GOROD.cn.ua

«Миша і нам казав: «Давайте поїдемо туди жить»

Відомий мандрівник, 35-річний Михайло Павлюк із села Низківка Щорського району, затриманий імміграційною службою Королівства Камбоджа. Це країна у Південно-Східній Азії. Межує з Таїландом, Лаосом, В’єтнамом.


Михайло Павлюк


Наш земляк у пункті для мігрантів. Пише в Інтернеті, що камбоджійські власті вимагають зворотний квиток, на нього потрібно близько 600 доларів. Затримали, пояснює, через те, що на кілька місяців прострочив візу, у паспорті не було чистих сторінок.

— Нам хіба корову треба продавати, щоб виручити Мишу. — говорить брат мандрівника, 36-річний Віктор Павлюк. — Я здорово на нього злий. Дивиться, що кінчається паспорт. Як можна було до цього дотягнуть? Грошей у нас нема, ледве виживаємо. Нехай викручується, як може.

Віктор разом з мамою, 67-річною Валентиною Михайлівною, і батьком, 77-річним Миколою Никифоровичем. живуть у селі Низківка. Віктор захоплюється ентомологією (наукою про комах), збирає жуків. Доглядає за хворим батьком та допомагає матері поратися по господарству. Є корова, кури, гуси.

Живуть у хаті, яку побудували у 1966 році.

«Побув-побув да й ізнов дременув»

Михайло Павлюк з 2006 року мандрує автостопом (попутним транспортом). Про нього пишуть газети, Інтернет, книжки. У Низківці про парубка кажуть: «А, це той Павлюків, що по світу ходить».

З початку мандрів у селі був півтора року, у 2010-2011.

— Побув-побув, корів попас да й ізнов дременув, — каже мати.

— Він і нам казав: «Давайте поїдемо туди жити, де тепло», — говорить Віктор. — Доволі серйозно казав, щоб їхати разом. Потім бачить, що нема охочих, перестав гукати. Йому подобаються теплі країни. Там краще. Він наших усе критикує.

— Казав, що там народ відкритіший, приязніший, — додає мати. — Є фото, де його всі обнімають.

— Чому Миша подався мандрувати? Може, у вас чумаки в роду є? — запитую.

— Нема, — сміються Павлюки.

— У Михайла пристрасть до мандрів — від мене, — говорить Валентина Михайлівна. — Мої гени передались. Я попоїздила з Народним рухом. Була знайома з В’ячеславом Чорноволом, приятелювала з рухівцем зі Щорса Павлом Семененком (помер 10.09.2015). Знайома з Левком Лук’яненком, Володимиром Яворівським.

— Миша читав багато Кротова, — згадує Віктор. (Антон Кротов — 40-річний мандрівник і письменник з Москви). — А що йому тут?

— Усе по горах там лазить, — додає батько. — По вулканах. У скількох країнах був, Бог його знає, не перерахувати.

— Коли Михайло поїхав, хвилювалися?

— Аякже, — каже мама.

— Спочатку більше, а тоді звикли. Думали, мо’, він там жить буде, одружиться.

«За жуками і на дерево залазив, і в підвал»

Для Віктора Павлюка жуки — як для Михайла мандри. Інший світ.

Віктор, як і Михайло, неодружений.

— У Віті дівчата — то жуки, — жартує мати. — У нього стільки жуків, що страшне. І під мікроскопом їх розглядає, і в бумаги записує.

У Віктора Павлюка є екземпляри, не вивчені і не описані ще ніким. Про зібраний матеріал знають в Інституті зоології у Києві. Про Павлюка як про неперевершеного збиральника відгукуються ентомологи Ніжина і Чернігова.

— Були ситуації, коли жука важко добути?

— За жуками і на дерево залазив, і в підвал, і з ліхтарем шукав. Якось нагнувся — телефон випав у канаву, знайшов тільки на другий день.

Скільки всього зібрав жуків, точно не знає.

— Це — збори на матрациках, — показує коробку з жуками. — Коробок таких багатенно. Як я можу жуків порахувати? Вони ж малесенькі. Тим паче, що підрахунок не має сенсу. Що мені треба, те й збираю. Одну групу починаю розбирати, можу рік займатися. Доходжу до певного рівня — хочеться перейти на другу групу.

Колекції жуків, у класичному розумінні, із систематизацією та описом, ще не створені.

— На спеціальні коробки і шпильки потрібні гроші, їх нема, — говорить Віктор. — У мене переважна більшість часу йде на збір жуків та їх визначення.

Визначає, користуючись Інтернетом. Книжки скачує, адже Інтернету постійного дома нема. Користується старими записами. Колись по МБА (міжбібліотечному абонементу) замовляв книжки. Ксерокопій тоді не було. Переписував від руки.

Віктор Павлюк цікавиться жуками з другого класу. Після школи вчився у Чернігові у ліцеї для обдарованої молоді. Скучив за домівкою, поїхав і не повернувся на навчання. У ніжинському університеті вчився заочно на біофаку, закінчив три курси, покинув.

— Батько упав і вивихнув руку, — пояснює, що перебило навчання. — Три місяці батько не міг рукою нормально поворушити. Потім матері операцію з грижі зробили. Пізніше у батька виразки на ногах відкрились.

— З ноги тече, жодні мазі не помагають, три роки вже, — говорить Микола Никифорович.

