Анастасія Олексіївна Боровикова працює у Коропськіи лікарні хірургом. Розумна, старанна, цілеспрямована, перспективна, уважна до пацієнтів - так молоду лікарку характеризує директор Коропської центральної лікарні Володимир Матусяк. До речі, має дві вищі освіти. Навчаючись у медичному університеті, встигла отримати і другу спеціальність — юридичну.
Приїхала у Короп, бо хотіла стати хірургом
Так склалося, що хірургами здебільшого працюють чоловіки. Не кожна жінка-лікарка зможе взяти у руки скальпель і щодня стояти за операційним столом. Таких одиниці. Та, будемо відвертими, і не кожен чоловік. Бо це робота сильних, мужніх, витривалих і стресостійких людей. Робота хірурга надзвичайно відповідальна, напружена, і, не помилюся, шкідлива для здоров’я. Для власного. Адже виснажлива, нервова, де підвищений поріг ризику, відповідальності, де треба швидко приймати рішення і діяти. У руках - людське життя. Навіть у стресових ситуаціях треба мати холодну голову, не втрачати спокій, виваженість і щоб руки від нервів не тремтіли. Ситуації бувають різними. Бо це хірургія. І ось таку складну роботу обрала собі ця тендітна жінка - Анастасія Олексіївна Боровикова. Коропчани, кому раніше доводилося бувати на прийомі у хірурга чи у відділенні Коропської ЦЛ, знають її, оскільки майже весь період інтернатури проходила в Коропі. А із серпня вже працює в нашій лікарні хірургом. Якось мені знайома сказала: «Треба буде до хірурга - не бійся, що молода і досвіду мало, можеш сміливо йти до Анастасії Олексіївни».
Хто вона і звідки, що за людина і чи надовго у нашому Коропі, звісно, цікавляться читачі. А тому ми - в лікарню. На зустріч з Анас- тасією Олексіївною. Відбулася вона вже опісля її робочого дня, оскільки весь день розписаний по хвилинах, роботи дуже багато. То прийом хворих, то операції, а вони у відділенні щодня, та і своїм хворим приділяє максимум уваги.
- Чому приїхали саме у Короп? - цікавлюся, бо заманити лікаря у глибинку не так-то просто.
- Бо хотіла стати хірургом. Після шостого курсу у нас три роки інтернатури. Тоді була зміна реформи, не було фінансування для інтернів-бюджетників. Я почала шукати місце інтерна на бюджетній основі у Полтавській області, щоб ближче до дому, але вільних місць хірурга не було. У Полтаві свій медичний університет, а тому всі вакантні місця зайняті своїми випускниками. Спливав час, треба було швидко приймати рішення, де проходитиму інтернатуру. У Чернігівській області на хірурга був запит з Коропської лікарні. Зателефонувала до Володимира Івановича Матусяка, директора лікарні, він мені розповів, що у них, а тепер вже і у нас, не тільки амбулаторний прийом хворих, а й багато проводиться операцій, отож інтерну буде чому повчитися, є можливість для розвитку. Мене це зацікавило. При подачі документів познайомилася із завідуючим відділенням Сергієм Анатолійовичем Мироновим, він же був і керівником інтернатури. Високопрофесійна людина, з великим досвідом роботи.
За освітою - до престижного університету
У Коропі Анастасія Олексіївна пробула найбільше від всіх інтернів. Якщо для інших спеціальностей у нашій лікарні немає бази стажування й інтерни проходять його у Чернігові, то для хірурга є база - і амбулаторний прийом, і травмпункт, і абдомінальна хірургія, лапароскопія. Близько двох років прожила у Коропі, а потім у Чернігові стажувалася у тих відділеннях, яких немає у нашій лікарні. Опісля інтернатури повернулася у Короп.
- У мене укладений договір із лікарнею, відповідно якого я маю відпрацювати три роки. Отож відпрацьовую, - каже. - Що буде опісля, загадувати не буду. Життя сьогодні не стабільне. Реформа медицини триває. Вимоги, які ставляться перед медичними закладами, постійно посилюються. Та і воєнний стан.
Анастасія Олексіївна родом з Полтавщини. З містечка Глобине. Але школу закінчувала у Полтаві. До речі, - золота медалістка. Вступити до медичного вузу для неї не було проблем, оскільки мала гарні результати ЗНО, до яких приплюсувалися додаткові бали за перемоги в олімпіадах.
- У мене було чотири дипломи на обласних олімпіадах з природничих предметів: хімії, біології, географії, а також фізики. Готувалася і на всеукраїнську олімпіаду. Хоча перемогу не здобула, але це був гарний досвід. Там треба було більше поглиблюватися в ботаніку, в чому не було сенсу, бо я знала, що мені потрібна буде анатомія, фізіологія людини.
