Жителька села Смош Сухополов’янської сільської ради Віра Балашова допомагає всім, кому може допомогти. І літнім людям (свого часу це навіть стало її професією), і дітлахам (вона ще і вчилась на вихователя), і ЗСУ (з перших днів повномасштабної війни), і всім жителям села, яке стало для неї і її сім’ї рідним, хоч і народилась героїня нашої розповіді на Одещині.
ХАРАКТЕРИСТИКА ВІД СТАРОСТИ
У Смоському старостинському окрузі проживає 436 людей. Так написано у паспорті округу, який висить на стіні у будівлі старостату і першим впадає у вічі, щойно туди заходиш. 270 з них мешкають у самій Смоші. Відстань до Прилук складає 25 кілометрів. Село мальовниче - за ним тягнеться смуга лісу, а річка з однойменною назвою двічі перетинає його територію. Живи собі у радість: милуйся природою, гриби збирай та рибу лови. І робили так би селяни, якби не клята війна, яка додала переживань і клопотів, а у трьох родинах забрала рідних чоловіків.
«Окупанти стояли від нас за 6 кілометрів, - розповідає староста Олександр Миколаєнко. - Це якщо брати прямо - через гору, у бік Переволочної. Сюди не пішли, бо всюди річка, болотяна місцевість. Але чути було добре».
У ті перші дні війни, попри звуки вибухів і загрозу для здоров’я і життя, жителі старостинського округу були з хлібом. Його привозила односельцям Віра Балашова. «Віра Григорівна дуже багато допомогла під час повномасштабно- го вторгнення, - розповідає Олександр Іванович. - Доступу до міста не було, попри це вони їздили і поставляли у село безкоштовний хліб».
У вересні минулого року за сумлінну працю, вагомий особистий внесок у забезпечення життєдіяльності громади, активну громадянську позицію та з нагоди Дня підприємця Сухополов’янський сільський голова Денис Росовський вручив Вірі Балашовій почесну грамоту.
«Родина - чисто проукраїнська, - дає усну характеристику староста. - Якщо Віра Григорівна почує від когось хоч одне погане слово про Україну, то відчитає по повній програмі. Чоловік її, азербайджанець, має такі ж погляди. Приїхали до нас з Одеської області перед повномасштаб- ною війною. Купили на Хуторі (це такий «мікрорайон» у Смоші - авт.) хату, викупили магазин у центрі, поступово зробили ремонт. Дуже добре ставляться до громади».
«Та Віра Григорівна Вам більше розповість!» - закінчує Олександр Іванович і показує у бік магазину, який видно просто з ганку старостату.
ПРАЦЯ ДО СЬОМОГО ПОТУ
Віра Григорівна зустрічає, хоч і трохи стримано, але радо. Запрошує сісти. Сідає поряд і, на моє прохання, починає розповідь. Народилась вона у селі Загнітків Кодимського (нині Подільського) району Одеської області. Виросла там, закінчила школу, вступила до Білгород-Дністровського педагогічного училища, вивчилась на вихователя дитячого садка.
За спеціальністю працювала недовго, бо маленькі діти росли і родині потрібно було більше коштів. Роки саме були важкі: син Вадим народився у 1992, а донька Анжела - у 1993 році. Тож пішла на роботу у колгосп. Працювала у полі (сапала буряки), а потім на фермі (доїла корів). Згодом перейшла працювати на поля у село Молодіжне Чорноморського (тоді Іллічівського) району. Взяв на роботу орендатор, який поставляв на Олександрівський консервний завод овочі. Молода мама працювала на полях, де вирощували помідори і перець.
Потім поїхала на заробітки у Київ. «Хотілося більше заробляти, - розповідає. - Діти росли - і грошей треба було більше». У столиці спочатку працювала у Shaden Group - як написано на їх сайті, провідній клінінговій компанії України - займалась європрибиранням. Потім, коли біля Золотих воріт відкрився готель InterContinental, влаштувалась туди стюардом (це працівник на території кухні, який відповідає за чистоту і порядок безпосередньо на ній, а також у ресторані і барі), паралельно працювала у кафе на Ленінградській (нині Дарницькій) площі кухарем. Згодом перейшла на роботу у кафе повністю.
Після п’яти років роботи у Києві, сім працювала у Москві. «Так склалось життя, - зітхає. - Якби все було нормально (в економічному плані), то і далі б працювала вихователем. Бо дітей любила і люблю, тому і вибрала навчання у педагогічному училищі. Працювала у дитячому садку в Олексіївці - сусідньому з Загнітковим селі, заміщала завідувачку.