Про жуків від Михайла Павлюка:

1. Найдрібніший жук на Чернігівщині — довжиною 0,5 мм. Найменший жук у Європі — 0,45 мм.

2. Найбільший жук у нашому регіоні — жук-олень, до 8 сантиметрів. Із рогами — більше 8

сантиметрів. У Низківці жуки-олені чомусь не зустрічаються. Хоча дуби, які вони люблять, є.

3. Найдивніші жуки для багатьох — носороги. Великі, рогаті. Довжина до трьох сантиметрів. Живуть у гнилій соломі.

4. Найкрасивіші — як для кого. Часто захоплюються зеленими бронзовками, що у квітах. Вони від півтора до двох сантиметрів.

5. Найстрашніші — богомоли (комахи, схожі на стрибунця. — Авт.). Самка з’їдає самця після спарювання або й під час нього. На Чернігівщині зустрічаються із 2003 року. Але у Низківці богомолів нема.


Жуки на матрацику

«Да туси там! Тут не хер делать»

— Миша прострочив на три чи чотири місяці візовий режим, — сказав «Віснику Ч» приятель Михайла, викладач і мандрівник з Києва Андрій Кароєв. — Умови у пункті, де його утримують, більш-менш нормальні. Виїхати в Україну він не може. Щоб це зробити, йому потрібно 550 доларів на квиток в Україну і 40 — за штамп (оформлення виїзду).

Андрій Кароєв на свою картку «ПриватБанку» 4149 4978 5572 2437 організував збір коштів для Миші. На момент спілкування з Андрієм на картку перекинули, у перерахунку з гривні на валюту, близько 60 доларів.

Ситуація Михайла Павлюка — затримання, збір коштів — активно обговорюється на форумі мандрівників (http://www.bpclub.ru). Ось деякі з постів (висловлювань). Подаються не послідовно. Орфографія, пунктуація збережені.

rommel (мандрівник, Пітер): Собственно, а чем именно необычным Павлюк напряг консульство? (обговорюється момент, що Михайло створює проблему Камбоджійському консульству. — Авт.).

bserg (мандрівник, Москва): Имхо (тобто на мою думку. — Авт.) тем, что обратился с вопросами, которые тупо решаются деньгами, причем небольшими, которые надо либо иметь, либо уметь добыть самостоятельно, или при помощи родственников или близких друзей.

sanja spit (мандрівник, Самара): ...Но здесь это даже смешно, у человека что семьи-друзей нет которые займут, дадут безвозмездно 120? (це мінімальна сума на квиток у сусідню країну; обговорюється й такий варіант визволення, хоча камбоджійці наполягають на придбанні квитка суто в Україну. — Авт.).

vseproschayuschii (мандрівник, Уфа): Семья есть, и насколько знаю, она состоит из одной мамы, если не ошибаюсь.

Raider (мандрівник): Друзья есть, тут по их просьбам аж целые посты пишут, но видимо на более они не способны. Видимо такие же нищеброды или жадны без меры.

vlask (мандрівник): Кто-то оттягивается в безденежных путешествиях, а другие потом получают предубеждение и проблемы. PS: Считаю, что в поездке всегда должна быть резервная сумма на срочную эвакуацию.

Блестящая плешь (модератор форуму (бесіди): Да, настоящий товарищ никогда не подведет: если ты попадешь в беду, он тебе очень понятно и убедительно объяснит, почему ты сам виноват:).

vseproschayuschii: ...Ведь почти у каждого из нас можно найти по нескольку недостатков, иногда людям со стороны кажущимися маразматическими.

Седая борода, помощник администратора (женщина): В нашей тусовке у людей реальные проблемы бывают, например серьезные проблемы со здоровьем, когда действительно нужна помощь финансовая. Не говоря о том, что в мире полно больных, страдающих детей... А Михаилу религия что ли не позволяет заработать денег на разрешение проблем в которые добровольно влип?

mi1 Умудренный Путешественник: Не очень понимаю, что вы все налетели так... Человек честно описал ситуацию, а дальше ниоткого ничего не требуется.

* * *


Ситуація обговорюється і на чернігівському сайті.

sirius_r: А чем он думал когда туда ехал??? Ладно больному ребенку помочь, а это здоровый человек!!!

swat: Да туси там! Тут не хер делать :).

gross: Ну, там хоть тепло и еда на деревьях круглый год, короче сплошная экономия.

jacky: Такие злые комментарии... от подобного никто не застрахован. Человек столько поездил по миру, и впервые не повезло, где-то не рассчитал, не вложился в срок, а домой планировал добираться иначе, и денег могло просто не хватить.

vlasenko54: Да, злые, парням на АТО собираем, а Миша решил по-своему: «Нах мне проблемы, «пробегусь» я по Азии, кто ж меня заберет в АТО, я «известный» путешественник!»

* * *

Автостопнику через соціальні мережі вже назбирали гроші на придбання квитка, пише Високий Вал.

Вартість білету становить приблизно 16 тисяч гривень.

Як нам повідомив Михайло Павлюк, він уже через кілька днів буде в Україні. З Камбоджі літаком мандрівник добереться до Києва, а вже звідти до Чернігова і додому.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №7 (1554)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Михайло Павлюк, мандрівник, Королівство Камбоджа, «Вісник Ч», Тамара Кравченко