А господарство в родині Медведів із Атюші - величезне: аж п'ятеро корів, кінь, мінісвиноферма, птиця, а ще - гектари городів. Саме із власного господарства, яке не дає права ані на свята, ані на вихідні, і виживає велика родина: батько, мати, син, невістка та троє онучаток. Живуть, щоправда, дві родини в окремих будинках, по сусідству, але хазяйство тримають спільне.
Антоніна Михайлівна МЕДВЕДЬ з онучатами Наташею і Стасиком та невісткою Женею
Кожен день - у трудах праведних
Село... Вічне пекло роботи... Щоденної... Особливо для тих, хто тримає чимале господарство. «Нічого не триматимеш - нічого і не матимеш» - за такою селянською філософією живе багато сільських родин. Змушені просто так жити, аби лишень вижити. Важенний віз домашнього господарства тягне на собі і велика родина Медведів із Атюші. Щоправда, дві сім'ї - батьки і діти - мешкають окремо. Старші Медведі - Антоніна Михайлівна та Віталій Дмитрович - пару років тому відокремилися від молодих: купили по сусідству хату, але господарство тримають спільне. А господарство те - величезне. П'ять корів, кінь, свині і свиноматки, птиця різна. А городів скільки: картопля, буряки, гарбузи... Скільки всього треба, аби прогодувати таке хазяйство.
- На роботу ж ми не ходимо, значить, мусимо працювати вдома, - каже 56-річна Антоніна Михайлівна. - У родині ж - семеро чоловік. Жити за щось же треба.
Жінка, поки був у селі колгосп, разом із чоловіком працювала у сільгосппідприємстві. Телят порали, каже, по сотні, бувало. Хто працював на телятах, той знає, що то за робота. Непроста і нелегка. А коли сільгосппідприємство припинило роботу, Медведі вдома організували мініколгосп.
- Ми все життя з чоловіком тримали корів. У 84-му році побралися - мали одну корову. Потім другу завели, згодом - третю. А коли родина наша побільшала, то вирішили збільшити і поголів'я, - розповідає вічна трудівниця.
- Ото так і живемо: то корми заготовляємо, то пораємося.
Той, хто має корову, знає, що то за труд такий - тримати годувальницю. А якщо у дворі п'ять корів? Чого тільки вартує їх подоїти.
- Це, мабуть, годин дві треба, аби тільки видоїти корів? - цікавлюся.
- Десь так і є, - відповідає жінка. - Щоправда, ми рідко коли по одному доїмо, зазвичай усі гуртом. Та і взагалі, пораємося дружненько.
- А руки хіба не болять від доїння?
- Болять. А що робити? - відповідає атюшанка. - Ми вже звикли до роботи. На чомусь же треба виживати. Ми виживаємо з корів і свиней. Розкоші у нас немає, але всі одягнені, взуті, нагодовані.
- З таким господарством ви хоч інколи відпочиваєте?
- Ну аякже, відпочиваємо, - почули у відповідь. - Сьогодні, приміром, - церковне свято. Робити нічого не можна. Ото вранці попоралися і відпочиваємо, в обід теж до хазяйства треба йти, а там і вечір буде: знову - відра, корзини, чавуни, свині, корови... А так нічого у свято і не робимо.
І це у селі зветься відпочинком.
- Цікаво, а в Атюші є ще господарі, які тримають п'ятьох корів?
- За все село не скажу, але в нашій череді, де тридцять вісім голів худоби, тільки у нас п'ятеро корів. В основному тримають люди по одній-дві годувальниці.
- Але не треба забувати, що у нас же дві сім'ї, - каже невістка Женя. - Приміром, дві корови у батьків, три - у нас. То виходить, що п'ять корів, - це зовсім не багато.
Скільки ми не говорили з жінками про господарство, жодна з них не сказала, що важко. Отой щоденний титанічний труд сприймають як норму, як буденність, як необхідність.
Свекруху називає мамою
Познайомитися з усіма членами великої родини нам не вдалося. Дорослі чоловіки були десь у справах, а старший школярик - на заняттях. Отож вийшла суто жіноча розмова про сімейне життя-буття. Антоніна Михайлівна зі своїм Віталієм Дмитровичем у парі вже сороковий рік. У житті, як на довгій ниві, усього було, але, каже жінка, чоловік у неї хороший. Дали життя єдиному синові, котрому вже 38 років.
А п'ятнадцять років тому їхній Сашко привів у дім молодесеньку невісточку Женю. Не місцева вона, із сусіднього Поліського. Познайомилися молоді по телефону, та невдовзі ті розмови переросли у зустрічі-стрічання, а там уже і штамп у паспорті стояв: вони - чоловік і дружина. Заміж Женя вискочила рано, після дев'яти класів. Питаю, чи не шкодує, що так рано ярмо заміжжя на себе одягнула, а у відповідь від Жені почула: «Ні краплинки».
- Чи не планували після школи кудись піти навчатися, опанувати професію, пожити, як кажуть, трохи для себе, бо ж сім'я - це велика відповідальність, щоденні клопоти, чоловік, діти?
- Ні, вчитися далі не схотіла, - відчеканила Женя. - Я дуже домашня. Мені хотілося сім'ї, діток.
- А не страшнувато було йти жити під одним дахом разом із свекрами. Часто так буває, що свекрухи дуже противні, недолюблюють невісток, чіпляються через всілякі дрібниці.
- Ці слова не про мою свекруху, - ні на хвильку не задумуючись, відповіла Женя. - Моя свекруха краща за рідну матір. Можете так і написати.
Чесно кажучи, відповідь трохи здивувала. У відносини матері і доньки не вникали, але почути теплі слова від невістки про свекруху - велика рідкість.
- Слава Богу, живемо ми ловко, - долучається до розмови Антоніна Михайлівна. - А невісточка в нас, справді, золота. Мамою мене кличе. З першого ж дня, як переступила поріг нашої хати. Спільну мову ми знайшли відразу.
Приємно, дуже, що у відносинах між невісткою і свекрухою панує розуміння та повага. Не завжди так, на жаль, буває, але ж буває.
Дітки. Їх у сім'ї трійко. Женя зізнається, що вона про трьох і мріяла. Старший у родині Саша. Він уже дев'ятикласник. Середній - Стасик, саме був удома - прихворів. Зізнається п'ятикласник, що в шкоду ходити не дуже вже і хочеться, але любить із шкільних предметів малювання, трудове навчання та фізкультуру, а ось мову та математику не дуже, каже, важкі вони.
А ось найменшенька у сім'ї Наталя каже, що в школі їй дуже подобається. Дівчинка ходить уже до другого класу.
- Важко бути мамою трьох дітей? - питання до Жені.
- Ні, зовсім не важко, - відповіла. - Дітки у нас гарні, спокійні.
- Може, і шкоди не роблять чи не робили, як малі були?
- Хіба що трішки, - посміхаючись, каже багатодітна мама. - Головне, аби вони не хворіли.
- Цікаво, а хто головний у вашій великій родині: чоловіки чи жінки?
- Чоловіки, - в один голос відповіли Женя та Антоніна Михайлівна.
- Як вони скажуть, так і має бути?
- Ну, це не зовсім так. Ми завжди радимося всі разом, приймаємо гуртом якесь спільне рішення, - розповідає Женя.
- У великій родині треба триматися купи, - додає Антоніна Михайлівна. - І радитися всім разом, і працювати всім гуртом. Інакше, мабуть, і бути не може.
Джерело: газета “Нові горизонти”, Людмила Власко, фото авторки
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.