«Я з тих, хто у пріоритет ставить те, що подобається, - розповідає мати трьох маленьких дітей Світлана Шинкаренко з Прилук. - Для улюбленої справи знаходитиму час і можливості. Може, не так багато приділю уваги куховарству, приготую якийсь примітивний супчик, але своє хобі не залишу. Можу ввечері вкласти дітей спати, а сама піти, сісти під лампу і вишивати. Якщо настрою сьогодні нема вишивати, буду читати книжку. Але не скажу, що на все це залишається багато енергії».
Допитлива з дитинства
З питання, де багатодітна мама знаходить час і бере сили для творчості, почалась наша з нею бесіда. Світлана Шинкаренко - майстриня. Вона виготовляє надзвичайної краси брошки, фото яких викладає у своєму інстаграмі. Іноді супроводжує світлини текстами-роздумами.
Інстаграм - це американська соціальна мережа для обміну фотографіями і відео. Заборонена у росії, як і все прогресивне, до речі. Для творчої ж людини, як-то художник чи вишивальниця, мережа - незамінна. Викладаєш в інстаграм результати своєї творчості - отримуєш відгуки її шанувальників.
Зі Світланою Шинкаренко розмовляємо на Соборній площі, куди вона зі своїми трьома синочками намагається щодня з 15.00 до 17.00 виходити прогулюватись. Молода мама - корінна прилучанка. Народилась тут, навчалась у школі № 9. Каже, була звичайною допитливою дитиною. У школі відвідувала гурток в’язання гачком. Тривалий час займалась волейболом у ДЮСШ.
«Ще будучи школяркою, я цікавилась всім: ходила на танці, малювання, гурток в’язання гачком, волейбол, настільний теніс, за компанію записалась на англійську, і навіть грала на баяні, співала у хорі, а по вихідних з мамою ходила в клуб книголюбів, взимку зі старшим братом ходила в ДЮСШ кататись на каток» (З інстаграму Світлани).
Кожною зі справ прилучанка займалась поки було цікаво. Найдовше цікаво було співати у хорі. Вона співала у школі, продовжила це робити в Харківській юридичній академії імені Ярослава Мудрого (там це ще і заохочувалось фінансово).
Закінчивши слідчо-криміналістичний факультет академії з відзнакою, у 2012-2013 роках працювала у Прилуцькому райвідділі міліції. Слідчою у слідчому відділі. Робота, каже, важка, але дуже цікава. Але скоро рамки професії почали сковувати, і творчій людині захотілось більшого простору. Тож Світлана звільнилась.
З БАГАТОДІТНОЇ РОДИНИ
Дівоче прізвище героїні нашої розповіді - Сидорець. її тато Володимир Іванович працював лікарем. Мама Ольга Володимирівна - викладачка Прилуцького технічного фахового коледжу.
Улюбленими предметами Світлани у школі були українська і зарубіжна література. Але ні тато-лікар, ні мама-мо- вознавець не примушували її ні писати, ні читати. До волі і вибору дитини ставились, як вона тепер каже, лояльно і демократично. «Якщо попрошу маму допомогти, вона сідає і перевіряє диктант, - згадує прилучанка. - Але з-під палки, ні, такого ніколи не було».
Обидва старші брати Світлани Роман і Володимир любили і люблять читати, гарно навчались у школі. «Я дивилась на них, начитаних і грамотних, і намагалась піднятися до їхнього рівня», - згадує жінка.
Кожного літа родина виїжджала на відпочинок до бабусі (маминої мами) у село Жужеляни Сокальського району Львівської області. «У бабусі було дуже багато власноруч вишитих виробів - подушок, рушників, серветок. І у неї, і у кожній хаті у родичів це виглядало гарно і естетично, - згадує Світлана. - Якось бабуся сказала: «Якщо хочеш, на - вишивай». І дала мені шматочок канви і кольорові нитки. Мені було років сім».