До речі, у тому ж Білгород-Дністровському районі, де навчалась в училищі, працювала згодом у санаторії у селі Сергіївка офіціантом».
УКРАЇНКА У МОСКВІ
Попри байки російських пропагандистів про те, що Одеська область - це російськомовний регіон, Віра Григорівна вказує, що з дитинства розмовляє українською. «Поряд з нами Придністров’я, багато молдавських сіл, - розповідає. - Тому у мові були молдавські слова. Були і одеські, а в Одесі більше розмовляли тоді російською. Всіх їх позбулась після повномасштабного вторгнення. Закінчувала українську школу. Ту саму школу закінчували мої діти. У мене під час навчання ще викладали російську мову, у них - вже ні».
У рідному селі Віри Балашової Загніткові, вказує «Вікіпедія», під час перепису 2001 року українську назвали рідною мовою 98,45 % жителів! І лише 0,93 % сказали так про російську, 0,53 % говорили румунською, 0,03 % - болгарською.
У Москві українка працювала з 2012 по 2019 роки. Доглядала за літніми людьми. «Потім вирішила, що це неможливо, дуже важко було, - каже. - Українець там називається «хохлом». Дуже багато москвичів так кажуть. Вони не поважають інші нації. Таджиків і узбеків, які у них працюють, вони взагалі не вважають за людей».
«Там, де я працювала, у Люберцях, в основному, п’ятиповерхові будинки, - продовжує співрозмовниця. - Під’їзди прибирають таджички і узбечки. Бачила, як одна з жінок ще не домила підлогу, а місцевий плюнув просто їй під ноги.
- Хіба так можна?! - питаю у нього.
- Нічєго, прібєрьот єщьо раз.
- Знаєш, краще було б, щоб ти розвернувся, - кажу, - пішов додому і дружині у борщ плюнув. Тоді б і побачив, що це буде.
Зрозуміло, що сказала це російською, бо вони не розуміють української мови».
«Або сидять бабульки під під’їздом, - згадує українка інший випадок. - Проходжу повз них, а одна каже: «Ой, как же я нєнавіжу етіх хохлов». «А що тобі цей «хохол» зробив?» - питаю. Дивиться на мене і пояснити нічого не може. У Москві ж навіть телевізор не можна включити. Лише «60 мінут» закінчились, а вже починається «Врємя покажет». І говорять лише про Україну».
Витримати то все українці, зізнається, допомогла терплячість. За сім років доглянула чотирьох бабусь. Всі вони, за її словами, добрі, всі до смерті були проти путіна.
Україну любить і чоловік Віри Григорівни Ігор Балашов. Він родом з Азербайджану. Багато років тому туди виїхала сім’я росіян Балашових. Там у них 3 чи 4 покоління змінились, тож нащадки називають себе азербайджанцями. Ігор Борисович, за словами його дружини, добре розмовляє не лише азербайджанською і російською, а й українською, турецькою і англійською мовами. У Баку працював у поліції. Потім, як каже жінка, життя примусило - почав збирати меблі, поїхав на заробітки у Москву. Там пара і познайомилась.
БАТЬКИ І ДІТИ
Поки Віра та Ігор працювали у Москві, в Україну приїжджали часто. І в Одесу, де тоді жила двоюрідна сестра (нині покійна), і у Смош, де жив син Вадим з родиною. Саме тоді подружжя вирішило, що куплять у цьому селі хату і будуть тут жити.
На Одещині у Віри Григорівни рідних наразі не залишилось. Вона була єдиною дитиною у сім’ї. Коли їй було 6 років, захворів і помер батько Григорій Степанович Кучан- ський. Мати, Марія Семенівна, 1931 року народження, заміж більше не виходила і виховала дочку до повноліття. «Мама все життя працювала у колгоспі, - згадує співрозмовниця.
- 25 років - дояркою, інший час - у полі. Всього трудового стажу у неї було 42 роки».
Діти Віри Григорівни мають прізвище Чернега, вони народились у першому шлюбі жінки. Про колишнього чоловіка згадувати не хоче, каже, що живий і мешкає десь в Одесі. Вчиняв, каже, погано, але вона дочекалась часу, коли діти почнуть розуміти його вчинки. Розлучилася, коли доньці було 11, а сину - 12 років. Після того вони жодного разу матері за це не дорікнули. Навпаки, згадує, всім говорили: «У нас мама - два в одному, і мама, і тато».
А ще у неї були тітка і дядько, яких вважала рідними. Тітка була паралізованою, а дядько ще ходив. «Дивилась за ними, як за своїми, - каже жінка. - До цих пір їжджу до них на могилки, пам’ятники ми самі встановлювали».
