Переселенка із прикордонної Семенівки з унікальним прізвищем. Масажистка з медичним дипломом, яка обрала цей фах через дитячу травму, пов’язану саме з масажем. Мама трьох дітей, яка за 10 місяців схудла на 43 (І) кілограми... 36-річна Катерина Ручая цікава в усіх своїх іпостасях. Розповідаємо про неї до її професійного свята — Дня медичного працівника, який із минулого літа відзначається в Україні щорічно 27 липня.
УНІКАЛЬНЕ ПРІЗВИЩЕ
За даними генеалогічного товариства «Рідні», яке займається дослідженням родоводу в Україні, «прізвище Ручая налічує 5 носіїв. Місця компактного проживання людей із прізвищем Ручая — Семенівка».
— Походження свого прізвища я не досліджувала, але моніторила і знаю, що воно рідкісне, — говорить Катерина. — При зверненні в якісь інстанції у документах часто плутають: пишуть то «Руча», то «Ручна», то ще якось. Я дізналась, що є ще люди з такими прізвищами, як у мене з батьками. Але в них прізвища не відмінюються на відміну від нашого. Тобто про мене і маму можна сказати «хто — Ручая, кого — Ручої, кому — Ручій», а про моїх тата і молодшого сина Давида — «Ручий, Ручого, Ручому».
Зараз Катя з Давидом, старшим сином Олегом і найменшенькою Веронікою перебралася із Семенівки в Чернігів. Мусила вивезти дітей подалі від бойових дій, бо в їхній райцентр нерідко «прилітає». І дуже чутно, коли ворог обстрілює довколишні села. Там лишилися її рідний дім, рідні люди й улюблені клієнти, які роками ходили до Каті на масаж.
— Це був додатковий заробіток і допомога людям. Знаходили мене через «сарафанне радіо». Я приймала у себе вдома, інколи виїжджала до клієнтів. Основна ж моя робота була медсестрою: із лікарем сімейної медицини, у приймальному відділенні, кабінеті ЕКГ, відділенні переливання крові, хірургії.
У 2013 році так склалося, що я переїхала в Чернігів. Прожила тут до 2019-го, встигла попрацювати медсестрою в Обласному госпіталі ветеранів війни. Потім захворіла моя бабуся, і я мала повертатися в Семенівку — за нею доглядати. Мені запропонували роботу медсестрою в дитсадку. Там я працювала до повномасштабного вторгнення...
МАСАЖИСТ ІЗ МЕДИЧНОЮ ОСВІТОЮ
Бабуся Олена Олександрівна, татова мама — це знакова людина в Катиному житті. Вона працювала лікарем-педіатром. Медиком (фтизіатром) був і дідусь, Олександр Дмитрович. Катина мама, Анжеліка Василівна, працює молодшою медичною сестрою в реанімації Семенівської райлікарні. А ось тато до медицини стосунку не має, Дмитро Олександрович — електрик.
Катя розповідає, чому вона обрала саме медичний фах:
— Коли мені було 6 років, ми з бабусею поїхали відпочивати в санаторій у Євпаторію. Там вона повела мене на сеанс масажу. Я запам’ятала його на все життя і ще досі не даю, щоб торкалися до моєї спини. Настільки мені тоді було боляче!.. Після того «масажу» (саме так — у лапках) я не виходила з кімнати до самого кінця нашого відпочинку. І бабусі сказала: «Виросту — буду медсестрою і масажистом, щоб не робити людям боляче».
Бабуся ж і стала першою Катиною клієнткою.
— Я мала десь 12 років, коли вона прийшла з роботи з високим тиском і попросила: «Зроби мені масаж». Говорила, на які точки натискати, а я виконувала. І після мого масажу в неї тиск із 200 упав до 140. Після того я періодично робила їй масаж. Виходить, навчалася на бабусі.
А після школи, 2004 року, вступила до Новгород-Сіверського медичного коледжу на спеціальність «медична сестра». Також там у мене була окрема спеціалізація «масаж» (батьки за це платили). До нас приїжджали викладачі з Києва. Тож я не сертифікований, а саме дипломований масажист.
Дитяча мрія могла б не здійснитися, ба більше — Катя могла взагалі залишитися без робочої правої руки.
— Перший місяць чи два в Новгороді-Сіверському я мешкала на квартирі з хазяйкою. У неї був величезний собака (ні породи, ні клички я не пам’ятаю — такий стрес перенесла). Пес чомусь незлюбив мене з перших днів. Якось я прийшла з пар, принесла хазяйці хліба (вона попросила купити). Тільки-но поклала буханку на стіл — собака як накинеться на мене!.. Порвав на мені куртку і прокусив праву руку. Ось шрам, — показує Катя. — Хазяйка крикнула «Фу!» — і собака мене облишив. Видно, зробив свою справу, яку давно намітив, і заспокоївся.