«Така українська душа: творити, вишивати, передавати красу світу у стібках. Більшість українок володіє мистецтвом вишивання, в’язання. Особисто я свої перші хрестики на канві спробувала вишити ще в дитинстві, гостюючи у бабусі Софії на Львівщині. І кольорові шерстяні нитки, які подарувала бабуся, зберігаю й досі. А ще пам’ятаю, як у школі на уроках праці ми вишивали весільні рушники, з цікавістю обговорюючи, хто ж з однокласниць першою вийде заміж. Тому для мене це не просто захоплення, це ціла медитація, це процес, який ідентифікує мене з моїми пращурами-українцями» (З інстаграму Світлани).
Її мама також є знаною у місті вишивальницею - роботи Ольги Сидорець виставлялись не так давно, наприклад, під час святкування Дня вишиванки.
ЩАСЛИВА ДРУЖИНА І МАМА
З чоловіком прилучанка познайомилась на роботі у міліції. Віктор Шинкаренко працював оперуповноваженим карного розшуку. Одного разу його і слідчу Світлану Сидорець поставили разом у слідчо-оперативну групу. З того часу вони практично не розлучаються. Ось вже 12 років як.
Перед виходом у третю декретну відпустку жінка працювала юристом у Ладанській компанії «Пожмашина». До того, каже, вже мала досвід у різних сферах. У ТОВ «Янг Україна» (Прилуки), яке займається виготовленням офісних крісел, працювала менеджером з продажів, а потім із закупівель. Після того перейшла на роботу в аграрну фірму «Іст Агро».
Чоловік Віктор і нині працює юристом в аграрній компанії. Раніше професійно займався рукопашним боєм, був призером Чемпіонату світу. Останнім часом його зацікавила легка атлетика - забіги і марафони.
У січні 2016 року у пари народився первісток Гліб. Зараз семирічний хлопчик вже школяр, закынчив 1 клас ліцею № 5. «Він у нас вперта особистість, - розповідає мама. - Стараємось рахуватись з його думкою. Буває, вона відрізняється від моєї. Буває, мої доводи йому не підходять».
У 2019 році світ побачив другий синок Лев. Зараз він ходить у садочок. «Він - холерик-сангвінік, - характеризує Левчика Світлана. - Як бурхливий вулкан. У нього дуже багато емоцій. Якщо позитивні - це виражається обіймами, сміхом і оплесками. Якщо це гнів - треба стерегтись і тікати».
Любомир (Любчик, як називають його у сім’ї) - дитя війни, народився влітку 2022 року. Про характер говорити поки що рано.
«З дня народження третього синочка мене часто запитують: «Як Ви справляєтесь?» Хотіла б сказати, що легко, але не скажу. Якби можна було вибрати собі супервміння, то, мабуть, це було вміння робити роботу швидше. Бо, чесно кажучи, 24 години мені не вистачає. Бувають моменти, коли все звалюється в одну величезну купу: треба вчити уроки, бігти на гуртки, одного годувати, іншого витирати, третього забирати з садочка, готувати їсти, прати, а ще ж і погуляти надворі треба. І не забуваємо, що війна і, якщо, не дай, Боже, повітряна тривога, то все - ховайся в жито, і побудовані на день плани змінюються в одну секунду, руйнуються звичні алгоритми і все йде шкереберть» (З інстаграму Світлани).
Прилучанка зізнається, що навіть і подумати не могла, що у неї буде лише одна дитина. Її мама була однією з семи дітей у родині, у батька - ще двоє братів. Як і у неї. Каже, ніколи у житті не пошкодувала, що має двох старших братів. «І у всіх родичів у родинах по троє, - продовжує. - І для мене це норма. Можливо, хтось думає, що ми - сектанти. Ні. Просто у мене таке уявлення про сім’ю».
«Бути мамою хлопчиків - це мати цілу шафу пістолетів і машинок, гратися солдатиками і вміти складати диво-конструкцію з лего, це щоденне прання вцілілого після гульні одягу (бо лазити по деревах - ще те випробування), це пошуки найбільшої палки, яка слугуватиме шаблею. Це інколи тяжко, але так прекрасно... бути мамою». (З інстаграму Світлани).