- А наскільки це важка робота - доглядати за старенькими, Віро Григорівно?- запитую.
- Важка і психологічно, і фізично. Треба мати велике терпіння. Кричати на них не можна. Вони ж, як діти. Навіть, коли мені щось дуже не подобалось, я на них негатив не виплескувала. Заспокоювала, умовляла, але ніколи не кричала. З Москви маю 3 рекомендаційні листи за свою працю.
ПЕРШИЙ ДЕНЬ ВІЙНИ
У Смоші подружжю Балашових сподобалась і місцевість, і природа. Приїжджали сюди навесні. Коли все розцвітало.
«Біля нашої хати на хуторі - річка, а за городами — ліс, - розповідає Віра Григорівна. - Я ж виросла у селі. І у нас був великий ліс, навіть більший, ніж тут. Дуби, ясени. Від нас лісом можна перейти у Придністров’я. А до моря нам їхати було три години».
Ігорю Борисовичу у Смоші теж дуже сподобалось. Купили будинок, зробили ремонт, згодом придбали приміщення магазину, який працював у центрі ще з радянських часів. Переїхали у 2019 році - за 3 роки до повномасштабного вторгнення.
24 лютого 2022 року Віра Балашова була вдома сама. Чоловік полетів у Баку, бо у нього померла мати і хворіла сестра. 26 лютого мав повернутись. Але не зміг, бо все закрили.
Чи не найголовнішою проблемою для жителів села стала відсутність хліба. Жінка згадує, як вставала о четвертій ранку, просила односельця, наймали машину і везли людям хліб, а згодом - й інший товар. «Дорога на Високе (село старостинського округу - авт.) прострілювалась, - згадує. - Але ми їздили. Стояли у черзі під фурами, на морозі, під снігом. Але хліб і крупи привозили. Купила і дала у кожен двір безкоштовно по хлібині від нашої сім’ї. Так тримала сама магазин до квітня, а у квітні через Польщу і Молдову до Одеси, а звідти - у Смош добрався мій чоловік».
«Допомогу ЗСУ збираю з перших днів війни, - продовжує жінка. - У мене - два напрямки. На Лимано-Куп’янський шлю хлопцям, з якими служить чоловік із мого рідного села - Іван. Другим напрямком є Донецький, де воює інший знайомий - Олександр. Хоча б раз на місяць, але висилаю обов’язково. Буває, ставлю у магазині ящик з написом «На ЗСУ». Але частіше збираю сама. Шкарпетки, рукавички, цигарки, печиво тощо. Все, що можу зібрати. В останню посилку поклала рулети, які напекли односельчанки Валентина і Оксана. Хлопці, коли отримують, викладають в інтернет подяки».
А ще у Віри Григорівни залишились земельні паї на Одещині. Орендну плату орендатор пересилає на картку. Торік це було 19 тисяч. Всі хоч і поступово, але витратила на ЗСУ. Вони, впевнена жінка, обов’язково здолають ворога. «Втримались же на початку, нічого майже не маючи, проти навали, проти втричі більшої армії, яка готувалась до війни, - каже. - А вже два роки минуло...»
ВІЙНА ЛИШЕ ЗГУРТУВАЛА
Син Віри Балашової оселився у Смоші, бо звідси його дружина. Обидва онуки жінки також народились тут. Онуку Владиславу (або, як каже бабуся, Владиславу Вадимовичу) зараз сім, онучці Соні - шість років. У доньки, яка проживає у Києві, один син.
- Онук Данило Микитович вчиться у третьому класі, - розповідає бабуся. - Займається футболом.
- Кого більше любите?
- Всіх однаково («провокація» не вдалась - авт.). Даню бачу менше, але він змалечку три роки був з нами у Москві. Влада і Соню тоді бачила менше, а зараз все навпаки.
Навпроти магазину Балашових розміщений дитячий майданчик. Коли тепло, там граються дітлахи. Подружжя виділяє фарбу, коли треба підфарбувати гойдалки, і подарунки (ящик морозива, наприклад) для дітей, коли у селі проходить якесь дитяче свято.
Дітей і своїх, і чужих Віра Григорівна дуже любить. Односельців поважає. Каже, що вони - згуртовані, спокійні і працьовиті. «У березні, коли у нас дуже стріляли за лісом, де стояла колона, коли літак літав її бомбити, люди порались на городах, - згадує. - Після того так само: літаки літають - а вони сапають. Бо згуртувались і звикли до обставин».
Джерело: газета “Прилуччина + Прилучаночка”Андрій Бейник
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Балашова, переселенка, Смош