І хоча у Полтаві є медичний університет (на той момент Українська медична стоматологічна академія), але вступала дівчина до Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, оскільки за рейтингами він один із найсильніших. Каже, що коли комусь говорила, що закінчила Вінницький, то питань по рівню отриманих знань ні в кого не виникало.
До професії лікаря готувалася з сьомого класу
- А коли вирішили стати лікарем?
- В один момент зрозуміла, що мені треба займатися медициною, мені це буде цікаво. І цей момент був у сьомому класі, коли почали вивчати природничі науки. Мені було цікаво, як влаштована природа, фізіологія людського організму, наскільки це дивовижний, чудовий процес, наскільки він довершений і до кінця не вивчений. А тому вже з сьомого класу почала більш глибоко вивчати ті науки, які мені знадобляться у подальшому для здобуття професії лікаря.
-А коли прийняли рішення піти саме у хірургію?
-У медичних університетах студенти спеціальність обирають після шостого курсу, коли треба йти на інтернатуру. У нашому вузі працювали гуртки додаткових занять зі всіх медичних спеціальностей. Відвідували їх старшокурсники, аби визначитися зі своїми вподобаннями. Я ж ходила на ці гуртки вже на другому курсі, це не було заборонено. Зацікавилася хірургією, і від того часу додатково займалася розвитком знань у цій галузі.
- Як вам працюється у нас?
- Комфортно. Працюємо однією командою. І у відділенні, і на амбулаторному прийомі роботи вистачає. Лікую, роблю операції. На лапароскопічних операціях поки асистую, виконую певні етапи.
- Коли багато роботи, значить, лікарні жити, - кажу.
- Дай Бог, ми всі на це сподіваємося.
До кожного пацієнта - відношення особливе
- Як вам працюється хірургом, бо ж робота не з легких?
- Ми готуємося до цього майже 10 років, тому стараюся виконувати покладені на мене обов’язки з відповідальністю, до кожного пацієнта проявляємо особливе відношення. Оперуємо під керівництвом досвідчених хірургів, які можуть порадити та допомогти в складних ситуаціях. Іноді робочий день може завершитися о 10 годині вечора, що виснажує як фізично, так і морально.
- Чи хвилюєтеся, коли оперуєте або трапляються випадки неординарні?
- Треба тверезо мислити, оцінювати ситуацію. Тут немає місця переживанням, тому що потрібно оперувати великим об’ємом інформації в один момент, пам’ятати деталі.
- Ви емоційна людина?
- Я б не сказала. Професія вимагає емоційно-вольової стійкості, максимум уважності та акуратності в своїх рішеннях та діях.
Друга професія — юриста
Була вельми здивована, коли почула, що, навчаючись у медичному виші, Анастасія Олексіївна встигла отримати другу вищу освіту. На четвертому курсі вступила до Полтавського юридичного інституту на правознавство. Навчалася заочно. «Було цікаво, було бажання, була можливість», - каже. Здавалося б, для чого це лікарці, коли плануєш присвятити себе медицині. Але Анастасія Олексіївна іншої думки - знання за плечима не носити, а освоїти правознавчу професію було корисно. Медицина, як і будь-яка сфера, підпорядковується законам. І знати їх - зайвим не буде.
Анастасія Олексіївна заміжня. її чоловік - також лікар-хірург нашої лікарні - Олександр Іванович Верескун. Отримали службове житло, але наразі роблять ремонт, тому поки живуть в орендованій квартирі.
Як завжди, поцікавилися, чи подобається наш Короп. Тим більше - міська мешканка, а жити доводиться у невеличкому провінційному селищі.
- Гарне у вас містечко, спокійне, на диво, все є, що хочеться знайти в плані покупок. Усі масово тут займаються походами на Десну і в ліс. Гарний природний відпочинок. У нас, на Полтавщині, - ліс, степ і поля. На Десну відпочивати їздимо. Гарно у вас на Панському, ми взимку ходимо на ковзанах кататися. Люблю по гриби ходити, але цього року їх мало, то зібрали тільки опеньки.
Анастасія Олексіївна згоджується зі мною, що головне - мати роботу, яка б приносила задоволення, і не важливо, де та робота знаходитиметься - у місті чи селі.
- Хоч я з міста, але краще там, де є робота. Тим більше зараз розвинена інфраструктура. Дві години - і ти в Чернігові, чотири години - і в Полтаві.
Дирекція лікарні покладає великі надії, що молоді перспективні спеціалісти залишаться у нашій лікарні надовго. У нас гарна лікарня, у порівняні з іншими колись районними лікарнями на високому рівні хірургічні послуги. До нас їдуть оперуватися і з інших районів, сусідньої Сумщини. А молоді хірурги - майбутнє нашої лікарні. їм можна довірити своє життя і здоров’я.
Джерело: газета “Нові горизонти”, Людмила Ковальчук. Фото авторки
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.