ВІЙНА
Любчик народився у Прилуках. Світлана будь-що хотіла народжувати у рідному місті, хоча на той момент перебувала з дітьми у Польщі. Віктор Шинкаренко вивіз сім’ю за кордон на самому початку березня 2022 року. Сказав, так йому буде спокійніше, адже війна була вже під самими Прилуками. Довіз їх до кордону і повернувся, бо далі не пускали.
«Війна, нерозуміння майбутнього... Я була в чужій країні, вагітна, пригнічена і розгублена. Хотілось лише перемоги і спати» (З інстаграму Світлани).
Зізнається, що дуже хотілось додому, у рідні стіни. Почала шукати квитки. «13 червня поблизу Прилук якраз були прильоти ракет, - згадує жінка. - І тоді стало страшно. Їхати чи не їхати? Що буде далі? Але наважилась і 1 липня ми повернулись. 28 серпня народився Любомир».
Хоча Польщу і поляків згадує з величезною вдячністю. Буквально, кожен поляк, який зустрічався їй на шляху, каже, питав, чим може допомогти, відкривав серце, був щирим. Фонетично близьку нам польську мову розуміла, але самій спілкуватись було важко, тож трішки ходила на курси.
У подарунок для родини польки Данки Олєскєвіч, яка допомагала їй у Варшаві, Світлана згодом зробила брошки у кольорах прапорів наших країн. А ще, пізнавши, як це - бути на чужині, виготовила прикрасу у вигляді черешень для переселенки Юлії з Мелітополя, символом якого є ці смачні ягоди.
Ім’я наймолодшого, каже, з війною не пов’язане. Якби навіть не було її, Любомир був би Любомиром. Просто красиве ім’я. Як і Гліб, яке Світлані подобалось ще зі шкільних років, як і співзвучне йому - Лев. Від останнього імені, правда, її відмовляла мама, але зараз звикла.
ДРУГЕ ДИХАННЯ
«Перші брошки з’явились, коли в мене народився Левчик. Я зробила декілька виробів і закинула все це на 3 роки, періодично прикрашаючи одяг своїми роботами» (З інстаграму Світлани).
«Помітила, коли жінка йде у відпустку по догляду за дитиною, у неї відкривається якесь друге дихання, - зізнається прилучанка. - Жінки закидають документи, фінанси і починають пекти тортики, наприклад. Так сталось і зі мною. У першому декреті пробувала шити розвиваючі книжечки, робити імбирні пряники, пекти тортики».
У другому декреті почала цікавитись брошками. Купила матеріал (його замовляє, в основному, через інтернет, бо мікробісер чи канітель у магазинах рідного міста не знайти) - і почала творити.
«Це клопітка робота,- зізнається майстриня. - Кожна бісеринка, кожна деталь пришивається окремо. Якщо підрахувати, то на кожну брошку йде по шість і більше годин. Повноцінний робочий день».
Першу брошку «Соняшник» Світлана подарувала мамі. Ольга Володимирівна надягла її на роботу. Це побачили її колеги і відразу ж почали просити зробити їм щось подібне.
Брошки у формі квітів, листочків, птахів тепер вже є багато у кого з прилучан. А ще прикраси працюють на перемогу. Бо після того, коли жінка виготовила брошку для ярмарки у коледжі, робить їх і для шкільних. А на таких ярмарках, як ми знаємо, збирають гроші для ЗСУ.
«Як і всі українці, сподіваюсь, що наша перемога вже близько», - зізнається наостанок багатодітна мама і вміла майстриня Світлана Шинкаренко. А мені згадується ще одна цитата з її інстаграму: «І, до речі, немає двох однакових брошок, бо кожна з них особлива. І коли я пришиваю останню бісеринку, мене переповнює відчуття спокою і задоволення».
Андрій БЕЙНИК, “Прилуччина + Прилучаночка”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Шинкаренко, брошки, хоббі