сезон.
— Кузня була біля контори, за сараєм, на стані (де стояли трактори, техніка колгоспу). Як Союз розвалився, її не стало. І коней не кують,— зітхає Микола Пищолка.
— Тепер у колгоспі нема коней. Та й нема куди їхати. Раніше каталися за дровами, тепер є газ. То вже тільки якщо на базар немає сил дійти, — каже пенсіонер.
Молодше покоління підкованих коней у Красилівці не пам'ятає.
47-річний Володимир Безкровний та
12-річна кобила Маша везуть додому дрова. Маша не підкована. Чоловік каже: немає необхідності.
— В основному вожу дрова по ґрунтовці, в городі обробляю картоплю, саджу під коня, копаю конем. Не пам'ятаю, щоб коней у нас кували. Це цигани, що постійно їздили по трасі з Криму, підковували коней прямо в дорозі.
— Кували ще за царя Гороха. З 1994 року тут працюю — підкованого коня зроду не бачив, — каже завідуючий Красилівською державною дільницею ветеринарної медицини 37-річний Віталій Потапенко.
— Техніка заміняє коней. Навіть цигани вже на мерседесах їздять. Скоро коней і корів будемо бачити тільки у зоопарках. Була б кузня, може, половина коней була б підкована, — розмірковує 38-річний фельдшер Микола Степаненко.
Чи треба підковувати коней? (Думка ветеринарів)
— Бажано, — каже завідуючий.
— По мірі необхідності, — стверджує фельдшер. — У залежності від місцевості, умов, у яких кінь експлуатується. Кінське копито на кшталт людського нігтя. Уявіть: нігтем у землі чи в щебені колупатися. Якщо кінь ходить по землі, необхідності підковки немає. У природі ж коні не підковані — і нічого.
Пам'ятаєте, по трасах люди їздили, горщики продавали? У них тварини обов'язково були підковані. У містах підковували коней, яких запрягали у карети і повозки. У західних районах країни, знаю, підковують і зараз.
Взимку підкови краще ставити, радять ветеринари.
— До чого може призвести неправильне підковування?
— До асептичного пододерматиту. Прикмети — тварина кульгає, пітніє, копита гарячі, деформуються, м'язи тремтять, рухи утрудняються.
«Ремонт» копит
Замість кузні люди тепер ходять до ветеринарної дільниці.
— Розчищаємо підошву, шукаємо у копиті білу лінію (обмежує мертву і живу зону). Обрізаємо по ній ніготь. Живе зачепиш — кінь брикне. Очищаємо копита від бруду, зачищаємо «стрілку», — пояснюють ветеринари. Розчищення і обрізання чотирьох копит з обробкою —
75 гривень 51 копійка.
Жвавому коню це роблять півдня. Спокійному — півгодини.
— Коня частіше треба оглядати: щоб копито було правильної форми, не мало тріщин. Обрізати копита двічі на рік. Деякі господарі колупаються в копитах самостійно — топориком, ножиком, пилочкою. Зазвичай хазяїн тварини тягне до останнього — приводить тільки тоді, як кінь починає кульгати.
— Якщо копито почне крутить, це може відобразитися на усіх суглобах. Кінь може втратити працездатність, — попереджає фельдшер. — У тріщину потрапить інфекція, з'явиться пухлина чи нарив, почнуться виділення. У цьому разі рана обробляється марганцівкою. Накладається мазь Вишневського чи іхтіолова.
Є коні, що самі собі копита доглядають. Зчісують так, що обрізати нічого не треба.
Незалежно від того, чи підкований кінь, є правило: копита повинні бути сухими.
— Найкраща підлога з тирси, — каже завідуючий. — Добре нужду їхню вбирає.
Від нехватки вітамінів копито може тріснути. Щоб це попередити, кінь повинен їсти овес, сіно, бурячок.
Можна вколоти тривітамін. П'ять кубиків раз на тиждень.
Аліна Сіренко, тижневик «Вісник Ч» №33 (1319)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.