Я, закривавлена, побігла на пошту - подзвонити мамі (мобільного тоді в мене ще не було). Небайдужі люди з пошти відвели мене в лікарню, там руку зашили. На ній була розірвана фасція (сполучна тканина, що обволікає м’язи та органи людського тіла. — Авт.). Медики діяли так професіонально, що я цією рукою і далі все роблю, у тому числі свій омріяний масаж.
— Як же Ви після такого жили з нападником поряд? Хазяйка пса хоч вибачилася?
- Відшкодувала порвану куртку. А мама перевела мене в гуртожиток. Там уже мені було дуже добре.
МАСАЖ ЯК ОСНОВНА РОБОТА
— Коли в серпні 2023 року я з дітьми переїхала в Чернігів, спочатку і не думала займатися масажем як основною діяльністю. Походила по лікарнях, але десь не влаштовував графік роботи, десь — заробітна плата. А мені ж треба утримувати трьох дітей. Поступово почали звертатися люди, які знали мене як масажиста. Розповідали про мене знайомим, писали відгуки про мій масаж у соцмережах...
Згодом Катю запросили на роботу в медичний центр «Тесла». Цікаво, що там її першим клієнтом був... японець.
— Я не знаю, як і чому він опинився в Чернігові. До мене прийшов із защемленням лицьового нерва. Уже відходив курс масажів. Спілкувалися ми з ним через онлайн-перекладач: він у телефоні говорив і показував переклад, і я йому відповідала так само.
Скільки всього клієнтів було в неї за роки роботи, Катя не рахувала. Каже, що дуже багато. Саме зараз трапився найважчий за всю практику випадок, але розказувати про нього не має права — зберігає медичну таємницю.
— Які масажі у Вашому арсеналі? І які найбільш затребувані?
— Роблю лікувальний, класичний, антицелюлітний, ручний та банковий, дитячий (віл 3 місяців) плюс ЛФК, масаж обличчя (плюс маска) і зони декольте, кінезіотейпування всіх частин тіла (накладення спеціальних еластичних пластирів (тейпів) на шкіру в ділянці з травмою, запаленням тощо. - Авт.). медові та кавові обгортання. Улітку найпопулярніші - антицелюлітний і масаж обличчя. Приходять із защемленням у спині після стрибків у воду з трампліна. Восени — з болями у спині після городів. Зараз звертається багато військових. Їхні спини дуже страждають, зокрема й від носіння важкої зброї та амуніції.
МІНУС 43 КГ
Катя розповідає, що недавно синова вчителька її не впізнала. Це тому, що вона схудла майже наполовину.
— Із самого дитинства я була всякою: і худенькою, і пухкенькою. Навіть лежала в чорнобильському діагностичному центрі з ожирінням З-го ступеня — у 13-14 років був гормональний збій і я розповніла.
До переїзду в Чернігів два роки моя вага трималась 107 кг при зрості 170 см. Може, я б і далі нічого не змінювала, але в нашій орендованій квартирі є велике дзеркало і я щодня бачу себе в повний зріст. Ще тоді, минулорічного серпня, роздивилася, як це негарно. До того ж тут у мене багато клієнтів щодня, тому працювати стало важко. Масаж за масажем, з ранку до вечора на ногах, вони дуже набрякали. Ось я й вирішила: час позбуватися зайвої ваги.
Оскільки працювала в дитсадку, де щодня складала меню, то знаю калораж продуктів. Сама розрахувала, скільки для мого організму потрібно білків, жирів, вуглеводів на добу. Склала меню для себе. Обрала інтервальне харчування — раз на добу: об 11.00 або о 13.00. І почала пити багато води — до 3 літрів за день.
Катерина до та після схуднення
Перших два-три тижні було дуже важко!
Але щоразу, коли хотілося зірватися, вдивилася на гарну дорогу сукню «в обтяжку, яку собі купила тут, у Чернігові. І вже у квітні наділа її на день народження Ніки.
За 10 місяців я скинула 43 кіло! Коли буваю в Семенівці, то на вулицях мене не зразу впізнають навіть колишні колеги. Якось у мами знайома спитала: «Що то за родичка до тебе приїхала?»
Такою я собі подобаюсь. До цього остання моя фотографія в купальнику була 20 років тому, а тепер їх багато, залюбки фотографуюся.
Харчуватися інтервально продовжую. Але вже не так строго себе обмежую. Можу і морозива з’їсти, і сиропу в каву додати.
Катя ділиться своїми досягненнями у фейсбуці, аби власним прикладом мотивувати інших дівчат.
— У мене багато хто запитує, як мені вдалося схуднути, просять також розробити їм меню. І я це роблю із задоволенням від того, що допомагаю дівчатам ставати ще гарнішими не лише масажем.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: масаж, переселенка, Семенівка